Pic İle rf kontrol yardım lütfen acil...

Selamun aleyküm arkadaşlar bir konu var ki kafamı çok kurcalıyo...
Ben bir zamanlar öğrenci iken proje ödevimde uzakdan kumanda kullanmam gerekdi tabi o zamanlar alel acele PIC12F675 verici olarak - PIC16F628 alıcı olarak - udea marka atx34 ve yine udea marka arx34 alıcı vericilerini birleşdirdik bir adet uzakdan kumanda yaptık programını da pic basic de yazdım ( isteyen arkadaşlar için komutlarını aşağıda yazacağım ) sistemi çalışdırdık diğer proje devreleri ile birleşdirip kutuladık ve dersimizi geçtik ALLAH a çok şükür ama benim istediğim gibi bir uzakdan kumanda olmadı şöyle ki
1:) Kocaman bir anten alıcı içinde verici için de alıcıda pek fark etmiyo ama vericide baya bi zor oluyo
2:) Alıcı ile vericinin max mesafesi açık alanda birbirini görürken 100 m mesafeyi anca buluyo
3:) Devrede pic kullandığımız için beslemesi sorun oluyo ( otomotiv bölümünden bir arkadaş kalemi kesip içine saat pilleri yerleşdirerek güzel bir pil yatağı yapmışdı benim için 4 adet saat pili koymuşdu ve değiştirilebilir bir şekil vermişdi )
4:) Harici alıcı vericiler kullanmak ( atx34 - arx34 ) maliyeti arttırıyor ve kalabalık yaratıyo denebilir.

Şimdi benim asıl sorum şu olacak bu ( atx34 - arx34 ) alıcı vericileri kullanmadan ve sözü geçen alıcı vericilerden uzun mesafeli daha küçük anten gerektiren ( hatta hiç gerektirmese daha makul olur :) ) bir kumanda tasarlamam gerekiyor illa rf moduleli olması da önemli değil başka herhangi bir haberleşme sistemi de olabilir sadece açık alanda frekans bandı ücretsiz ve serbest olan en yüksek mesafeyi kapsayacak bir alıcı verici sistemi yapmak bunu da pic ile sürmek istiyorum böyle bişey mümkün mü yada var mı
Birde pic12f675 kendi içerisinde birkaç harici eleman ile rf haberleşme sağlayabiliyormuş bunu kullanabilirmiyiz bu şekilde yapılmış örnek devre ve programlar konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum

Aşağıya yukarıda sözünü ettiğim alıcı verici programını veriyorum

ÖNEMLİ UYGULAMA NOTU : bu devreler yapılıp iş programlamaya geldikten sonra program yazılıp derlenir ve pic e yüklerken konfigürasyon ayarları pic12f675 de sadece iç osilatör işaretlenir mclr (reset) pasif durumda WDT kapalı olarak ayarlanır pic16f628 de ise mclr aktif WDT ve diğerleri pasif olarak ayarlanır ve yükleme yapılır

' ALICI İÇİN GEREKLİ PROGRAM

INCLUDE "modedefs.bas"
CMCON=7
INPUT PORTB.1
OUTPUT PORTA.0
SIFRE1 VAR BYTE
SIFRE2 VAR BYTE
SIFRE3 VAR BYTE
SIFRE4 VAR BYTE
OKU VAR BYTE
SIFRE1=0
SIFRE2=0
SIFRE3=0
SIFRE4=0
OKU=0
LOW PORTA.0
BASLA:
SERIN PORTA.0,N2400,["1984"],OKU,SIFRE1,SIFRE2,SIFRE3,SIFRE4
IF SIFRE1=1 AND SIFRE2=9 AND SIFRE3=8 AND SIFRE4=4 THEN
GOTO ATLA
ELSE
LOW OKU
GOTO BASLA
ENDIF
ATLA:
IF OKU=10 THEN
HIGH PORTA.0
ENDIF
IF OKU=20 THEN
LOW PORTA.0
ENDIF
GOTO BASLA
END

'VERİCİ İÇİN GEREKLİ PROGRAM
INCLUDE "modedefs.bas"
CMCON=7
ANSEL=0
SIFRE1 VAR BYTE
SIFRE2 VAR BYTE
SIFRE3 VAR BYTE
SIFRE4 VAR BYTE
SIFRE1=1
SIFRE2=9
SIFRE3=8
SIFRE4=4
INPUT GPIO.0
INPUT GPIO.1
OUTPUT GPIO.5
LOW GPIO.5
AC VAR GPIO.0
KAPAT VAR GPIO.1
GON VAR BYTE
GON=0
BASLA:
IF AC=1 THEN
GON=10
SEROUT GPIO.5,N2400,[GON,SIFRE1,SIFRE2,SIFRE3,SIFRE4,"1984"]
ENDIF
IF KAPAT=1 THEN
GON=20
SEROUT GPIO.5,N2400,[GON,SIFRE1,SIFRE2,SIFRE3,SIFRE4,"1984"]
ENDIF
GOTO BASLA
END

Ve aleyküm selam.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile bir alıcı verici çifti yapmak istiyorsunuz ve bunu atx arzx kullanmadan yapmak istiyorsunuz.

Atx ve arx modülleri 433 mhz lik bir taşıyıcı frekans üzerinden çalıştığı için anten boyu yaklaşık olarak tek kablo olarak kullanılırsa 17 cm civarında olmaktadır. Rf konusu özellikle elektroniğin en zor simule edilen ve uygulamada en çok sorunun çıktığı konudur. Yapmış olduğumuz devreler ile açık alanda 100 m. çalıştırdı iseniz bayağı şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Fakat illa ki 17 cmlik bir kablo kullanmak zorunda değilsiniz özellikle de bu kabloların ayarlanması sorununuzu daha da arttıracaktır. Anten üretim tekniklerini çok bilmemekle birlikte udeanın kendi sitesinde pcb antenler ile ilgili şu dökümanını okumanızı tavsiye ederim.
Anten Uygulamaları

Atx ve arx olmadan bir hab. için kendinizin modulator - demodulator tasarlaması gerekmektedir. Buda zahmetli bir iş olabilmektedir. Fakat mesafe konusunda şöyle bir sorununuz var. Amatör telsizcilikte ücretsiz olan bandlarda maks. çıkış gücü 20 mW olmak zorunda diye biliyorum. Yani daha yüksek güçte bir verici yaparsanız ceza alabilme iht. yüksek. Tam detayları için telekomunikasyon müdürlüğünün genelgelerine bakmanızı tavsiye ederim.

PIC12F675 harici bir kaç eleman ile haberleşme yapamaz. O işler için Microchip RFPIC diye bir seri üretti ve bu seride RFPIC12F675 modeli de var. Sadece bildiğimiz pıcten gayrı içinde modulator ve tam emin olmamakla birlikte bir de demodulator vardı diye hatırlıyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden Kolay gelsin.

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim elinize ve ağzınıza sağlık....

fakat ben illa rf olacak arx34 atx34 olacak diye bi mecburiyetten bahsetmedim başka da bir protokolu kullanan bişey de olabilir bluetooth da olabilir benzeri bir protokol haberleşme biçimi de olabilir yeterki mesafeden çok anten olmasın yada yukarıdaki datasheet de olduğu gibi riskli anten sistemleri olmasın :)

selamın aleyküm rf alıcı verici yapmak istiyorum bu açtığınız konuyo yakın ama tek taraflı ses ileticek elimde arx34 ve atx 34 var ama bunların dijital olarak çalıştıklarını biliyorum. elimde birde alıcı ve verici ye bağlanacak devreler mevcut ancak bu devreler analog. arkadaşlar bana eğer bu alıcı vericiye ait bir devre varsa onu gönderirseniz sevinirim.eğer yoksa dac ve acd dönüştürücüyü nasıl yapabilirim herşey için sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri