PIC Ödevi

densiz_31

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Proje ödevi olarak pic ile voltaj değeri ayarlamayı verdi hoca. nasıl yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok.acaba yardımcı olurmusunuz.

üç giriş değerimiz var.
+5v,0v ve 1-3,5v arası değişken volt
değişken voltajın değeri 1,5 ve 3 arasında olduğu zaman değeri %10 azaltacak.

pic16f877 nin adc özelliği ile giriş değerini okuyup yapabileceği söyledi hoca. ama pic konusunda daha yeniyim. yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Projeyi biraz daha ayrıntılı açıklar mısın?

projede 3 tane giriş var.1.giriş +5v, 2.giriş 0v, 3.giriş 1 ile 3,5v arası değişken volt. amacım 3.girişten gelen değer 1,5 ile 3 arasında ise değeri azaltmam gerekiyor. yani 1,5v altında veya 3v üstünde ise hiçbir işlem yapmayacak aynen giriş voltajını verecek. eğer belirtilen değer arasında ise değeri %10 azaltarak çıkış verecek. pic16f877 ile yapmaya çalışıyorum fakat olmuyor. 16f877 nin analog digital converter özelliğini kullanarak gelen voltaj değerini digitale çevirip pwm yaparak çıkışı yakalayayım diye düşündür ama olmuyor. yardımcı olursanız çok sevinirim

Değeri %10 azaltarak çıkış vereceğim diyorsun.
Bu değer dediğin şey ne?
Bir değişken mi?
Saysısal bir değişken mi?
PWM'den filan bahsetmişsin, PWM ne alaka?
Yapmak istediğin şeyi bir türlü anlayamadım, kusuruma bakma.

Ayrıca 1. ve 2. girişin hiçbir görevi yok mu?

1.ve2.giriş pic gerilimi için.

amacım 3.girişten sürekli değişken olarak gelen voltajı değiştirmek. gelen voltaj 1,5 ile 3 volt arasında ise voltu %10 azaltacağız. yani 3.girişten gelen volt 1,5 ise çıkışta 1,35 volt değerini okumamız gerekiyor. veya 3volt giriş varsa 2,7 volt değeri okuyacağız.

pwm kullanarak yapılabilirmiş. 16f877 nin adc özelliğini kullanarak duty cycle değerni değiştirerek denedim olmadı.

PWM DutyCycle için kullanılır.
Senin istediğini yapmak için;
PIC'in 3. girişine uygulanan gerilimin %10'u çıkartılıp bir sayısal değişkene aktarılır.
Bu değişken kaç bitlik ise PIC'in o kadar ucuna yansıtılır.
Mesala değişkendeki bilgi 8 bitlik b10110011 diye bir bilgi ise bunu örneğin PORTD'ye aktarırsın.
PORTD çıkışına da 8 bitlik bir DAC bağlayıp, o DAC'ın çıkışından istediğin voltajı elde edersin.

Tabi bu sayısal veriyi tek bir çıkıştan seri olarak da elde edebilirsin.

Hocam önce adc ile ölçmesi, sonra 5V referansa göre; 1,5V yani dijital 0x133 değeri ile 3V yani dijital 0x266 arasındaki değerlerde sayıyı önce 9 ile çarpıp, 10a bölmeli.. Bu aralıkta olmayanlar için de çarpma bölme yapmayacak.. Bu hesaplanan veya ölçülen değerleri de dac ya da pwm e verecek.. Anladığım kadarıyla istediği tam olarak bu..

Sabit bir volt çıkışı elde etmek istiyorsan pwm yerine dac kullanmalısın..

Hocam önce adc ile ölçmesi, sonra 5V referansa göre; 1,5V yani dijital 0x133 değeri ile 3V yani dijital 0x266 arasındaki değerlerde sayıyı önce 9 ile çarpıp, 10a bölmeli..

O ön işlemi illaki yapması gerekiyor.
O işlemi yapmasını söylemeyi gerek duymamıştım. :)
Ancak teşekküllü bir şekilde açıkladığın için teşekkür ediyorum.

Yok hocam onu demedim.. Esas belirtmek istediğim, sadece o aralığa tekabül eden değerlerin %10 azaltılması.. Eminim doğrusunu düşündünüz ama yazdığınız cümle biraz noksan geldi.. Sanki giriş ya da ölçüm değeri %10 düşürülecek gibi anlaşılıyor..

Yok hocam onu demedim.. Esas belirtmek istediğim, sadece o aralığa tekabül eden değerlerin %10 azaltılması.. Eminim doğrusunu düşündünüz ama yazdığınız cümle biraz noksan geldi.. Sanki giriş ya da ölçüm değeri %10 düşürülecek gibi anlaşılıyor..

PIC'in 3. girişine uygulanan gerilimin %10'u çıkartılıp bir sayısal değişkene aktarılır.

Uygulanan gerilim %10'u derken; 1.5V ile 3V değerleri arasındaki uygulanan gerilimin %10'u demek istedim.
Ancak 1.5V ile 3V arası bir değeri ilk önce saptayıp da, ondan sonra bu değerin %10'unu kesip atacak diye ayrıntılı açıklamadım. :)
O gerilim aralığını hesaplama kısmını varsaydım yani.
Gerilim istenen aralıkta ise %10'u kırpılıp bir değişkene atılacak demek istedim.

Yanlış anlaşıma neden olduysam kusuruma bakma. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri