Pensampermetre tercihi birkaç soru ?

DinTOR

Üye
Arkadaşlar piyasada bi sürü marka var galiba en kalitelisi Fluke, fakat ben amatörce ufak tefek işime yarasın diye almak istiyorum yani kablolardan geçen dc ve ac akım ölçmek pano arızalarını tespit etmek motorları kontrol etmek vb.

TT Technic
UNI-T
Mastech
CEM

yukardaki gibi ucuz markalar var. Bir kaç sorum olacak.

1-) Bunlardan birini veya farklı bir markayı tercih etmelimiyim? Öneriniz varmı?

2-) Count değeri 1999-3999-5999-6600 nedir ? Ne işe yarar ? Ne kadar önemlidir ?

3-) True-RMS almak mantıklımı? Normal ölçümlerden çok daha iyi bir ölçümmü yapar ?

Bunlar arasında kaldım CEM DT-356 özellik olarak iyi duruyor;

CEM DT-356 1000A AC/DC True RMS Pensampermetre
TT Technic DT-3347 1000A AC/DC TrueRMS Pensampermetre
CEM DT-3368 1000A AC/DC True RMS Pensampermetre

Moderatör tarafında düzenlendi:
normal pens ampermetreler 50 hz frekanstaki ölçümler için yapılmıştır.

true rms bir pens ampermetre ile her frekanstaki akımı kesin doğruluk ile ölçebilirsin.

yani sen inverter çıkışı gibi değişik frekanslardaki akımları ölçeceksen kesinlikle true rms bir cihaz almalısın

böyle bir seçim yapmazsan değişik frekanslardaki akım ölçümlerin yanlış olacaktır.

Türkiye maalesef Çin malı multimetre ve pensampermetre doldu. Çinde bu multimetrelerin iyi sayılabilecek olanları 3,3 USD ve hatta 1 dolara multimetre var. Bu ucuz cihazları kullananlar internette bir araştırma yapsınlar nasıl patlayabilirler diye. İllede param yok alacağım derseniz hiç olmazsa yanmaz izole eldiven falan giyin.

true rms almanı tavsiye ederim çünkü şu an kullanmasan bile ilerde inverter vb. cihazlarda ölçüm yapmak isteyebilirsin. ayrıca count değeri arttıkça okuma hassasiyetin artar. ayrıca alacağın cihaz mümkünse autoscale olsun

arkadaşlar bir adet ac/dc pensampermetre aldım true rms değil. birde fluke337 buldum biryerden ikisini karşılaştırdım;
* Balastlı ve ve akkor flamalı lamba değerleri birbirini tuttu
* Bilgisayar ve televizyonun çektiği akım değerleri arasında çok fark var
TV'de
Fluke337 : 0,6 A UT203 : 0,36 A
PC'de
Fluke337 : 1 A UT203: 0,65 A

bu değer farklılığı neden ? Yoksa TrueRMS den dolayımı? Nasıl ? İzah edermisiniz.

Ölçüm yaptığınız akım harmonikli ise,RMS ölçüm yapan ölçü aletinin gösterdiği değer,daha
doğru değerdir.RMS ölçüm ile,ortalama olçüm ( diğer ölçü aletiniz) arasında 1,4-1,5 arasın-
da farklılık olabilir.Daha basit olarak,ortalama ölçümlü bir ölçü aleti ile,bozulmuş akımların RMS değerinin ölçülmesi ,okumaların % 50 ye kadar düşük olmasına ve ölçü aletine göre,
akım 10 amp. iken,14 amp. lik sigortanın neden sürekli olarak attığına dair merak etmenize
sebep olur.O nedenle,yanlış sonuca gitmemek için,akım ölçümleri için,RMS ölçüm yapan öl-
çü aletleri kullanmak gerekir.Bu farklılık,harmoniklere göre değişmektedir.Kare dalga ölçü-
münde % 10 gibi yüksek olabilir iken,bozulmuş dalgalı bir ölçümde % 50 düşük değer olabi-
lir.Ortalama ölçüm / RMS ölçüm tarifleri,forumumuzda daha önce verilmiş idi.O tarifleri,tek-
rar gözden geçirmenizde yarar olabilir.

Teşekkür ediyorum ama keşke önceden bilseydim bu bilgileri çünkü makinayı satın aldım. Şimdi satmanın yollarını arayacağım sağolun.
Tüh bee :(

Aklıma takılan bir soru var;
Pensampermetrenin ölçtüğü akım elektrik sayacımızın okuduğu akımmı yoksa reaktif akımıda okuyormu ?

Bağlı olduğu noktadaki her türlü akımı ölçer.Kondansatör akımını ölçüyor iseniz,ölçtüğünüz
akım,reaktif akımdır.

Bağlı olduğu noktadaki her türlü akımı ölçer.Kondansatör akımını ölçüyor iseniz,ölçtüğünüz
akım,reaktif akımdır.

Yani balastlı bir simit lambaya giden faz kablosunu ölçtüğüm takdirde bana reaktif akım değeri ile beraber aktif akım değerinide verirki buda lamba içinde harcanan güç hakkında bana tam bilgi vermemekle beraber fazlaca güç gösterir demek oluyor değilmi ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri