PC'ler ve teknolojik sohbetler.

İşte bende tam olarak bundan bahsediyordum. Örneğin bu videodaki termal macun uygulaması berbat görünüyor. Oldukça kalın ve her yere taşmış durumda. Kaliteli olsa da uygulaması kötü olunca tam performans olmuyor.

Ekran kartı için aldığın macun şuydu: https://www.thermal-grizzly.com/en/products/16-kryonaut-en
12.5 W/m*K gibi yüksek ısı iletkenliği sağlayan oldukça kaliteli bir ürün.

Tercih ettiğimiz chipset sürücüsünden dolayı öncekilere göre az da olsa PC hızlı açılıyor. Tepkisellik gayet iyi.
Sıcaklık sorunundan dolayı FPS düşüşlerinin görülmesi ne kadar olabilir bilemiyorum. Çünkü GPU sıcaklığı belli seviyelerde.
İstersen macunu değiştirebilirsin, ama Zippo mazotu olmadan değiştiremezsin.
OPEN-GL skorlarında 65 FPS alıyorsan ani FPS düşüklüğü yaşaman normaldir. Çünkü senin sisteminde 120 civarı FPS den ani düşüşler yaşadığını belirtmiştin. Doğru konfigürasyon 60FPS ye kilit olmalıdır.

Cinebench 11.5 işletim sistemini tanımamış gibi görünüyor. Daha sonra R15 sürümü için linkini vermiştim.
R15 sürümü ile hem GPU hem de CPU testlerini detaylı yapmalısın.
Hem FPS hem de CPU single core, multi core ve MP değerleri gereklidir.

Chipset sürücülerinden sonra tepkisellik iyi ise sistem iyi demektir.
Bundan sonra test sonuçları ve elde edilen sonuçları değerlendirmeliyiz.
EKran kartı ref match seviyesi çok önemlidir. Bu değer işletim sistemi ve sürücü kurulumu aynı zamanda open-gl kütüphanesi uyumluluğunu ifade eder.

R15 sonucu da bu şekilde. Burada da herhangi bir drop olmadı.
1664790520733.png
1664790569817.png

Değerlere bakılırsa bu test bilgisayarı hiç zorlamıyor. Kullanımlar çok düşük. Drop bu yüzden oluşmuyor olabilir mi?

1664790657117.png

After Effects bu kurduğumuz ekran kartı sürücüsünde uyarı veriyor.

1664795171145.png

Son düzenleme:
Cinebech r23 ile benim Intel i7-2600K sistemi test ettim. Tek çekirdekte en hızlı işlemcinin yarısı. Allah bereket versin, 10 senelik bilgisayar için fena değil :)

1664794179156.png

Tüm çekirdeklerde de şöyle böyle. Aslında şu sürüyle çekirdeği olan Threadripper Linux'ta işime yarar, ama windows için eldeki yeterli.

1664794953626.png

Son düzenleme:
Cinebech r23 ile benim Intel i7-2600K sistemi test ettim. Tek çekirdekte en hızlı işlemcinin yarısı. Allah bereket versin, 10 senelik bilgisayar için fena değil :)

Ekli dosyayı görüntüle 91393

Tüm çekirdeklerde de şöyle böyle. Aslında şu sürüyle çekirdeği olan Threadripper Linux'ta işime yarar, ama windows için eldeki yeterli.

Ekli dosyayı görüntüle 91394
Vay timur hocam . Tam siper alalım mı ? Okkalı bir mücadele başlayacak mı :)

Son düzenleme:
R15 sonucu da bu şekilde. Burada da herhangi bir drop olmadı.
Ekli dosyayı görüntüle 91381Ekli dosyayı görüntüle 91382

Değerlere bakılırsa bu test bilgisayarı hiç zorlamıyor. Kullanımlar çok düşük. Drop bu yüzden oluşmuyor olabilir mi?

Ekli dosyayı görüntüle 91383

After Effects bu kurduğumuz ekran kartı sürücüsünde uyarı veriyor.

Ekli dosyayı görüntüle 91395
İşletim sistemi tanılanmadığı için test sonuçları da güvenilmez olacaktır.
Burada yapılan test, senin sistemin daha iyi ama bilinmedik bir sistem olduğunu ifade ediyor.
Cine R15 döneminde Win8 üstü kullanılmadığı için R15 işletim sistemini Win8 olarak algılıyor.
Tabii ki başka bir unsur daha var.
Senin donanımların eski olduğu için kimbilir belki de Win10 kurulumda Win8 komutları ile kurulmuş olabilir. Çünkü Win8 ile win10 işletim sistemleri arasında bir çok komut farklılıkları vardır.
İşte bu sebepledir ki ben genellikle söylerim ki PC nin desteklediği işletim sistemi önemlidir.
Tabii ki sormayı da unuttum. Senin anakart ve ekran kartının sürücüleri hangi işletim sistemleri için yapılmıştır. Eğer bu sürücüler Win8 için yapılmış iseler kurulum doğru ama işletim sistemi yanlış diyebiliriz.
Bu durumda yapılacak şeyler.
Önce ekran kartının win10 için yayınlanmış sürücüsünü bulmalıyız.
Önceki mesajlarımda WHQL win10 destekli örnek bir sürücü linki vermiştim.
Eğer ekran kartı sürücümüz win8 için ise yeni sürücüyü kurmadan önce bu sürücüyü tamamen kaldırmalıyız. Daha sonra uygun sürücü sıfırdan yüklenilmelidir.
@taydin nın testlerinde dikkatimi çeken tek şey, kendisinden 2 nesil daha üstün olan İ7 4850HQ işlemcisinden daha iyi netice almış olmasıdır.
Acaba neden? Bir hile hurda mı var acaba :p
Yoh yoh. Herşey son derece normal. İ74850HQ işlemcisi dizüstü PC'ler için üretilmiş bir işlemci olup, 6MB CACHE belleğe sahiptir. İ72600 ise 8MB CACHE lidir. Ayrıca işlemci hızları da ele alındığında aradaki fark dahi görülmektedir.
Peki kıyaslamamızın anlamı nedir?
İ72600 95W TDP güç harcayan bir işlemcidir. Ama İ74850 47W güç harcayan bir işlemcidir.
Her iki işlemciyi aynı kefeye koyacak olursak benim tercihim elbette i74850HQ tarafında olacaktır.

Yapılan testlerde benim tek kriterim şunlardır.
Bir işlemci tek çekirdek ile ne oranda render kabiliyeti sunmaktadır.
Örneğin İ72600 tek çekirdek ile 4 katı render kabiliyeti sunuyorsa benim CORE2 DUO E8300 ün tüm çekirdeklerinden 2.5 katı kadar render kabiliyeti var demektir.
Bu da bir işlemcide aranılan en önemli özelliktir.
İşte işlemci tercihleri yapılırken tek çekirdek render kabiliyeti ve toplam çekirdekler için ödenecek bütçe söz konusudur. Eğer İ7 den tek çekirdek için 4 katı render alabiliyorsak ve 4 çekirdeği için takribi 16 katı render gücü alabiliyorsak, 16 çekirdekli ve 16 katı render kabiliyetine sahip bir işlemciye ödenecek para boşuna masraf demetir.
Keza 16 çekirdekli bir işlemci 32 katı render kabiliyeti sunuyorsa ve 2 katı pahalı ise ben bu işlemciyi almaz, yerine bir İ7 daha alır çift işlemcili anakart kullanarak RAM band genişliğimi 2 ye katlardım :D

NOT:
Tek çekirdekte en hızlı işlemcinin yarısı. Allah bereket versin, 10 senelik bilgisayar için fena değil :)
10 yıllık işlemci yeni yetme işlemciden 2 katı az render kabiliyeti sunuyorsa bu son derece normaldir.
Bu durum bize şu gerçeği verir.
10 yıllık donanımla 2-3 katı elektrik harcayarak, ve 2 katı bekleyerek işlerimizi yürütebiliyorsak o donanım hala kullanılabilir demektir.

Son düzenleme:
Ben kurulu olan sürücüyü kaldırıp yeni sürücüyü kurmayı deneyeceğim. DDU ile bu işlem yapılıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
CDdeki sürücü W10 uyumlu bir sürücüydü aslında. CD üzerinde W10 logosu bile var. Neden böyle bir problem çıktı çözemedim.

Güncel W10 WHQL sürücüsü: https://www.nvidia.com.tr/drivers/results/180651

Bunun dışında 2 oyunda daha denedim bu tarz ciddi bir drop görmedim sadece o gönderdiğim oyunda aşırı şekilde mevcut. Drop olunca sanki duvara toslamışsın gibi bir etki yaratıyor.

CDdeki sürücü W10 uyumlu bir sürücüydü aslında. CD üzerinde W10 logosu bile var. Neden böyle bir problem çıktı çözemedim.
Ana gartın win 10 destekliyor mu?

İLAVE NOT: (lar)
Bazı oyunlar web browser tabanlı veya eklenti gerektiren oyunlar olabilir.
Örneğin JAVA eklentisi oldukça önemli bir eklentidir. Günümüzdeki çoğu web browserlerin baş belasıdır. En çok virüs böcüğü barınan eklentilerden birisidir.
Web browser tabanlı olmasa bile java uygulamacığı birçok oyun içerisinde kullanılıyor olabilir. Bu eklenti doğrudan oyun ile yüklendiği için, doğrudan oyun serverine bağlantı ve bazı grafiksel işlevleri bulunmaktadır.

Bir oyunun yüklenmesi esnasında servera bağlantı için özel protokoller kullanılabilir. Bu protokoller zararlı yazılımlarca mıncıklanıyor olabilir. Böyle bir durumun tespit edilebilmesi ev kullanıcıları için çok zordur. Çok ciddi güvenlik duvarı bile gerekebilmektedir.
Ben bu durumu birkaç sene önce test etmiştim.
Oğlumun oynadığı bir oyun windowsta ite kalka oynanıyordu. Oyun steam tabanlı idi.
Aynı oyunun steam içerisinde Linux desteğini görünce linux NANE yüklemiş idim. PC eski olmasına rağmen en uygun FPS akışı ile gayet şipirdek oynayabiliyordu.
Bu olay aslında linux işletim sisteminin iyi olduğunu değil, windowsun kötü yapılandırılmış olduğunu ifade ediyordu.
Aynı oyunun linux versiyonunu kardeşimin dizüstü PC'sindeki Win7 ile oynayınca hemen hemen aynı şekilde ve rahatlıkla oynanabiliyordu.
Çünkü dizüstü PC kurulumu orijinal recovery DVD'si ile yapılıyordu. Firma da iyi bir firma olduğu için tüm yapılandırma ayarları doğru idi.
Tek yapılması gereken şey yeni kurulumdan sonra win7 için önemli güvenlik güncellemelerinin yüklenilmesi idi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri