PC'ler ve teknolojik sohbetler.

@Mr_YAMYAM hocam T5 in mainboard da iki adet M2 var. Bunlardan hangisi PCI-EXP destekli. Resimlerden ve CPUID CPU-Z nin gösterdiği değerlerden anlayabilirmiyiz ? Yanlış M2 almayalım.

jr5iTqpF3.png

_FSgq.png

8sjRtW.png

EcWDSJnpIO38.png

Ekli dosyalar

• M.2.jpg
    M.2.jpg
    113.5 KB · Görüntüleme: 5
  • M.2-2.jpg
    M.2-2.jpg
    235.3 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_4196.JPG
    IMG_4196.JPG
    433.4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
CPU-Z ile göremezsin.
Donanım bilgilerini gösteren bir program vardı. Anakartın tüm detaylarını gösteren onunla görebilirsin.

NOT:
Senin anagarta göre 3G-LTE yazan yerdeki M2 X4 olan M2 sata.
Diğer yerler X2 SATA

3500MB/sn pek mümkün değil.
Senin PC 6. nesil olduğu için M2 için sanırım 520MB/sn en yüksek hız olacaktır. Yine de tam olarak bilemiyorum.
M2 bağdaştırıcı özelliklerini programda görebilmemiz lazım ki tam kesin bilelim.

internette PCIe 2.0 X16 offers 8 GBps. olarak belirtilmiş. Bilgisayarda M2 Sata olan yerde 256Gb lık M2 takılı.

Ekli dosyalar

• A1.png
    A1.png
    111.8 KB · Görüntüleme: 2
internette PCIe 2.0 X16 offers 8 GBps. olarak belirtilmiş. Bilgisayarda M2 Sata olan yerde 256Gb lık M2 takılı.
PCI-E ana işlemci ile ekran kartı arası veri yolunu ifade eder.
Aslında bu veri yolunda birçok veri transferi yapılır ve işlemci saat hızı ve veri yolunun max hızı aygıtlara paylaştırılmaktadır.
8GB/sn o veriyolunun aktarabileceği en yüksek veri hızıdır.
Bunu işlemci ile haberleşen tüm I/O aygıtlarına paylaştırman gereklidir.
Örneğin ekran kartın için 4GB/sn gerekiyorsa M2 sata için 1GB/sn ayrıca tüm USB ler ve SATA lar için de belli hızlar tahsis edilmektedir.

NOT:
Buradaki kesin hızın belirlenmesi M2 SATA bağdaştırıcı özelliği ile ilgilidir.
Bu bağdaştırıcı bir entegredir ve belli bir transfer kabiliyeti vardır.
Bu M2 SATA bağdaştırıcısı da diğer I/O aygıtları gibi PCI-E veri yolunu kullanırlar.

@Mr_YAMYAM hocam aşağıdaki soruda yüksek geçiren ve alçak geçiren filtrelerle ilgili bir soru. Şimdi şunu sormak istiyorum alçak geçiren filtreler voltajı max azaltıyor yüksek geçiren filtrelerde min seviyede kırpıyor. Doğrumudur.? Bu şekilde soruları karıştırıyorum. Sizin açıklamalarınızla akılda kalıyor.

XGmPlQY8t-5A.jpg

@Mr_YAMYAM hocam aşağıdaki soruda yüksek geçiren ve alçak geçiren filtrelerle ilgili bir soru. Şimdi şunu sormak istiyorum alçak geçiren filtreler voltajı max azaltıyor yüksek geçiren filtrelerde min seviyede kırpıyor. Doğrumudur.? Bu şekilde soruları karıştırıyorum. Sizin açıklamalarınızla akılda kalıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 96664
Yukardaki devre yüksek geçiren devredir. Yani cevap C dir.
Filtre devrelerinde voltajın azaltılması veya kırpılması gibi bir yaklaşım yanlıştır.
Filtre devrelerinde frekans önemlidir.
Temel olarak, bir bobin yüksek frekanslara daha fazla direnç gösterir, alçak frekanslara daha az direnç gösterir.
Kondansatörler ise bobinlerin tam tersidir. Yani alçak frekanslara daha fazla direnç, yüksek frekanslara ise daha az direnç gösterir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri