PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Rastladın mı bilmiyorum.
Benim ASUS P5 anakartım ve CORE2 QUAD 8200 işlemcili bir ana kartım vardı. Bu anakarta 235$ ödemiştim de ucuzlarını görünce gudurmuştum.
Ekran gartım GF9800 olmasına rağmen çoğu üst seviye donanımı olan arkadaşlardan daha iyi oyun oynuyor, yaptığım video render işlerinden tam tatminkar sonuç elde ediyordum.
Hatta o yıllarda ACR diye online bir oyun vardı da İ5 işlemci ve pahalı bir ekran kartı kullanan bir arkadaştan daha iyi oynuyordum.
Bir yarışta bir arkadaşın kendisini geçmiştim de, PC de DON var o yüzden kaybettim diye gıbızlanmıştı. :D

Bu videolar o yıllardan kalan tatlı bir anıdır.
Her ne kadar videolar kötü görünse de benim PC de son derece net idi.
Çünkü ekran video kaydı ve yu tub yüklemesinde ciddi tahribatlar oluyordu.

Bu oyunu sanırım ben de oynamıştım. Ama sizle mi tek başına mı hatırlamıyorum.
"SAHNELER" isimli videoda oyun akıcı görünüyor. İlkinde sanırım aynı anda oyun da oynandığı için videoda oyun kasıyor gibi görünüyor.

Bu oyunu sanırım ben de oynamıştım. Ama sizle mi tek başına mı hatırlamıyorum.
"SAHNELER" isimli videoda oyun akıcı görünüyor. İlkinde sanırım aynı anda oyun da oynandığı için videoda oyun kasıyor gibi görünüyor.
Yoh oyunda kasıntı kusuntu hiç bir şey yok.
Sadece internetteki PİNG'ler kelek yapıyodu.

Yeni anakartlarda TPM modülü bulunuyor. Aslında CORE2 yani P4 lerden sonra bile hemen hemen tüm anagartlarda TPM vardır.
Bu modüle PC nin tüm kodları kopyalanır. Kullanıcı bunu sıfır aldığı bir anakratta başarı ile yapabilirse, yeni bir windows yüklese bile kendiliğinden etkinleştirilir.
Ben de bu sayede 10 yıldır hiç windows etkinleştirmedim. Çünkü almış olduğum tüm PC ler orijinal HP.
Sadece ASUS LGA775 anakartımda TPM kaydı için mikropsofta dilekçe yazmıştım. Güvenilir PC diye. O tarihte o anagartımın TPM modülünü oluşturdum ve bir daha lisans ile uğraşmadım :D
Kendi kendimin cevabını buldum :p
10 senedir biryerlerde duruyormuş.
2019-05-28-213707_1280x1024_scrot.png

Bu resim TPM (Trusted Platform Module) ile ilgilidir.
Herkesler Win7 yi kırarken, ben yasal olarak kullanıyordum :D

Evet bugün tekrar format atıp direkt güncel chipset, ekran kartı ve diğer sürücüleri yükleyerek test yaptım.
Sonuçlar ilginç geldi.
MC: 7174 (1. test: 7183, ikinci test 7406 idi)
SG: 1061 (1. test: 1036, ikinci test 1023 idi)
MP Ratio: 6.76 (1. test: 6.94, ikinci test 7.24 idi)

Bir test daha yaptım sonuçlar biraz daha yükseldiler. Bu halde sistemi kullanıp test edeceğim bir süre.
MC: 7429
SG: 1063
MP Ratio: 6.99

1665359940950.png

Son düzenleme:
Multi Core testinde alınan sonuç ve MP Ratio sistem sürücülerinin uyumunu gösterir. İşletim sisteminin doğru kurulumu da MP ye ciddi etki edebiliyor.
SC testine etki eden en önemli faktör ise işletim sistemi CPU komut kümeleri uyumudur.
Bu konuda yapılabilecek fazlaca seçenek görünmüyor gibi.,
Eskiden bu konuda ben farklı anakartlarla test yaparak neticeye giderdim.
CORE2 QUAD dönemindeki anakartlar içerisinde ise benim anakart olan ICH10R chipsetli ve EXTREME işlemci destekleyebilen anakartlardan en iyi neticeyi almıştım.

DUYURU...!
@sasen1 Angaraya gelmiş. Biraz sonra onu ısırmaya gideceğim.
Her ne kadar Sasen de iyi bir YAMYAM olsa da belki benden biraz daha yamyamlık bulaşabilir.
Saat şu anda 16:45

Son düzenleme:
Madem ki donanımdan gidiyoruz o halde buyurun. RTX 4090 🔥

AMIGA ve COMMODORE 64 ten beri PC kullanırım.
4090 değil 6090 bile çıksa AMIGA gibi oyunlar oynatmazlar.
İlla 59FPS de kalırlar seni gudurturlar.
AMIGA ve COMMODORE 64 döneminde yoh FPS yok sürücü diye bişii yoktu.
Alır oyunumuzu harıl hurul çevirirdik.
Hatta AMIGA döneminde 9200 BAUD modem ile bağlantı kurup, LOTUS TURBO CHALLENGE oyununu 4 kişi bile çevirmiştik :p

O zamanlardaki oyunların keyfini vermez tabii, bende de atari vardı şu televizyonu kanser eden tipten :D

Teknoloji geliştikçe başka başka yerlerden yazılım ihtiyacı gerekli oluyor gibi. Ben yeni DLSS teknolojisini oldukça beğendim eğer çuvallamazsa tabii. Darboğaz olayını kaldırıyorsa bu çok güzel bir özellik olur.

O zamanlardaki oyunların keyfini vermez tabii, bende de atari vardı şu televizyonu kanser eden tipten :D

Teknoloji geliştikçe başka başka yerlerden yazılım ihtiyacı gerekli oluyor gibi. Ben yeni DLSS teknolojisini oldukça beğendim eğer çuvallamazsa tabii. Darboğaz olayını kaldırıyorsa bu çok güzel bir özellik olur.
Yazılımlar ile donanımlar asla stabil olup sana sunulmaz.
Elindeki donanım ile eski tarihli oyunları şıkır şıkır çevirirsin.
Ama donanım geliştikçe oyun yazılımları da çetrefili hale getiriliyor.
ACR oyunu için takribi 200MB civarı data yükleniyordu. Benim kötü Q8200 işlemci ve GF9800 ekran gartımla şıkır şıkır oynanıyordu. NEDEN?
ACR oyunu normalde ücretsiz sunulsa da aslında ücretli bir oyundur. Extra özellik almak veya oyunda daha hızlı ilerleyebilmek için cüzi miktar ücret ödenebiliyordu.
Bu normal bir durumdur. NORMAL OLMAYAN NEDİR?
Bu oyunu vatandaş CD olarak tam versiyon satsa. Dilersen internet üzerinden arkadaşlarınla oynayabilsen. Veya oyunda olduğu gibi belli seviye atlayabilmek için belli şekillerde yarışabilsen. Hatta oyundan birkaç tane daha alıp evde çoluk çocuk baara çııra çevirsen fena mı olurdu.
Teknik olarak incelediğimizde, eski tarihli ve 1366X780P çözünürlüklü bir oyunu oynayabilmek günümüzdeki donanımlarla HD seviyesinde oynanılabilir. Ancak bir grafiğin tam anlamıyla HD seviyesine getirilmesi mümkün değildir.
Şöyle ki...
Evdeki tüm TV ler hemen hemen HD dir. Bir HD yayındaki tüm detaylar asla bir PC oyununda olmaz. Çünkü oyun yapımcıları bu denli yoğun data ile program yazamazlar. Sadece senden daha yüksek ekran kartı, daha yüksek işlemci isterler.
Gerçekte oyun mantığı nedir.
Temel olarak, ana unsurlar aslına uygun olarak özel olarak tasarlanırlar. TEXTURE yani grafik detaylarını ise düşük olarak yazarlar.
ÖRNEK:
2000 yılında çıkmış olan PORSCHE 2000 oyununu bazı arkadaşlarla baara çııra online çevirmiştik.
Bu oyunda tüm arabalar aslı ile aynı olarak çizilmiştir. Uygun bir ekran kartı ve işlemci ile bu arabalar gerçeği ile birebir aynısıdır.
Bu oyunu vatandaş 4K olarak oynadığını iddia etmiş olsa da esasen sistemi morum mok :D
Çünkü benim PC de arabanın tüm detayları, özellikle yuvarlak hatlar birebir gerçeği ile aynı idi. Ama videoda dikkat edilirse bazı yuvarlak hatlar köşeli gibi görünüyor.
pors.png

Gözelim 56 SPYDER ne halde :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri