Pic İle Röle Kontrolü Hakkında Yardım !

hocam dediğiniz gibi bağladım fakat bu seferde start yapar yapmaz çekiyo röle yazdığım gecikme devreye girmiyor. :eek:

Ekli dosyalar

• devre2.jpg
    devre2.jpg
    96.4 KB · Görüntüleme: 30
programınızda bi sorun var o zaman.artık röle çalışıyor siz program kısmına bakınız yada tam olarak ne yapmak istiyorsunuz belli zaman aralıklarınla çekecek mi sisteminiz.bu meyanda bi sürü zamanlayıcı çeşidi var.?

Evet belli aralıklarla çekicek röle program başlamadan önce gecikme devreye giriyor daha sonra ilgili port ile röle çekiliyor böyle olması gerekiyor ama uygulamada neden sıkıntı olmuş olabilir program dışında olabilir mi sizce program da ekte bulunmakta göz atabilirmisiniz yada ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim

değerli kardeşim yardımcı olurum ama bi kaç kişiye birden yazılım yapıyorum biraz sabrederseniz sizede yazarım ayrıca program ekte yok özel mesajlarına bak.

değerli kardeşim yardımcı olurum ama bi kaç kişiye birden yazılım yapıyorum biraz sabrederseniz sizede yazarım ayrıca program ekte yok özel mesajlarına bak.

S.A
Sn. Kardeşim Eyüp bey yoğunmuş ben proton kullanıyorum. eğer işini görürse programı yzabilirim. ;)

Selamlar.Daha önce aynı problemden yakınmıştım sistem çalışıyor picden voltaj geliyordu ancak röleyi çekmiyordu.Led bağladıgımda ledler yanıyordu.Sen picden röleyi tetikleyen kısma transistör koyup akımı yukseltmen lazım.

hocam dediğiniz gibi bağladım fakat bu seferde start yapar yapmaz çekiyo röle yazdığım gecikme devreye girmiyor. :eek:

Yaptığınız devrenin çalışmaması son derece normal. çünkü optokuplorün ledine seri direnç bağlamazsanız opto bozulacaktır. zaten ayrıca optoyada gerek yok. Port çıkışından seri bir direnç ile NPN bir transistörde aynı şekilde sürülerek çalıştırılabilir. Ancak bir şartla tabii. Port çıkışını Push-Pull olarak ayarlamanız gerekir. Sadece Open Collector olursa o şekilde de çalışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri