Peltier için Tekrar Yardımlarınız Gerekiyor.

şuan elimde 1 tane mevcut ama yarın 2 tane daha geliyor.Birde o süper kapasitörden edineceğim.Test videosu çekeceğim yine.sayın gogoce https://www.kickstarter.com/projects/940015402/lumen-eternal-flashlight-that-doesnt-need-batterie şu siteyi incelerseniz bu sitede bana verilen projenin aynısını yapmış adam.Nasıl yaptığının kaba taslak videosu bile var.Yani yapılamayacak birşey değil.Siteyi inceleyip tekrar görüşlerinizi alabilir miyim?

Özel bir peltier olduğunu düşünüyorum yada ismi peltier olmayan farklı bişey

D6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın gogoce ordaki peltierin aynısını temin ettim benim kullandığımda özel bir peltier piyasada sadece gerilim üretmek için kullanılıyor.saygılarımla

videodaki TEC değil TEG miş. TEC thermo electric cooler fakat aynı işi yapar. videodaki generator diyor.
3000mcd lik cree nin ledini yaktığını söylüyor fakat 15ma akım üreterek 3000mcd zor. ledin datasheet değerini yazmış.

öncelikle şunu söyleyim TEC yada TEG ne olursa olsun ciddi bir ısı farkı olması gerekirki güç elde edilsin. Güç ten kastım voltaj değil. Voltaj çıkışı 1000v bile olsa akıım yoksa güçte yoktur.yüke bağlandığı anda gerilim düşer. gövdenin sıcaklığı 0 veya altında olmaliki vücüt sıcaklığı 36 farzetsek ancak bir led yanabilir. cellphone charger etc. felan bunlar hayal. birde hiçbir zaman enerji dönüşümleri yapılırken kayıpları unutmayın. bu tarz bir enerji dönüşüm sistemi verimliliği çok kötü olacaktır. TEG verimliliği + stepup converter verimliliği vs.. hepsi toplanıp değerlendirilmeli. süper cap yada normal cap takarak acaba gerilimi yükseltirmiyim diye denemelerle olcak iş değil. seri bağlanacak bir kaç peltier ve çıkışında verimli step up ile led yakılabilir. ama telefon şarj etmek için örnek 500mA gerekiyorsa atıyorum 30 adet peltier gerekir. vücut ısısıda tükenen bir enerji. onu korumak için beslenme dinlenme vs gerekecek. yoktan var edilemiyor malesef. Bu arada hangi bölümdesiniz?

Sayenizde yeni bişey öğrendim

D6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,
Okul için bir proje ama bu projede kullanılacak enerji kaynağı kanımca yanlış bir seçim. Peltirlerin teknik olarak verimli olabilmesi için ya sıcak, ya soğuk yada her iki yüzünü birden aktif olarak kullanabilmeniz gerekir. Bunu başka enerji kaynakları aracılığıyla yapmak verimli ve mümkün ama insan vücudunu enerji kaynağı olarak kullanmanız mümkün değil demiyorum ama verimsiz bir proje olacaktır ki verim vermeyecek bir şey üzerinde de kafa patlatmak tecrübe edinmekten öteye geçer mi bilemiyorum. Peltieri vücudunuzda sıcak bir yerde temasını sağlamanız gerekir ki elde edeceğiniz voltaj değeri yükselebilsin. Aynı zamanda diğer yüzünü de bir o kadar soğuk tutmanız gerekecek, yani bu demek oluyor ki el kol bacak bu sıcaklık için size yeterli olmayacak. Gövdeye yakın yerlere konumlandırmanız gerekecek ki ihtiyacınız olan ısı yüksek ve sürekli olabilsin. Bu seferde yukarıdaki bahsettiğim diğer yüzün soğuk tutulması olayı var, peki nasıl olacak bu iş? Sonuçta bir canlısın ve bu gereksinimleri sağlamak yaradılışına ters bir durum. Hem ısı üret hem stabil tut hemde ısının üretildiği bölgeyi açık tut ki cihazın diğer yüzünü bir soğutucu vasıtası ile soğuk tutabil.
Sen bu projen için ya sunum yapmadan önce bir kaç su bardağı pekmez iç, ya bir kavanoz mesir macunu ye yada sunuma koşarak git ki hararetin artsın üşüme olayını en aza indirge :D veyahut Haziran-Ağustos gibi sun bu projeni :) O zamanda kışın kendini ısıtmak için uğraştığın çabayı yazın dış yüzeyi soğutmak için harcarsın.

İşin geyik boyutu bir tarafa birden fazla peltieri düşündüğünüz gibi seri ve paralel bağlayarak bu işte en azından bir sunumluk olacak kadar enerji elde etmeniz mümkün. Youtube ta farklı şekilde uygulamalar yapanlar olmuş, onları deneyebilirsin. Elbette bizlerden bilgi alabilir, tecrübelerden faydalanabilirsin ama bahsettiğin yada yapmaya çalıştığın şey senin elindeki araçlarla daha çok denemelerinden ilerleyebileceğin bir durum. Yüzeylerine ufak soğutucular bağlanmış peltierleri 4 lü yada çok üst üste binmez ise 6 lı pazu bandı gibi bir şey yaparak bahsettiğin devre elemanları ile güçlendirebilecek kadar voltaj elde edebilirsin. Benim tavsiyem peltierleri vücuduna bir bakır aracılığı ile yerleştirirsen en azından eşit bir ısı yayılımı elde edebilirsin. Yani peltier eninde bakır bükülebilir levhadan kolluk yapabilir, peltierleride üzerine yüzeyleri tam temas edecek şekilde yerleştirebilirsin. Biraz petek desenini alacaktır ama sonuç olarak ısı dağılımı daha düzenli olur.

Dünyayı alr üst er yani tek buraya sabit kalma netle bu zaten mümkün, ing arat vidyo vb. Arkadaşlarımın dediği gibi dünyada da örnekleri çok bwnzer çalışmalar yürütülmekte, ısını arttır bu spor yaparak merdiven inip çıkarak mümkün hatta termokameea ilw en sıcak bölge noktayı tespit et, önceki mesakımda yazmadım ama yazsam faydalı olacakmış ing yapımı tv programı braniac esprili dille bilimi anlatıyordu, bie bölümde değişik organlara(kafa kol bacak göğüs baldır kaba et) dilim et koyarak çoklu sensörle farklı sporlar yaptırarak hangi bölgenin daha çok ısı ürettiği üzerineydi.

videodaki TEC değil TEG miş. TEC thermo electric cooler fakat aynı işi yapar. videodaki generator diyor.
3000mcd lik cree nin ledini yaktığını söylüyor fakat 15ma akım üreterek 3000mcd zor. ledin datasheet değerini yazmış.

öncelikle şunu söyleyim TEC yada TEG ne olursa olsun ciddi bir ısı farkı olması gerekirki güç elde edilsin. Güç ten kastım voltaj değil. Voltaj çıkışı 1000v bile olsa akıım yoksa güçte yoktur.yüke bağlandığı anda gerilim düşer. gövdenin sıcaklığı 0 veya altında olmaliki vücüt sıcaklığı 36 farzetsek ancak bir led yanabilir. cellphone charger etc. felan bunlar hayal. birde hiçbir zaman enerji dönüşümleri yapılırken kayıpları unutmayın. bu tarz bir enerji dönüşüm sistemi verimliliği çok kötü olacaktır. TEG verimliliği + stepup converter verimliliği vs.. hepsi toplanıp değerlendirilmeli. süper cap yada normal cap takarak acaba gerilimi yükseltirmiyim diye denemelerle olcak iş değil. seri bağlanacak bir kaç peltier ve çıkışında verimli step up ile led yakılabilir. ama telefon şarj etmek için örnek 500mA gerekiyorsa atıyorum 30 adet peltier gerekir. vücut ısısıda tükenen bir enerji. onu korumak için beslenme dinlenme vs gerekecek. yoktan var edilemiyor malesef. Bu arada hangi bölümdesiniz?
Yorumunuz için teşekkür ederim ben mekatronik mühendisliğindeyim

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim aklıma birşey takıldı mazur görün.Şimdi diyelimki elimizde 2.7 volt 100 farad süper kondansatör var ve TEG modülünden 0.20 volt gerilim var.Bu kapasitörler 0.20 voltu 2.7 volt oluncaya dek depoluyorlar mı yoksa gerilim neyse onu mu veriyorlar? Kafama bu takıldı açıkçası

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri