PIC 16f877 de İlginç Tecrübe...

elektrofizikci

Usta Üye
Belki sizinde başınıza gelmiştir ama yinede paylaşıp birilerine faydalı olmak istedim.

Butonlu bir devre yaptım, CCs C de yazılı kodları. A portu giriş b portu çıkış....
Giriş de buton var çıkışda led. Buton girişinde bilirsiniz giriş pini (-) ile beslenir, genelde 10 k lık dirençle, 220 ohm luk dirençlede butona basılınca artı sinyali veririz.

işte ben o 10 k lık direnci koymadım. ve bu ilginçlikle karşılaştım, devreye yaklaştıkça ledler yanmaya uzaklaştıkça sönmeye başladı. Bunu bir kaç cisimlede denedim onlarda da oldu. değişik geldi bana. farkında olmadan sensörsüz hareket sensörü gibi birşey oldu.

Devrenin üzerine kağıt koydum, elimi üstüne getirdim, yine led ler ışık verdi...

Belki ilginizi çeker diye düşündüm...sağlıcakla...

ilginç olmus. belki farklı şeyler cıkarmak için birilerine fikirler verebilir.

artı veya eksıye çekmedığın için pikteki girişler cmos olduğu için havadakı nemden dahı etkılenır buton ucu eksıyle suruyorsan artıdan bır drenç eksidende kondansatör atmalısın atmazsan ıstenmıyen komutlar verır pik piklerde mclr ucu veya herhangı bır gırış bu şekılde yapmalısın

yok yok tekin 126 arkadaşımın dediği gibi, pin i dirençsiz sürünce gerçekleşiyor olay... mesela pin_a0 a buton tanımlamış olun, pina0 a hiç birşey bağlamayın , ne buton ne direnç, bu hali alıyor. ama - ye bir dirençle girerseniz a0 ı bu olay gözlemlenmiyor...sağlıcakla...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri