peki otomatik kumanda sorusu 1:KOLAY GELSİN

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bu devre rahatlıkla yapılabilir. geçen gün bir soru görmüştüm şimdi bulamadım 1 zaman rölesi ve 2 kontaktörle motorun 10 sn çalışıp durdurulması ile ilgili onu yaptım gayette güzel çalışıyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba arkadaşlar önce yukarıdakı sorudan baslamak ıstıyorum , arkadasımızın söz ettiği kumanda problemı ne kadar zor gozuksede aslında bıraz tecrube sahibi isenız bunu rahatlıkla yapabılırsınız, bunun ıcın size bende kendımce farklı bır devre şeması öenereyim eğer bu devre üzerinde basarılı olursanız hayal gucunuzun kapıları sonuna kadar açılacaktır.
(1) 5 adet üç fazlı asenkron motora aşağıda anlatıldığı gibi kumanda edılecektır.
(2) 1 adet start butonu kullanarak , birinci basışta birinci motor , ıkıncı basışta ıkıncı motor , üçüncü basışta üçüncü motor 4 cü motorda 4 cü motor 5 ci basışta 5 ci basıştada beşinci motor çalışaşacaktır, 6 cı basışta motorlar duracak 7 ci basışta tekrar start verıldığı zaman birinci motor çalışmaya başlayacaktır.
kolay gelsin.

bu sorular cok kolay ben 15 20 dakikada yapiyorom bunlari ben size bi soru sorayim
1.butona basildiginda 1. motor 15dk 2. motora basildiginda 2. motor 17dk 3. butona basildinda3.motor 19 dk çalişitor 4. butonda 2 haric motorlar duruyor
1ve 2 15 dakika bekledikten sonra tekrar devreye giriyor ve 3 duruyor stop butonuna basana kadar 1 ve 2 calişiyor kolay gelşin bayler

abi ben 1 butonla beş motorun kumanda ve güç devresini indiremedim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekür ederim

lütfen bakın benim o kumanda devresine ihtiyacım var

devre şemalarını indiremedim lütfen yardımcı olurmusunuz

TekNiker_ ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar önce yukarıdakı sorudan baslamak ıstıyorum , arkadasımızın söz ettiği kumanda problemı ne kadar zor gozuksede aslında bıraz tecrube sahibi isenız bunu rahatlıkla yapabılırsınız, bunun ıcın size bende kendımce farklı bır devre şeması öenereyim eğer bu devre üzerinde basarılı olursanız hayal gucunuzun kapıları sonuna kadar açılacaktır.
(1) 5 adet üç fazlı asenkron motora aşağıda anlatıldığı gibi kumanda edılecektır.
(2) 1 adet start butonu kullanarak , birinci basışta birinci motor , ıkıncı basışta ıkıncı motor , üçüncü basışta üçüncü motor 4 cü motorda 4 cü motor 5 ci basışta 5 ci basıştada beşinci motor çalışaşacaktır, 6 cı basışta motorlar duracak 7 ci basışta tekrar start verıldığı zaman birinci motor çalışmaya başlayacaktır.
kolay gelsin.
DEĞERLİ ARKADAŞIM BU DEDİĞİNİ NORMAL RÖLELİ SİSTEMLE KUMANDA ÇİZİMİ YAPARAK YAPAMASSIN BUNU BİR PLC VEYA BİR AKILLI RÖLE KULLANARAK YAPABİLİRSİN VE BUDA ÇOK KOLAY.. DEVREDE BİR (COUNTER) SAYICI KULLANICAZ. BUTONUN İNPUT KONTAĞINI SAYICININ PULS (CU) GİRİŞİNE VERİCEZ VE FAZ HATTINDAN TEK TEK KARŞILAŞTIRMA KONTAĞI KULLANICAZ. VE HER Bİ KARŞILAŞTIRMA KONTAĞINDAN ÇIKIŞ BOBİNLERİNE VERİCEZ. 7. ÇIKIŞ RÖLESİNİN BİR KONTAĞIDA SAYICININ RESET UCUNA VERİLECEK .. ÖRNEĞİN SAYICININ ADRESİ C0 İSE OKUNAN DEĞERDE C0.V İSE ::: FAZ____(C0.V => 1)____Q1 PARANTEZ İÇİNE ALINAN KARŞILAŞTIRMA KONTAĞINDAKİ DEĞER.. EĞER SİMÜLASYONLU AKILLI RÖLE PRG RMINIZ VARSA Bİ DENEYİN.. HADİ KOLAY GELSİN

slm arkadaşlar ben yeni katıldım bilgiler ve sorular güzel beyin cimlastiği oluyor bana tşkler.reaktif34

kartal1700 ' Alıntı:
TekNiker_ ' Alıntı:
kolay gelsin.
DEĞERLİ ARKADAŞIM BU DEDİĞİNİ NORMAL RÖLELİ SİSTEMLE KUMANDA ÇİZİMİ YAPARAK YAPAMASSIN BUNU BİR PLC VEYA BİR AKILLI RÖLE KULLANARAK YAPABİLİRSİN VE BUDA ÇOK KOLAY.. DEVREDE BİR (COUNTER) SAYICI KULLANICAZ. BUTONUN İNPUT KONTAĞINI SAYICININ PULS (CU) GİRİŞİNE VERİCEZ VE FAZ HATTINDAN TEK TEK KARŞILAŞTIRMA KONTAĞI KULLANICAZ. VE HER Bİ KARŞILAŞTIRMA KONTAĞINDAN ÇIKIŞ BOBİNLERİNE VERİCEZ. 7. ÇIKIŞ RÖLESİNİN BİR KONTAĞIDA SAYICININ RESET UCUNA VERİLECEK .. ÖRNEĞİN SAYICININ ADRESİ C0 İSE OKUNAN DEĞERDE C0.V İSE ::: FAZ____(C0.V => 1)____Q1 PARANTEZ İÇİNE ALINAN KARŞILAŞTIRMA KONTAĞINDAKİ DEĞER.. EĞER SİMÜLASYONLU AKILLI RÖLE PRG RMINIZ VARSA Bİ DENEYİN.. HADİ KOLAY GELSİN
hayır kardeş kumanda ile de yapılıyormuş ancak nasıl yapıldığını daha çözemedim. benimde aklım almıyor klasik kumandayla nasıl yapılabilirki? hocamız yapılıyor bunu yapan kumandayı çok iyi bir şekilde öğrenmiş dedi. demekki daha kumandayı geliştirmem gerek :-\

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri