Phoenix PLC Ödevi

letterbomb

Üye
Arkadaşlar aşağıdaki sorunun çözümüne ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.Şekli yükleyemiyorum amaumarım anlaşılabilir. Siteye yüklediğim linki de aşağıya ekledim

Yardımlarınızı bekliyorum,şimdiden teşekkürler.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/deney_9-pdf.27026/

Yukarıda 3 eksenli bir şişe dolum sistemine ait basit diyagram gösterilmiştir. Sistemin x ve y eksenlerinin kontrolü servo motorlar ile sağlanmaktadır ve servo motor sürücüsünün PLC tarafından kontrol edilmesi istenmektedir.

Servo sürücü üzerinde 7 bitlik adım girişi, bir adet start girişi, bir adet acil durdurma girişi ve bir adet reset girişi mevcuttur. Ayrıca çıkış olarak, bir adet meşgul (busy) çıkışı, bir adet hata (error) çıkışı bulunmaktadır. Z ekseni ise direk olarak PLC ile bağlantısı bulunan bir doldurma aygıtıdır. Ayrıca PLC ye bağlı bulunan bir adet ağırlık sensörü (0–10 V), bir start butonu ve bir stop butonu mevcuttur.

Giriş ve Çıkışların PLC ile olan bağlantısı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. X ve y eksenlerinin şişe dolumu esnasında gideceği koordinatlar servo motor sürücünün içinde kayıtlı olarak bulunmakta ve sistem şekilde görüldüğü gibi 6 satır ve 8 sütundan oluşmaktadır. Şöyle ki, servo sürücünün 7 bitlik adım girişine PLC den değer olarak “1” (000 0001) atandığında ve ardından start girişine bir darbe uygulandığında servo sistem 1. satırın, 1. sütununa gider. Benzer şekilde “25” (001 1001) değeri uygulanmış ve start girişine darbe gönderilmiş ise sistem 4. satırın 1. sütununa gidecektir. (Son satırın son sütununa gidilmesi için girilmesi gereken değer 6 x 8 = 48 (011 0000) dir. Sistemin çalışması şu şekildedir, PLC ye bağlanan start butonuna basıldığında, servo motor sürücüye 1. satırın 1.sütununa (000 0001) gitmesi için gereken veri gönderilecek ve start tetiklemesi uygulanacak, servo motor sürücüye bu komut gönderildikten sonra motorların o noktaya ulaşması beklenecek (sürücüden PLC ye gelen meşgul sinyali kesilecek) daha sonra z eksenine bağı bulunan doldurma aygıtı 2 saniye çalıştırılacak ve 1. satırın 2. sütununa geçilecek (000 0010). Aynı işlem 48. adıma, yani 6. satırın 8. sütununa ulaşılıncaya kadar devam edecektir. Tüm işlemler bitince analog girişten alınan analog değerin en az 4 Volt olması şartı aranacak. Eğer daha az bir değer elde edilirse veya herhangi bir anda servo motor sürücüden PLC ye hata verisi gelirse sistem duracak, alarm çıkışı verecek ve stop butonuna basılıncaya kadar tekrar başlatılması mümkün olmayacaktır.

Not: 1- Servo motor sürücüye start darbesi en az 200 ms boyunca uygulanmalıdır.
2- Sistemin acil durması gerektiği durumlarda Servo sürücünün acil durdurma girişi aktive edilmelidir.
3- Sistem başlarken Servo sürücüye bir kereye mahsus reset uygulanmalıdır.

Girişler (PLC)

0.00: Sistem Start
0.01: Sistem Stop
0.02: SMS meşgul çıkışı
0.03: SMS hata çıkışı
2016: Ağırlık sensörü

Çıkışlar (PLC)

1.00 - 1:06: SMS adım girişleri (XXX XXXX)
1.07: SMS start girişi
1.08: SMS acil durdurma girişi
1.09: SMS reset girişi
1.10: Z ekseni enable (doldurma)
1.11: Alarm

*SMS=Servo motor sürücü

Ekli dosyalar

• Deney_9.pdf
    87.4 KB · Görüntüleme: 5
Bence bu sipariş verir gibi olmuş arkadaşım.Kendin uğraştınmı hiç?

Farklı marka plc ile algoritmayı oluştururum fatek plc ile...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri