PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
BU ALANDA:
BİLİMSEL
TEKNOLOJİK
TEKNİK
SOSYAL
MİZAH
Konulu sohbetler yapılır.
YAMYAM.jpg

PC'ler günümüzde hemen hemen her evde kullanılan aygıtlar haline gelmiştir.
Konu içeriğinde PC'ler ile ilgili ve teknolojik sohbetlere yer verilecektir.
Ancak konu ile ilgili teknik bilgi almak isteyen arkadaşların, ilgili katagoride yeni bir başlık açarak, detaylı açıklamalarda bulunması gerekmektedir.

TÜZÜĞÜMÜZ:
Her türlü bilgi paylaşımı başta olmak üzere, bilim, teknoloji ve PC konularında, bilgi talep eden arkadaşlarımıza yardımcı olabilmektir.
NOT: SİYASİ İÇERİKLİ SOHBETLER YAPILAMAZ.

Bir de teknoloji bölümü eklemiş olsaydım forumdan afaroz edilebilirdim hocam :D
Zaten konu içeriğinde teknolojik gelişmelere de yer verilip tartışılacaktır.

Bu sevimli çocuklar Mr.YAMYAM ailesinin akrabaları mı yoksa değerli hocam? Yanlarına gelirsek bizi de ham yapmasınlar hocam? :) Veya tüm kazanılmış bilgilerimizi bir çırpıda yiyip yok etmesin:) Bilgi yiyicileri olarak tabiki. :) Şaka şaka.

Hayır hocam. Onlar YAMYAMLAR.
Ama insan yemiyolar. Bilgi yiyorlardı.
Bir zamanlar böyle bir grubumuz vardı. Oldukça iyi sohbet eder, teknolojik konularda bilgi alışverişi yapardık.
Ancak zamanla tüm yamyamlar dağıldı.
Bu resim o yıllardan kalmadır.

ET'li ve de kıym'ETli arkadaşım @serkan_48
Sana bir sorum var.
50cm ye 100cm ebatında 2mm kalınlığında alüminyum plakam var.
Oda sıcaklığı 20'C olmak koşulu ile bu levhanın sıcaklığı 45'C ye yükseltirsek, bu levhada ne kadarlık ısı enerjisi depolamış oluruz?

ET'li ve de kıym'ETli arkadaşım @serkan_48
Sana bir sorum var.
50cm ye 100cm ebatında 2mm kalınlığında alüminyum plakam var.
Oda sıcaklığı 20'C olmak koşulu ile bu levhanın sıcaklığı 45'C ye yükseltirsek, bu levhada ne kadarlık ısı enerjisi depolamış oluruz?

Merhabalar abicim,

Bana az musade edersen aluminyumun isinma isisini bulup formul ile hesaplayabilirim. Pc basina gecince detaylandiririm.

Az konunun ucunu sayin @binbaşı ustadima dokundurayim. Bu tur konular onunda bransi diye biliyorum. Termodinamik isi konularinda bilgili oldugunu dusunuyorum.

Ben su an sahadayim oc basina gecince bakabilirim.

Konu iyi olmus. Alir basini gider bu konu. Ne zamandir bende acayim diyordum yonetimden korktum kizarlar diye. :D:D

Merhabalar abicim,

Bana az musade edersen aluminyumun isinma isisini bulup formul ile hesaplayabilirim. Pc basina gecince detaylandiririm.

Az konunun ucunu sayin @binbaşı ustadima dokundurayim. Bu tur konular onunda bransi diye biliyorum. Termodinamik isi konularinda bilgili oldugunu dusunuyorum.

Ben su an sahadayim oc basina gecince bakabilirim.

Konu iyi olmus. Alir basini gider bu konu. Ne zamandir bende acayim diyordum yonetimden korktum kizarlar diye. :D:D

Merhaba, sn. Serkan_48; Levhanın eni* boyu* et kalınlığı çarpılıp levha malzemesi olan aüminyumun bu soğutucu kütlesinin ağırlığını bulmada, alüminyumun özgül kütlesi (Ağırlığı) ile çarpılarak (Kaç gr) olduğu öncelikle hesaplanıp bulunmalı. Ondan sonra Q=m* c * (t2 - t1) den den ısı yükü bulunabilir.
At = t2 - t1’den At (Delta t) = 45 - 20 = 25 santigrad derecedir.

Q= m (Alüminyumun kütlesi=gr) * Alüminyumun ısınma ısısı (Suyun 1’dir) * 25 ‘den Q değeri kolayca bulunabilir. Alüminyumla ilgili bu değerleri ilk önce bulmak gerekecektir.

Not: Aman azıcık zayıfla sen de sn. Serkan_48. Tüm cümle alemin veya seninle samimi olanların diline şişman veya bol ET'li diye takılınır oldun. Ben de bu konuyu yakınen biliyorum, ama takılma cesaretini henüz kendimce gösteremedim.:) İltifatın için de çok teşekkürler, bunu bilmesek zaten çok ayıp olurdu. (Müh. diplomalı olarak)

Ancak müh. her şeyi kitaptaki gibi bilen değil, neyin nerede veya kaçıncı sayfada olduğunu örneğin çok iyi bilen teknik eleman demektir. Tüm tekniker ve teknisyenler için de ayni şey geçerlidir, kendi düşünceme göre. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bilgili ve kıymetli arkadaşlara hitap ederken kıym'ETli vurgusunu yapmak hoşuma gidiyor.
Çok kıym'ETli @binbaşı için de bu ifadeyi kullanırsam sanırım yanlış olmaz.
(Dayak yemek pahasına da olsa) :D
Çünkü bilgili kişilere kıym'ET verilir ve kıym'ETli diye hitap edilebilir.
Ben de konu içeriğinde bilmediğim bir konuda bilgi talep ettim.
Isı ve bu gibi konularda bilgim yeterli olmadığı için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri