PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Bu esnada ben de kabinlerin kaplamasını bitirdim. Geriye tek bir iş kaldı o da test videosu.
Bu aporlörleri @sasen1 dinlese gudururdu :p
Sasenin kulağı kuyruğu oldukça iyidir. Çünkü müzikle yakinen iştigal ediyor.
SONY hoparlörlerle duyamadığı 32-40 Hz leri az bişii ampli bass kazancı ile bu hoparlörlerde duyabilir.
Her ne kadar elindeki kulaklık ile bu hoparlörler yarışamasa da referans mesafeden kulaklığına yakın karakteristikte dinleyebilir.
Üstelik tiz kazanç bölgesi ve frekans karakteristiği çizelgede olduğu gibi ise orkestradaki tüm zilleri ve stringsleri yanındaymış gibi dinler.

Evet hocam o bass takviyesini grundig loundness ı ile yaptığım için bass kazancı gayet güzel seviyeye geliyor.
Keşke çıkan sesi olduğu gibi gösterebilmenin bir yolu olsaydı.

Tiz sesler müziğine göre ayırt ediliyor ve net duyuluyor. Daha net olması için sanırım amplinin S/N oranının daha iyi bir seviyede olması şart.
Örnek olarak bu müzikte arkada sürekli devam eden bir tiz ses var. Hangi frekanslarda bilemiyorum ama bu sesi net duyuyorum.

Aslında test videosunda sistemden çıkan sesi olabildiğince gösterebilmek adına bana müzik de önerebilirsiniz. Zaten tek video olarak yayınlayacağım bir video olacak ama ayrı ayrı videolarda çekeceğim. Bunlarda önerdiğiniz müzikleri çalıp birebir olmasa da yakın olan ses ile bir fikir sahibi olabiliriz.

Tweeterların en sevmediğim özelliği ise fotoğrafta da belli olduğu gibi vidalanan kısımları bükülmeye müsait çok ince bir malzemeden yapılmış. Elimle bile bükebiliyorum. Ama kazancı çok iyi zaten uygun fiyata bu kadar olurdu her halde. :)

KÖTEK: 👊 🔨
Bir müzik önce adobe spectrum da analiz edilir.
Müzikteki enstrumanların karakteristikleri doğrultusunda belli frekans aralığında ve belli seviyelerde frekanslar gözlemlenir.
İyi bir tiz bölgesi 15kHz ten 20kHz e kadar olan bölgedir. Bu frekans bölgesi benim gibi yaşlı başlı insanlar tarafından duyulamasa da senin gibi gençler rahatlıkla duyabilir.
Yu tub'daki çoğu kayıtlar sıkıştırılmış formatlar olduğu için tiz bölgesinin kaç kHz lere uzandığı ölçülmeden bilinemez.
Şimdi şu eseri önce adobe de analiz et.
Eserin orijinal halinde 18-20kHz lik frekans bölgesinin bir enstrumanca verilmiş olduğunu ve kayıtta bu frekansların bulunduğuna emin ol.
Eğer bu videodaki kayıt sıkıştırılmış ise ve üst frekanslar kesilmişse, ben sana plak kaydı yapıp gönderirim.

Tweeterların en sevmediğim özelliği ise fotoğrafta da belli olduğu gibi vidalanan kısımları bükülmeye müsait çok ince bir malzemeden yapılmış. Elimle bile bükebiliyorum. Ama kazancı çok iyi zaten uygun fiyata bu kadar olurdu her halde.
Esasen hem tweeterlar için hem de diğer hoparlörler için bir çare var. Ancak ecik çetrefilli.
Hoparlörlerin tam vidalanan kısmındaki boşluk bölgesi kontraplak denilen malzemelerle yapılabilir.
Ama kontraplağın tam hoparlörün oturacağı şekilde içten yuvarlak dıştan ise hoparlörlerin şekli gibi kesilebilmesi gereklidir.
Hatta kontraplak yerine 4-5mm kalınlığında lastik benzeri malzeme bile kullanılabilir. Böylece hoparlörler hem iyi oturur hem de hava kaçırmaz.

NOT:
Eklediğim müzik aslında geniş band WAV olarak kaydedilmişti.
Upload edebilmem için mecburen MP3 e sıkıştırdım. Band genişliği 18KHz civarı.

Bir NOT daha.
Müzikler telif yasasına takılacağı için her eseri öneremiyorum.
Telif hakkı olmayan eserlerden iyi kayıtlı olarak Yu tub'dan bulabilirsin.
Ancak test videosunda tiz frekansları kaydedebilmen çok zor olduğu için 40Hz civarı frekansları belgelemen bile yeterli olacaktır.
Yani 40Hz civarı frekans içeren bir müzikteki 40Hz frekansları hoparlörlerin verebildiğini belgeleyebilmelisin.

Ekli dosyalar

• EVLENMEM EVLENMEM (22KHz).mp3.zip
    7.3 MB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
TÖRSTÖRTÜ MORU, TÖRSÜNTÜ KULPU DA VAR :D
Geçen gün benim ısıtıcının moturu yanmıştı.
Tamir edebilirmiyim diye bugün söktüm.
Yaklaşık 4 yıllık toz, cuvara etkilerinden dolayı beti benzi atmıştı :p
Bir süredir temizlemeye niyet etsem de bir türlü üşengeçliğimi yenememiştim.
Bu gün de yanınca mecburen söktüm.
IMG_2242.jpg

Moturunu iyicene ölçtükten sonra tamirin mümkün olmadığını anlayınca her tarafını söktüm.
Sonuçta elime daha gıymetli ik parça geçti.
IMG_2243.jpg

Bir tane komitatör ve bir tane de termik.
Bunları şeytan icadı yapmak için, sararmış düğmelerini foşur foşur yıkadım.
Böylece elimde iki adet düğmeli aparat kaldı.
Bu aparatlardan bir kutu içerisine termostatik cihaz yapıp oda içerisindeki sıcaklığa göre kontrol cihazı yapmayı düşünüyorum.
Yenisi eski ısıtıcımdan bile bahalıymış :p
https://www.utumagazam.com/urun/-118-ty-c42-cob-cobra-bimetal-termostat.html

@Mr_YAMYAM hocam o motorun sargıları içinde yani bantları dikkatlice biraz kaldırırsanız termik sigorta var. Çogunlukla onlar bozuluyor. Termik sigortayı bulup kısa devre yapın büyük ihtimal motor çalışır.Ben budurumda hiç çalışmayan 2 AC vantilatör motorunu tamir etmeyi başardım.Termik sigorta çok küçük boyutlarda.

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM hocam o motorun sargıları içinde yani bantları dikkatlice biraz kaldırırsanız termik sigorta var. Çogunlukla onlar bozuluyor. Termik sigortayı bulup kısa devre yapın büyük ihtimal motor çalışır.Ben budurumda hiç çalışmayan 2 AC vantilötör motorunu tamir etmeyi başardım.Termik sigorta çok küçük boyutlarda.
Biliyom.
Muhtemelen kablo uçlarındaki makaronun altındadır. Ama ilerleyen zamanlarda bakacağım. Zaten ısıtıcıyı iptal ettim.

Yamyam hocam benim kabinlerdeni westraları 8 ohm yapıp paralel bağlarsak crossover bana darılır mı?
Sanırım ikinci elde yine set buldum da.

Yamyam hocam resimlere baktığında fikirlerini öğrenebilir miyim?

Ekli dosyalar

• P_20221025_143146.jpg
    P_20221025_143146.jpg
    194 KB · Görüntüleme: 20
  • P_20221025_143153.jpg
    P_20221025_143153.jpg
    144.7 KB · Görüntüleme: 21
  • P_20221025_143220.jpg
    P_20221025_143220.jpg
    177.7 KB · Görüntüleme: 18
  • P_20221025_143518.jpg
    P_20221025_143518.jpg