Pelsan 90 Ledli ışıldak aküsü hemen bitiyor.

tan er

Üye
Merhabalar,
Pelsan Marka 90 ledli bir ışıldağımız var. Bu ışıldağın aküsünü 1 yıl önce değiştirmiştim. Şu ana kadar belki 8-10 kere boşaldı ve yeniden şarj ettik. Aküyü değiştirmeden önce Hem aküye baktım hemde Pelsan'ın sitesinden teyit etmiştim. Akü bilgisi şu şekildeydi. Uzun ömürlü 6V 2.3Ah Ni-Cd batarya diye yazıyordu. Bende fotoda gözüken bataryayı alıp takmıştım ama ilk taktığımda bile orijinal bataryası 1 saat kadar dayanmamıştı. Şimdi ise şarj ettikten sonra en fazla 15,20 dakika kadar idare ediyor sonra sönüyor. Taktığım bataryanın fotosu da aşağıda
1) Şarjın hemen bitmesinin sebebi nedir?
2) Batarya ilk aldığımda bile kalitesiz miydi?
3) Bataryayı şarj eden devrede sıkıntı olabilir mi? Bu nasıl test edilir?
4) Eğer batarya bittiyse daha güçlü bir batarya olarak bu cihazla uyumlu ne almalıyım?

Ekli dosyalar

• 20190131_213301.jpg
    20190131_213301.jpg
    239.5 KB · Görüntüleme: 72
  • 20190131_212812.jpg
    20190131_212812.jpg
    336.5 KB · Görüntüleme: 61
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
..resimdeki akü ni-cd batarya değil.

Merhabalar,
Pelsan Marka 90 ledli bir ışıldağımız var. Bu ışıldağın aküsünü 1 yıl önce değiştirmiştim. Şu ana kadar belki 8-10 kere boşaldı ve yeniden şarj ettik. Aküyü değiştirmeden önce Hem aküye baktım hemde Pelsan'ın sitesinden teyit etmiştim. Akü bilgisi şu şekildeydi. Uzun ömürlü 6V 2.3Ah Ni-Cd batarya diye yazıyordu. Bende fotoda gözüken bataryayı alıp takmıştım ama ilk taktığımda bile orijinal bataryası 1 saat kadar dayanmamıştı. Şimdi ise şarj ettikten sonra en fazla 15,20 dakika kadar idare ediyor sonra sönüyor. Taktığım bataryanın fotosu da aşağıda
4) Eğer batarya bittiyse daha güçlü bir batarya olarak bu cihazla uyumlu ne almalıyım?
18650 pil kullanarak bir devre oluşturabilirsiniz.

Akü bayat olabilir.Akünün ömrü bitikse çabuk dolar çabuk boşalır.

1yıl olmuş bayat akü vermişler karbonatlı canlandırma olayına bak...

Merhabalar,
Merhaba Türkiye de satılan Işılak ların % 80 ini bataryaları kalitesi bitince atılan cinsten.Yeni Işılak almani tavsiye ederim.Ayni şeyleri ben yaşadım boşuna uğraşma derim.

..resimdeki akü ni-cd batarya değil.
Peki bu bana sattıkları akü nedir? Bunu bana satan firmaya eski akünün bilgilerini söyledim bunu verdi...
Merhaba Türkiye de satılan Işılak ların % 80 ini bataryaları kalitesi bitince atılan cinsten.Yeni Işılak almani tavsiye ederim.Ayni şeyleri ben yaşadım boşuna uğraşma derim.
Merhaba bu işildaği 150 tl ye almıştım. Şimdi akü bittiyse yeni ve doğru akü almak daha mantıklı olmaz mi?

Peki bu bana sattıkları akü nedir? Bunu bana satan firmaya eski akünün bilgilerini söyledim bunu verdi...

Merhaba bu işildaği 150 tl ye almıştım. Şimdi akü bittiyse yeni ve doğru akü almak daha mantıklı olmaz mi?
Birebir aynısını bulamazsın Bu aldığın Çinde özel üretilen bir ürün yani Muadil.

arkadaşlar,
bu aküden kaliteli bir tane daha alıp yenilemek istiyorum. Ne tavsiye edersiniz? hangi markaya yada satıcıya güvenebilirim?

kalitesini bırak akü şarj olurken kaç volt geliyor? 13,7v ile 14,4v arası olması gerek akımı da kapasitenin 10/1'i olmalı düşük voltajlı şarj oluyorsa akü dayanmaz akü hücreleri kuru olabilir saf su ve karbonat karışımı ekle...

karbonatı yıkayın diyor:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri