Peki Buna Ne Dersiniz Yasal ama Sayaç Döner mi

yalcinoney

Üye
"Elektrik gerçekten güzel ve temiz bir enerji. Biraz da ucuz olsa.

Gelir düzeyinin düşük olması, insanların bu konulara kafa yormasına neden oluyor. İşte sizlere, bir yanılgının kısa hikayesi.

Meslek lisesini yeni bitirdiğimde kafamda şu proje vardı,
elektrik ocağınının önüne öyle bir cihaz yapayım ki sistem prizden elektrigi kullansın ama sayaç dönmesin.

Bedavacı ve cahilce bir düşünüş.

Bu yazıyıyla kuyuya bir taş atıp, temel elektronik malzemelerimizden kondasatör ve güç-enerji hesaplamaları hakkında bilgilendirici tartışmaların önünü açmayı arzuluyorum.

Bildiginiz gibi kondansatör tamamen reaktif bir elemandır. Bunun çok basitçe anlamı, sebekeye (priz) baglanan kondansatörün sebekeden akım çekmesine rağmen evdeki sayaç tarafından bu akımın değerlendirmeye alınmadığıdır.

Neden dikkate alınmaz sorusuna geçmeden önce bir kondansatörün reaktans formülünü hatırlayalım.

XC = 1 / (2 x pi x f x C)

Ornegin: 20 mikrofaratlık bir kondansatör sebekeden kac amper ceker hesaplayalım.

Önce kapasitif reaktansımızı bulalım. Sebekenin 50Hz olduğunu söylemeye gerek yok ama yazmış bulundum.:)

!!!! Sebeke voltajı sinüsoidal bir voltajdır. Zaten başka dalga şekilleri için yukarıdaki formül kullanılamaz. !!!!

XC = 1 / ( 2 x 3.14 x 50 x 20 x 1E-6) = 159 Ohm

220v gerilim altında 159 Ohm luk reaktans yaklaşık olarak 1.4A akım çeker.

100W ampulün 0.45A akım çektiğini düşünürsek 20 mikrofarat bayağı bir akım çekiyor.

Peki bu akım neden ev sayacı tarafından değerlendirilmez.
Akım akım değilmidir sayaç nasıl oluyoda bu akımla dönmüyor ?

Şimdi kosinus Fi dediğinizi duyuyorum. Nedir kosinüs Fi?

Akımla gerilim arasındaki faz farkının kosinüsü dediniz.

Bende bedava elektrik projesini düşünürken böyle demiş ardından da haklılığımı ispatlamak için

P = U x I x CosFi formülüne sırtımı dayamıştım.

Bir kondansatörde akımla gerilim arasında tam 90 derece faz farkı vardır o halde cos90 sıfırdır bu nedenle şebekeye bağlanan kondansatör, şebekeden voltaj altında istediği kadar akım çekse bile, cosfi 0 olduğundan çarpım sıfır olacak ve sayaç daima 0 W (sıfır watt) yazacaktır diyordum.

Mademki kondansatör şebekeden akım çekmesine rağmen güç harcamıyor bende kondasatörü şebekeye bağlarım
kondansatör Şebeke voltajının tepe değerine şarj olduğu anda kondansatörü bir yarıiletken anahtarla şebekeden ayırır ve ocak gibi bir yüke bağlarım, kondansatör boşalınca tekrar şebekeye bağlarım ve bu böyle sürüp gider......

Üstelik bu söz ettiğim olaylar basit bir elektronik devre ile yapılabilir diye kafamı oyalıyordum.

Tabi burada kondansatör an ve an sürekli olarak yükü beslemiyor ama olsun kesik kesik besliyor nasıl olsa bedeva enerji üstelik tamamen yasal sayaca da dokunmuyorum diye düşünüyordum.

Sayac boyle bir duzenek karsısında kullanılan enerjıyı yazacakmıydı yoksa yazmayacakmıydı?:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu yöntemle bedava elektrik Fantaziden öteye geçmez... Tabii bununla ilgilenmek ve beyin fırtınası yapmak faydalı olabilir... Düşünmek ve fikir yürütmek her zaman iyidir... Selamlar

evet beyin fırtınası yapmak bize bişey kaybettirmez belki bişeyler kazanabiliriz teorık olarak mümkün pratikte ne olur bilmiyorum

-------Bir TEDAŞ Çalışanından;

Doğrusu ilginç bir yöntem. Mutlaka Deneyeceğim. Ama "SADECE MERAKIMI GİDERMEK İÇİN" Yoksa Bu Yöntem Pratikte Kullanşlı Olmayacağı gibi, Şebekeden Çekmiş Olduğunuz Reaktif Akım Sayacı Döndürmeyebilir (Şayet Reaktif Sayacınız Yoksa Ki; Evlerde Yok) Ama Amaaaaaaa Çekmiş Olduğunuz Akım (Güç) Şebekeye ve Trafoya Direk Yük olrak yansıyacaktır (Bildiğiniz gibi Reaktif sayaçların ve Akabinde Kompanzasyon Yapılmasının sebebi budur)
------Bu Durumda Düşününki bu Yöntem Tuttu ve Yaygın Olarak Kullanılmaya Başlandı, Ne Olacak O zaman...?
------Ben Söyleyeyim: Tedaş Gücüne Bakılmaksızın Her Abonenin Reaktif Sayaç Takmasını Zorumlu Kılacak. :)
Saygılar.....................

arkadaşlar biz beleş elektriği nasıl kullanalımı düşüneceğimize kaçak kullananları nasıl tesbit ederiz onu düşünelim.kaçak kullananlar olmazsa fiyatlar daha uygun olacak.ama biz her zaman işin farklı yönünden bakıyoruz.böyle bir yöntemi milletin aklına getirmek bence yanlış forum yöneticilerinden ricam bu tür konularda hassas olurlarsa sevinirim.

"Elektrik gerçekten güzel ve temiz bir enerji. Biraz da ucuz olsa.

Peki bu akım neden ev sayacı tarafından değerlendirilmez.
Akım akım değilmidir sayaç nasıl oluyoda bu akımla dönmüyor ?

Şimdi kosinus Fi dediğinizi duyuyorum. Nedir kosinüs Fi?

Akımla gerilim arasındaki faz farkının kosinüsü dediniz.

Bende bedava elektrik projesini düşünürken böyle demiş ardından da haklılığımı ispatlamak için

P = U x I x CosFi formülüne sırtımı dayamıştım.

Bir kondansatörde akımla gerilim arasında tam 90 derece faz farkı vardır o halde cos90 sıfırdır bu nedenle şebekeye bağlanan kondansatör, şebekeden voltaj altında istediği kadar akım çekse bile, cosfi 0 olduğundan çarpım sıfır olacak ve sayaç daima 0 W (sıfır watt) yazacaktır diyordum.

Sayac boyle bir duzenek karsısında kullanılan enerjıyı yazacakmıydı yoksa yazmayacakmıydı?:

hocam cos90=0 değil cos90=1,sin90=0..sıkıntı olmasın!!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Simyacılık diye bir meslek var.Diğer metalleri altına çevirme .Yani meslek değil de,her neyse.İnsanların beleşcilik hevesleri sayesinde,simyada olduğu gibi ,bilim baya ilerliyor.o yüzden ben bunlara karşı değilim.Bu arkadaşımızın teorisi tutarsa,tedaş ta kendi karşı çözümünü bulsun ki,bilim ilerilesin.
Fakat bu teoride şöyle bir sorun var.Kondansatörler,reaktif güç tüketmezler,üretirler.Yani kapasitif reaktif üretir.
Ve yine kondansatör için yazmış olduğunuz formüller,örneğin bu:
XC = 1 / ( 2 x 3.14 x 50 x 20 x 1E-6) = 159 Ohm gördüğünüz gibi,XC nin yani kapasitif direncin formülüdür.bu durumda,bu dirençle siz kapasitif gücün,genel adıyla reaktif gücün hesabını yaparsınız.
Reaktif güç nedir? Q=UxI
gördüğünüz üzere bu formülde cosünüsq yok.Ve bu durumda,cosinüs 90 ın kaç olduğunun önemi yok.Ve malesef elektrik sobamızın reaktif güöç ile çalışma olasılığı yok.Zaten çalışsa buna reaktif güç denilmezdi.
Kondansatörümüzün depoladığı gerilim ise,kondansatörün aktif gücünden kaynaklanır.Yani p sinden.Biliyorsunuz ki,kondansatörlerde,reaktif direnç haricinde omik direnç de vardır.
Zaten kondansatörün toplam gücüne de empedans deniliyor.Bu da karekök içinde omik direnç karesi + iXC nin karesi mi ne öyle bir şeydi.
sonuç olarak,sizler,bu uygulamayı yaparsanız,reaktif yani aktif olmayan güçle bir işiniz olmaz,ancak sevabına tedaşın hatlarını temizlersiniz.Aktif güç kısmını kullanır ve parasını ödersiniz.Bir de kondansatör şarj deşarjlarını kullanmak için,saniyede 50 kere tetikleme yaparak,şebekede darbeler ve harmonikler oluşturursunuz.Belki flikere bile sebebiyet verebilirsiniz.
Ben mühendis değilim.Bildiğim bu kadar.Yanlışım varsa affola.

bu bahsedilen konu aslında elektrik çalmaktır ve kurcalanmamalıdır

haklısın :)
evden bahsetmiş ya arkadaşlar,hem o yüzden hem de amacımın kapasitif güç ile aktif güç arasındaki farkı anlatmak olması hasebiyle önemsemedim.Sonuçta 1,732 hem aktif hem de reaktif güç için,ikisinde de kullanılan sabit bir değer.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri