Philips 5+1 Hoparlörün İlğinç Arızası (MMS460/00)

is_system

Üye
Merhaba,

Philips marka 5+1 hoparlör de garip bir durum var. Sesi nedense az çıkmaya başlamıştı ve bende sökmeye karar verdim. Sökerken kart kısmını ortadan ikiye kırıldı. Ben yolları takip ederek kırık olan kısmı düzeltim (tabi inşallah). Fakat neresine baktıysam bir yanık yada sıkıntılı bir yer görmedim. Fakat için ilginç kısmı ölçme aleti ile bazı noktalara değdirince ses olması gerektiği gibi çıkıyor. Ölçme aletinin uçlarını çekince eski kısık sesine geri dönüyor. Anlatmakla olmaz görmek lazım mantığıyla bende şuanki durumun videosunu çektim.

Sorunun Video Anlatımı

Ürün Model Linki

bu link üzerinden videoyu izlerseniz sorunun ne kadar garip bir şey olduğunu göreceksiniz ya da ben elektronikten anlamadığım için bana garip geliyor da olabilir :) yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca kontrol kartının fotoğraflarını da ekliyorum;

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.01.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.01.jpeg
    151.7 KB · Görüntüleme: 96
  • WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.02.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.02.jpeg
    132.7 KB · Görüntüleme: 77
  • WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.03(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.03(1).jpeg
    188.9 KB · Görüntüleme: 57
  • WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.03.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.03.jpeg
    133.2 KB · Görüntüleme: 60
  • WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.04.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-29 at 00.31.04.jpeg
    192 KB · Görüntüleme: 55
önce geçmiş olsun, gördüğüm en kötü kanal tamiri. arka taraftan bir destekle yapıştırıp kanalları zımparayla temizleyip tamirini yapabilirdin. yanık direnç var mı ölçebildin mi?

önce geçmiş olsun, gördüğüm en kötü kanal tamiri. arka taraftan bir destekle yapıştırıp kanalları zımparayla temizleyip tamirini yapabilirdin. yanık direnç var mı ölçebildin mi?

güzel yorum için teşekkürler :) öncelikle elektronikçi değilim ve evet daha güzel olabilirdi. Direnç konusuna gelince video da da gösterdiğim gibi dirençten bahsettiğiniz şey fotoğrafta şimdi numaralandırdım ekliyorum hangisi? ve bunlardan biriyse nasıl ölçmeliyim?

Ekli dosyalar

• hangisi.jpg
    hangisi.jpg
    276.8 KB · Görüntüleme: 49
ölçü aletini ohm bülümüne al iki ucunu koy gördüğün değer üzerindeki yazıya yakın olmalı, okumayı bilmiyorum dersen de forumda elektronik paket dersen çok güzel bir program var onunla smd dirençlerin değerini görebilirsin. ben öyle yapıyorum. ben de direnç konusunda okur yazar değilim.

Geçmiş olsun. Öncelikle lehim nasıl yapılır benzeri birkaç video izle, arada havya ucunu temizle. Bu duruma sebep ya kötü kablo - lehimdir veya arada kısa devre eden telin 1 damarıdır. KAbloları sök kırığın arkasında yer varsa japon ve kağıtla sabitle, bunları izle yeniden videolardaki gibi tamir - lehim yap. Ayrıca tüm lehimleri tazele.

Yine sonuç benzer ise lehimini değiştir veya parası karşılığında tv tamircisine git.

Son düzenleme:
ölçü aletini ohm bülümüne al iki ucunu koy gördüğün değer üzerindeki yazıya yakın olmalı, okumayı bilmiyorum dersen de forumda elektronik paket dersen çok güzel bir program var onunla smd dirençlerin değerini görebilirsin. ben öyle yapıyorum. ben de direnç konusunda okur yazar değilim.

1,2 ve 4 numaralı işaretledigim SMD dirençlerin değerleri dogru. Ama 3 numaralı olanın üzerinde değer yok ve nasıl ölçüm yapılır bilmiyorum. Bu parçanın adını biliyorsanız kontrol ediyim.
Geçmiş olsun. Öncelikle lehim nasıl yapılır benzeri birkaç video izle, arada havya ucunu temizle. Bu duruma sebep ya kötü kablo - lehimdir veya arada kısa devre eden telin 1 damarıdır. KAbloları sök kırığın arkasında yer varsa japon ve kağıtla sabitle, bunları izle yeniden videolardaki gibi tamir - lehim yap. Ayrıca tüm lehimleri tazele.

Yine sonuç benzer ise lehimini değiştir veya parası karşılığında tv tamircisine git.

Devreyi temizlerim kırık yerden dediğiniz gibi. Ama daha öncede belirttiğim gibi ben bu bölümü kırmadan öncede bu şekilde davranıyordu ve bende açmak isteyince bu kart kırıldı. Yani en baştaki sorunum buydu zaten.

Merhaba
3 no ile isaretlediginiz parça (C50) kapasitör. Sıkıntınız ondan kaynaklı olabilir. Ölçü aletinizde kondansatör kısmı varsa olcebilirsiniz.
Kartın yollarını duzeltmediyseniz, kabloların lehimlerini temizlemeniz ve az miktarda lehim kullanarak yapmanız daha yararlı olur. Resimlerde lehimler çok kaba ve kirli. Kolanya ile kirli yerleri fırçayla temizleyebilirsiniz.
Çok fazla bilgim olamamkla birlikte sorununuzla ilgili fikrim bı yerde temassizlik var yada kondansatör arızalı diye tahmin ediyorum.

c 50 smd kondastörlerde genelde değer olmuyor, ben de bilmiyorum ama enerji verdiğinde dc voltajda ne değer gösteriyor ona bakmak lazım, ben kıt aklımla öyle ölçüyorum.

Yol kopması soğuk lehim sorunu var. Yolları lehimleri iyice takip et. Probu değdirdiğin yerlere yoğunlaş.

Merhaba
3 no ile isaretlediginiz parça (C50) kapasitör. Sıkıntınız ondan kaynaklı olabilir. Ölçü aletinizde kondansatör kısmı varsa olcebilirsiniz.
Kartın yollarını duzeltmediyseniz, kabloların lehimlerini temizlemeniz ve az miktarda lehim kullanarak yapmanız daha yararlı olur. Resimlerde lehimler çok kaba ve kirli. Kolanya ile kirli yerleri fırçayla temizleyebilirsiniz.
Çok fazla bilgim olamamkla birlikte sorununuzla ilgili fikrim bı yerde temassizlik var yada kondansatör arızalı diye tahmin ediyorum.

Bir tanesinde atlama vardı galiba onu düzelttim ama seste yükselme olmadı. Ama genede temize çekmeyi denicem. Ayrıca 3 numara olanı ölçtügümde 100 değerini verdi. Sanırım parçalar sağlam. Kabloların lehimlerini tek tek kısa devrede test ettim ötmedi. Bide bastaki devreyi sökümcem bakalım orda bir sıkıntı var mı. Sonuçta tüm parçalar onun üzerinde birleşiyor.
c 50 smd kondastörlerde genelde değer olmuyor, ben de bilmiyorum ama enerji verdiğinde dc voltajda ne değer gösteriyor ona bakmak lazım, ben kıt aklımla öyle ölçüyorum.

3 numaralı diyotu da ölçtüm 100 değerini verdi. Tüm parçalar bu sistemde bas arkasinda toplanıyor. Onda kart varsa birde ondaki devreleri kontrol edicem bakalım
Yol kopması soğuk lehim sorunu var. Yolları lehimleri iyice takip et. Probu değdirdiğin yerlere yoğunlaş.

Dediğim gibi kart kırılmadan öncede bu kısık ses sorunu vardı ve o yüzden sökmeye çalışırken kırdım kartı yanlışlıkla. Ama dediginiz gibi parça bir kablo ile yollarda gitmesi gereken yere ulaşmayan varsa test ederim teşekkürler

Son düzenleme:
Kartı temize çektim. Ses iyi oldu gibi. Ama anlamadığım şekilde bazen ses bir anda kendiliginden gidiyor. Mesela tv ye taktım, 10-15 dk sonra bir anda ses gitti azıcık gelmeye başladı. Sonra bir anda tekrar geldi gitti gibi. Yani hiç dokunmadan oluyor bunlar. Hayır hiç çalışmasa sorunu bulmak daha kolay olurdu. Bu arada kartı temizledigim halini paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20191101_152938.jpg
    IMG_20191101_152938.jpg
    146.1 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20191101_153242.jpg
    IMG_20191101_153242.jpg
    262.5 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20191101_153256.jpg
    IMG_20191101_153256.jpg
    219.8 KB · Görüntüleme: 36

Forum istatistikleri

Konular