PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Onlar geçici olarak takılmış kablolar son hali değil
Geçici takılmış olsalar da ölçümleri bu şekilde yapmışsan vay haline.

Dolaşırken WIMA kondansatörlerin ürün kodundaki harflerin ve sayıların neleri ifade ettiğini açıklayan bir dokuman buldum, paylaşıyorum.

https://www.wima.de/wp-content/uploads/media/e_WIMA_MKS_02.pdf

Mesela sondan 4. sıradaki yani 15. sıradaki kod ürünün toleransını ifade ediyormuş. Bu linkteki ürününün açıklaması doğru ise +-%5 toleranslı ve kaliteli bir ürün gibi görünüyor. Öyleyse sitedeki açıklamalar da doğru görünüyor.

1674659160905.png

Bizim devredeki tüm 100nF lar besleme devresi içindir.
Dolayısı ile ESR si önemlidir.
Ancak 100nF kondansatör yüksek frekanslarda etkili olduğu için, genellikle fark görülmez.
Röleler için kullanılan 100nF larda bile darbe bastırma özelliği aranmaktadır.
Ancak iyi kalite darbe bastırma özelliği olan bir kondansatörle adi bir mercimek kondansatörün farkı bile anlaşılamaz.

Fiyat uygunmu bilmiyorum ama şöyle Bi
Hoparlör seti buldum ilgilenen olursa diye atayım buraya

@sasen1 e ÖDEV.
Kötü kablolama ile tekniğe uygun kablolama ölçümleri arasındaki farkları bularak rapor olarak buraya iliştireceksin.
Raporda şunlar belirtilmelidir.
1- Alçak frekans bandı olan 20Hz ile 300Hz arası kötü kablolamadaki ve son kablolamadaki spectrum ölçümleri değerleri. Spectrumunun sağındaki db değerleri.
2- Orta frekans bölgesindeki 500Hz 4kHz arası.
3 Yüksek frekans bölgesi 6kHz 20KHz arası.
Ölçümler, eğer belirtilen frekans bölgesinde herhangi bir frekansta belli bir fark varsa belirtilecektir.
Örneğin kötü de 50Hz -72db, iyi de -84db gibi...
Bir frekans bölgesi tüm olarak farklı ise aynen belirtilecektir.
Örneğin orta frekans bölgesi kötüde -108db iyide 116db 500hz ten 4kHz e kadar gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri