Peltier için Tekrar Yardımlarınız Gerekiyor.

mtlaktrk

Üye
Herkese merhaba.Benim bi sorunum var ve bu sorunu sizinle aşabileceğimi düşünüyorum.Elimde bir peltier var termoelektrik modül yani.Bu modüller sıcaklık farkına göre enerji üretiyorlar.Ben ise modülün soğuk tarafına alüminyum koydum sıcak tarafına ise kendi vücudumdaki ısıyı verdim.Test aşamalarını yaptım.Vücut ısımdan enerji üretmem gerekiyor bitirme projem çünkü.Elde ettiğim volt ise 0.20 volt.Elimde bir yükselteç devresi var fakat bu devre 0.9 volt ile çalışıyor ve 5v çıkış veriyor.Ben bu 0.2 voltu 1 volta kadar çıkarmam gerekiyor.Acaba modülün kablo uçlarına 2.5 volt 1000F süper kapasitör bağlasam bişey farkeder mi?4 adet peltieri voltu arttırmak için 2 tanesini seri,amperi arttırmak için 2 tanesini de paralel bağlayabilir miyim bir sıkıntı çıkar mı yardımlarını bekliyorum ve bu projeyi sizinle hayata geçirebileceğimi düşünüyorum şimdiden teşekkürler herekese

Tec ler konusunda yalnış bilinenler var .Bunlara verimli çalışması ısı farkının 50'' olması ve üzerindeki ısı yı uzaklaştırmak gerekli .Son yazdıkların üreteclerin seri bağlıyarak voltajı paralel bağlıyarak akımı yükseltilebilir.TEc ile yapacağın bu projeden verim alman biraz zor

peki tavsiyeleriniz neler peltierin sonuna 2.5 volt 1 farad kondansatör bağlasam sorunum çözülür mü

hayır da olmazda demiyorum çeşitli denemeler yapıp 200 deney sonunda başarı şansı yakalayan Edison gibi çalışırsan olur.Voltajı elektronik olarak yükseltmekten ziyade fiziksek olarak ısı farkını artırarark deneme yönün
de çalış bence

dış kısmı özel titanyum herhalde özel kapasitör bence soğutucu malzeme özel

hem titanyum hem de alüminyum çeşidi var kullandığı kapasitörde süper kapasitör gibi birşeymiş ben belki size bir ilham verebilir diye gösterdim siteyi nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.

kaç derecede 1 volt aldığını gözlemle ona göre yüzey genişlet yani seri bağla 2 adet Tec bağla dene

seri bağladıktan sonra 1 adet 1v 100 farad kondansatör bağlayım yükselteç devresine gireyim devreden çıkığ lede gireyim doğru mudur

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri