pic çıkışında, periyodik olarak değişen voltaj elde etme

quadratic

Üye
pic kontrollü, periyodik olarak değişen voltaj nasıl elde edebilirim?(örneğin pic çıkışı bir periyodu boyunca sırasıyla "220v 240v 180v 240v" AC değerlerini alacak.)

sanırım bir dac kullanmam gerekli pic çıkışında, dac ile bu elde edeceğim dc voltaj değerlerini yükseltmek ve AC karşılıklarına çevirmek zorlu bir süreç midir? veya başka önerileriniz var mı?

ya bizimde böyle bir proje var . pic in çıkışında farklı ac gerilim elde etmemiz gerekiyor. ac-dc inverter olarak kullanabileceğim bi devre varmıdır acaba :)

Voltajı bilmiyorum ama Frekansı değiştirebilirsin..

pic kontrollü, periyodik olarak değişen voltaj nasıl elde edebilirim?(örneğin pic çıkışı bir periyodu boyunca sırasıyla "220v 240v 180v 240v" AC değerlerini alacak.)

sanırım bir dac kullanmam gerekli pic çıkışında, dac ile bu elde edeceğim dc voltaj değerlerini yükseltmek ve AC karşılıklarına çevirmek zorlu bir süreç midir? veya başka önerileriniz var mı?

Merhaba,
Dediğiniz durumu yapmanın bir çok farklı yöntemi olabilir. Benim direk aklıma gelen yöntem; pic'in çıkışından (2 porttan) lojik olarak ifadeler alınıp bir tür tristör veya benzeri elemanlarla bu lojik çıkışa göre 220-240-180 vb gerilim değerlerini aktarabilirsin.
Pic2in çıkışındaki lojik ifadenin değişmesi yada frekansı senin çıkışındaki gerilim değerini değiştirecektir. Örneğin
portB,0 ve portB,1 değerleri 00 olduğunda 220V veren bir sürücü tasarlamış ol, bu durumda B portunun 0 ve 1. birlerinin 0 olma süresi senin devrenin çıkışındaki gerilim değerinin 220V olma süresidir. Bilmiyorum daha basit bir yöntemi varmıdır fakat ben olsam bu şekilde bir devre tasarlardım.

Picin PWM çıkışını kullanarak güç mosfeti veya GTO, IGBT den birini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsin.

Röle, tansistör gibi düşük frekanslarda çalışan componentler yetersiz kalacaktır.

Şebeke gerilimi 220V düşünürsek, PWM değeri %100 olarak (8 bitlik ise 255) ayarlandığında 220V çıkış verir. %50 ayarlandığında ise 110V. Çıkışına uygun bir kondansatör takarsan çıkış geriliminin düzgün olmasını sağlarsın.

Kontrollü doğrultucu devrelerini araştırabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri