PIC 16F877 Ödev Yardım Lutfen

jus7ic3

Üye
Arkadaslar öncelikle selam, ödevim varda Bana bu assagıda anlattıgımın assemble yada c kod ve devre seması lazım yardımcı olabılıcek varmı?

Şimdi elimizde bir keypad var üzerinde 1 den 9 a kadar rakamlar var. Bu keypad 7-segment display a baglı ve sadece 3 tane display aktif. Örnegin, keypadte 6 ya basarsak, bu rakam en sagdaki displayda gösterilcek. Ardından diyelimki keypad ta 2 ye bastık bu sefer 2 rakamı en sagdaki display de gösterilcek. böylece 6 rakamı bir sola kaycak ve ortadaki displayda gösterilcek. Ardından kafadan atıyorum 4 e bastık, bu sefer 4 rakamı en sagdaki displayda gösterilcek, 2 ortaya kayıcak ve 6 en sola gecicek. Bu işlem böyle devam edicek, Tuşa bastıgımız hangi rakamlar olursa olsun bu Üç Display da böylece göstericek yana kaya kaya.

Bana bunun kodunu ve devre semasını cizicek arkadaslara simdiden cok teskr edıyorm, anlasılmayan bı yer varsa cevaplarım.

benimde birkaç farklı projelerim var banada yardım ederseniz sevinirim

Arkadaşlar önce bir projenize başlayın,bir araştırma yapın.Bağlantılarını kurun.Ufak ufak led yakmaktan başlayın.Sonra ilerler gider.Söylediğiniz şeyler çok basit projeler.Bilen adamın 1 günde yapabileceği işler.Fakat anlamadığım nokta neden sıfırdan istiyorsunuz.Yapabildiğinizi yapın,burada paylaşın.Sonra bizler yardımcı oluruz.

Başarılar.

Bana bunun kodunu ve devre semasını cizicek arkadaslara simdiden cok teskr edıyorm, anlasılmayan bı yer varsa cevaplarım.[/QUOTE]

Devreyi de çizecek adam , yazılımıda yazacak sağolun yani siz teşekkur etmişsiniz , bu teşekkure bende katılym dedim. Şaka gibi...

Bu mesajı picproje.com da 2 konuda okudum, oradada aynı cevapları alan arkadaş birde bu siteyi deneyeyim dedi herhalde, evet arkadaşım bizde balık tutuyoyoruz bazende öğretmeye çalışıyoruz ha bazende satıyoruz, picproje.com da atasözüne dönüşen bir söz varmış arkadaşlar kızmazsa bende buradan duyurayım "2000 TL den başlar" .

Bu mesajı picproje.com da 2 konuda okudum, oradada aynı cevapları alan arkadaş birde bu siteyi deneyeyim dedi herhalde, evet arkadaşım bizde balık tutuyoyoruz bazende öğretmeye çalışıyoruz ha bazende satıyoruz, picproje.com da atasözüne dönüşen bir söz varmış arkadaşlar kızmazsa bende buradan duyurayım "2000 TL den başlar" .

:))) aynen öyle kardeşim. ben de yeni başladım pic programlamaya. hatta benim de bir sorum var. hem picprojede hem burada sordum. siz de bir bakabilir misiniz? https://www.kontrolkalemi.com/forum...ensorden-okunan-voltaji-mesafeye-cevirip.html

bu soruya da pic16f877 ile ilgili olduğu için bir bakayım dedim ama gözlerime inanamadım. abi bu soruyu soran adamlar ne diye okul okuyor? hadi onu geçtim hiç mi kendinize saygınız yok? ya da insan merak eder de yapar ya nasıl yapılıyormuş bu diye. yazık valla çok yazık.

Sayın lamneth konunuza baktım fakat benim yardımcı olabileceğim pekbirşey yok çünkü ben sadece asm biliyorum, konunuzdada söylenenlere paralel olarak sadece şunları söyleyebilirim, işlemleri adım adım yaparak kontrol etmek lazım ki bunu yapıyorsunuz, 1 lcd de istediğim herhangibir değişkeni (bir işlem veya fonksiyona sokmadan) direk görebiliyormuyum, 2 lcd de tek tek fonksiyonlarımı deneyip değer görebiliyormuyum ki bunun sonucunda hangi fonksiyonun yanlış değer çıkardığını görebileyim bu aşamadan sonra yanlış değer veren fonksiyon niçin yanlış değer veriyor ona bakmak lazım asm den başka dil bilmediğim için sizin yazdığınız programda fonksiyonları kullanım şekliniz doğrumu bilemiyorum, float çarpma işlemini kendiniz değerler girerek yaptırın ( hatta sadece iki sayıyı floating işleme sokup sonucu lcd de gösteren basit bir program parçası yazın sensörü işin içine bulaştırmayın başarılı olursanız sensörüde katarsınız) doğru sonuca ulaşabiliyormusunuz gözlemleyin konunuzdada söylendiği gibi problem floating point işleminden kaynaklanıyor olabilir.

- - - Updated - - -

Sayın lamneth konunuza baktım fakat benim yardımcı olabileceğim pekbirşey yok çünkü ben sadece asm biliyorum, konunuzdada söylenenlere paralel olarak sadece şunları söyleyebilirim, işlemleri adım adım yaparak kontrol etmek lazım ki bunu yapıyorsunuz, 1 lcd de istediğim herhangibir değişkeni (bir işlem veya fonksiyona sokmadan) direk görebiliyormuyum, 2 lcd de tek tek fonksiyonlarımı deneyip değer görebiliyormuyum ki bunun sonucunda hangi fonksiyonun yanlış değer çıkardığını görebileyim bu aşamadan sonra yanlış değer veren fonksiyon niçin yanlış değer veriyor ona bakmak lazım asm den başka dil bilmediğim için sizin yazdığınız programda fonksiyonları kullanım şekliniz doğrumu bilemiyorum, float çarpma işlemini kendiniz değerler girerek yaptırın ( hatta sadece iki sayıyı floating işleme sokup sonucu lcd de gösteren basit bir program parçası yazın sensörü işin içine bulaştırmayın başarılı olursanız sensörüde katarsınız) doğru sonuca ulaşabiliyormusunuz gözlemleyin konunuzdada söylendiği gibi problem floating point işleminden kaynaklanıyor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri