Peltier İçin Akım Sınırlama

Gözlemlemek lazım ama; Emin olmamakla birlikte aşağıdaki işinizi görür gibi (1 ohm, 25 W)
Direnç kullandığınız için akımı sınırlamış olacaksınız. ,Tabi buna bağlı olarak Peltierden alacağınınz ısı/soğukluk düşecek..
Sizin tarif ettiğiniz şekilde bir güç hesabı yok... :)
https://karakoyelektronik.com/25w-tas-direnc/1-ohm-25w-tas-direnc-1r-76973

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gözlemlemek lazım ama; Emin olmamakla birlikte aşağıdaki işinizi görür gibi (1 ohm, 25 W)
Direnç kullandığınız için akımı sınırlamış olacaksınız. ,Tabi buna bağlı olarak Peltierden alacağınınz ısı/soğukluk düşecek..
Sizin tarif ettiğiniz şekilde bir güç hesabı yok... :)
https://karakoyelektronik.com/25w-tas-direnc/1-ohm-25w-tas-direnc-1r-76973
İlginiz için çok teşekkürler bugünkü olaydan sonra korkmaya başladım :D Çakmaklıktan direkt duman gelince şaşırdım. Şimdi ben direnci peltier kablosuna takarsam adaptörden çekeceği güç azalacak ve buna bağlı olarak adaptör ısınması da azalacak.

Evet teoride öyle olacak. Siz isterseniz iki tane taş direnç alın. Duruma göre seri veya paralel bağlayarak artırıp azaltırsınız. ikisini seri bağladığınızda 2 ohm, paralele bağladığınızda 0,5 ohm olur.
Ayrıca Peltierden verim almanın en önemli noktası Isınan yüzeyi çok iyi soğutmalısınız. Dışarıya gelen yüzeyine çıkma bulduğunuz bir Bilgisayar işlemcisi soğutucusu takın (termal macun ile) onuda fan ile soğutun.

Evet teoride öyle olacak. Siz isterseniz iki tane taş direnç alın. Duruma göre seri veya paralel bağlayarak artırıp azaltırsınız. ikisini seri bağladığınızda 2 ohm, paralele bağladığınızda 0,5 ohm olur.
Ayrıca Peltierden verim almanın en önemli noktası Isınan yüzeyi çok iyi soğutmalısınız. Dışarıya gelen yüzeyine çıkma bulduğunuz bir Bilgisayar işlemcisi soğutucusu takın (termal macun ile) onuda fan ile soğutun.
Evet onu yaptım hatta sıcak yüzeye 2 fan taktım ki hiç ısınmıyor o konuda problemi çözdüm. Arabada da çalıştıracağımı düşününce peltiere en fazla 2.8amper*12volt=29watt gitmesi lazım ki çakmaklığı yakmayayım :D Ben bu taş direnci takacağım ama fanlarla ortak olan kabloya değil sadece peltierin kablosuna takacağım. 1ohm 25Watt direnç yani gücü 25watt azaltıyor anlamında mı yoksa gelen gücü 25watt ile sınırlandırıyor mu

1 ohm 25W demek; Bu direnç tek başına bağlansaydı. 5 volt verildiğinde...
5V. / 1ohm = 5 Amper
5A. * 5 V = 25 W olurdu... Daha fazla voltaj verildiğinde direnç yanardı...
Ama Sizin çalışmanızda Peltiere seri bağlanacağı için hesap değişir..
Peltier 2 ohm olsun... 1 ohm da direnç etti 3 ohm..
12V / 3ohm = 4 Amper
Toplm güç 12*4 = 48 W...
Bunun 16 Wattlık kısmı direnç üzerinde harcanacak... Peltier 32 W. olarak çalışacak...
Akım 2,8 A olsun isterseniz.....
12/2,8 = 4,2 ohm olması gerekir..
Peltierin Datasheetinde yaklaşık 2 ohm olduğuna göre
4,2 - 2 = 2,2 ohm direnç kullanmalısınız.
Tabi bu durumda güç dahada düşer.
O zaman 2,2 ohm direnç alacaksınız.... Aşağıdaki..
https://karakoyelektronik.com/25w-tas-direnc/2-2-ohm-25w-tas-direnc-2-2-76974

Bence 10 TL fazla verip 2 adet 1 Ohm olanı alın, seri bağladığınızda 2 ohm olur. Oda 3 Amper eder...

NOT: Tüm bu hesapları Peltieri omik bir yükmüş gibi düşünerek yaptım. Peltier bir yarı iletken olduğu için seri direnç nedeni ile gerilim bölüneceğinden iç direncinde ne gibi bir değişiklik olacağını tecrübe etmedim...

1 ohm 25W demek; Bu direnç tek başına bağlansaydı. 5 volt verildiğinde...
5V. / 1ohm = 5 Amper
5A. * 5 V = 25 W olurdu... Daha fazla voltaj verildiğinde direnç yanardı...
Ama Sizin çalışmanızda Peltiere seri bağlanacağı için hesap değişir..
Peltier 2 ohm olsun... 1 ohm da direnç etti 3 ohm..
12V / 3ohm = 4 Amper
Toplm güç 12*4 = 48 W...
Bunun 16 Wattlık kısmı direnç üzerinde harcanacak... Peltier 32 W. olarak çalışacak...
Akım 2,8 A olsun isterseniz.....
12/2,8 = 4,2 ohm olması gerekir..
Peltierin Datasheetinde yaklaşık 2 ohm olduğuna göre
4,2 - 2 = 2,2 ohm direnç kullanmalısınız.
Tabi bu durumda güç dahada düşer.
O zaman 2,2 ohm direnç alacaksınız.... Aşağıdaki..
https://karakoyelektronik.com/25w-tas-direnc/2-2-ohm-25w-tas-direnc-2-2-76974

Bence 10 TL fazla verip 2 adet 1 Ohm olanı alın, seri bağladığınızda 2 ohm olur. Oda 3 Amper eder...

NOT: Tüm bu hesapları Peltieri omik bir yükmüş gibi düşünerek yaptım. Peltier bir yarı iletken olduğu için seri direnç nedeni ile gerilim bölüneceğinden iç direncinde ne gibi bir değişiklik olacağını tecrübe etmedim...
2 tane alıp duruma göre seri veya paralel bağlamak daha iyi olacak. Yalnız o sitede en az 5 tane alınabiliyormuş ben bunu alsam aynısı mıdır https://karakoyelektronik.com/25w-tas-direnc/1-ohm-25w-tas-direnc-1r-76973

Bu şekilde akım sınırlanabilir.
Eğer mosfet üzerine düşen güç
2W üzeri ise soğutucu bağlanmalı.
20190916185651aaf523c793ee7e60_18-57-27.jpg

NPN BJT -> 2N2222 olabilir.
N-CH Mosfet -> IRF3205 olur.
Eğer gerilim yükselirse yeniden
değerlendirme yapmak gerekebilir.

Mosfet üzerindeki güç hesaplanmalı
mutlaka. TO-220 kılıf en fazla 2W
gücü üzerinden atabilir. Geçerse soğutucu
takmak gerekir.