PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Uğraşılarımı bırakmasaydım senin için lambalı bir ampli tasarlardım.
Şimdi lamba bul, trafo bul, hem bir dünya para, hemide ciddi masraf.
En iyisi senin için bir ilan paylaşayım .
https://tr.aliexpress.com/item/1005002965695335.html
Sudan ucuz maşallah .

Son düzenleme:
Yuhurdak.
Kazanca bak 40db. Yaklaşık 100 katı Gv.
Sen şu dirençleri 1k ya da 1.5k yapabilirmisin.
Ekli dosyayı görüntüle 88776
Kazancı kötü mü abi :)
Söküp değiştirebilirim. İsimler kartın üst tarafında da yazıyordu galiba. Yazmasa da yolları takip ederek bulurum.
2000$ bile değil.
Bu üstelik Mcintosh kopyası. Mcintosh olmaya kalkarsan saçını başını yolabilirsin :D

HAH BULDUM:
Seni de gudurtayım @Under Ground
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...osh-modelleri-yetkili-satici-1029306375/detay
Bu ne abi düşman yaklaştığında kendiliğinden ateş ediyo mu :D

Kazancı kötü mü abi :)
Söküp değiştirebilirim. İsimler kartın üst tarafında da yazıyordu galiba. Yazmasa da yolları takip ederek bulurum.

Bu ne abi düşman yaklaştığında kendiliğinden ateş ediyo mu :D
Kazancı çok fazla.
Volüme potu daha 5 ya da 6 da iken bozulmaya geçebilir.
R809 ve R810 dirençleri olması lazımdı. PCB yi incelersen görebilirsin.
Dirençleri değiştirirken amplinin fişini çek haa.

Düşman yaklaşırken ateş etmez ama teknik verileri incelenirse uzman kişiler için kıyaslama şansı doğar.
Mc.png

Benim ampli ile yarıştırmak isteseler yarıştırabiliriz. Lambalı ampüllü olması da birşey ifade etmiyor.
Tek üstünlüğü 100kHz band genişliğinin olması. Bizim STK lar ise 35-40kHz ler civarında.
Üstelik bu cihaz power ampli olduğu için bu ampliye bağlanacak bir de pre ampli gereklidir.
Kullanılacak pre amplinin gürültü faktörü 3-6db olsa bile .... cafer bez getir olacaktır :D
Dolayısı ile...
75W için kazanç faktörü 35db ise bu cihazın gürültü faktörü -70db civarıdır. Benim STK lı amplimin power yani çıkış katı gürültüsü bundan daha iyi.
Haa band genişliği doğrultusunda CCIR normlarına göre genel gürültü faktörü kıyaslandığında bizim ampliden biraz daha üstün olabilir.
Ancak kulakla kuyrukla anlaşılabilir mi bilmiyorum.

Yine de bir ürünü kötülemek doğru olmaz.
Ancak benim bildiğim birşey var.
İstanbulda bu tür cihazları satan bir firmaya uğramıştım. Bana dedi ki..
Yaf 10.000 dolara 20.000 dolara cihaz satıyoruz, müşteriler hala istedikleri sesi alamıyorlar diye serzenişte bulunmuştu :D
Keşke benim uyduruk amplim orada yanımda olsaydı müşterilerin istediği sesi dinletebilseydim. Herif gudururdu :D

Bu arada kondansatörlerin cızırtılarını duyabilmek için ben de tam %50-60 seviyelerinde test ediyordum sistemi. Belki bu dirençlerin değişmesinden sonra crossover kartı da düzelebilir mi? Merak ettim oraya uygun direnç sipariş edeceğim hemen. Belki crossover kartındaki mid direncinin ısınması da düşer.
Seste nasıl bir değişiklik olacağını da merak ettim.

Bu arada kondansatörlerin cızırtılarını duyabilmek için ben de tam %50-60 seviyelerinde test ediyordum sistemi. Belki bu dirençlerin değişmesinden sonra crossover kartı da düzelebilir mi? Merak ettim oraya uygun direnç sipariş edeceğim hemen. Belki crossover kartındaki mid direncinin ısınması da düşer.
Seste nasıl bir değişiklik olacağını da merak ettim.
Ses seviyesi düşecektir.
Yani max güce önceden 5-6 seviyesinde ulaşıyorsan direnç değişiminden sonra 7-8 lere ve hatta 9 civarında max güce ulaşabileceksin.
Bu dezavantaj gibi görülse de aslında doğru olan budur.
Çünkü giriş sinyalin yüksek ise daha giriş katında sinyallerin bozulmaya uğrayabilir. (Benim ampli hilelerinden birisi daha ) :p
Birkaç db lik headroom seviyesi böyle bir amplide haydi haydi kurtarır.

Ses seviyesi düşecektir.
Yani max güce önceden 5-6 seviyesinde ulaşıyorsan direnç değişiminden sonra 7-8 lere ve hatta 9 civarında max güce ulaşabileceksin.
Çünkü giriş sinyalin yüksek ise daha giriş katında sinyallerin bozulmaya uğrayabilir. (Benim ampli hilelerinden birisi daha ) :p
Belki bazıları distortion istiyordur cayır cayır. Elektrik gitarcilar mesela .

Ses seviyesi düşecektir.
Evet ses seviyesi düşecek ama acaba sesi yarıdan sonra açtığımda duyduğum FM radyo gibi tabir edeceğim gürültü de azalacak mı :D
Sorun değil düşmesi ben bu amplinin içindeki STK entegreyi daha sonra değerlendireceğim zaten. O zamana kadar hoparlörleri kavurmayayım benim için yeterli. :D
Belki bazıları distortion istiyordur cayır cayır. Elektrik gitarcilar mesela .
Bu distortion olayı benim bildiğim gitarın direkt kendi üzerinden yapılıyor. Yanlışım varsa düzeltin :)

Evet ses seviyesi düşecek ama acaba sesi yarıdan sonra açtığımda duyduğum FM radyo gibi tabir edeceğim gürültü de azalacak mı :D
Sorun değil düşmesi ben bu amplinin içindeki STK entegreyi daha sonra değerlendireceğim zaten. O zamana kadar hoparlörleri kavurmayayım benim için yeterli. :D
Elbette gürültü de azalacaktır.
Zaten o anfide FM radyo gibi foşur foşur kaynama varsa çöpürdektir.
Benim amplilerde ne kaynama ne de tost sesi veya lahmacun sesi bile bulunmaz.
Gayet temiz ve yıkanmış olup, amplinin açık mı kapalı mı olduğu anlaşılmaz :p
Ancak kazancı takribi 3-5db düşüreceğimiz için o foşurtu ne kadar azalır bilemiyeceğim.
Foşurtunun temel nedeni ampli giriş elemanlarından da olabilir.
Giriş elemanlarından kaynaklı bir gürültü ise Sasen'e yapmış olduğumuz L/N input state devresi sorunu halledecektir. Bunun için ise minik bir OP-AMP devresi ve +/- 12V regüle gerilime ihtiyacımız var.
Ama foşurtunun sebebi pre ampli de olabilir. Çünkü volüme potu burada.

Elbette gürültü de azalacaktır.
Zaten o anfide FM radyo gibi foşur foşur kaynama varsa çöpürdektir.
Benim amplilerde ne kaynama ne de tost sesi veya lahmacun sesi bile bulunmaz.
Gayet temiz ve yıkanmış olup, amplinin açık mı kapalı mı olduğu anlaşılmaz :p
Ancak kazancı takribi 3-5db düşüreceğimiz için o foşurtu ne kadar azalır bilemiyeceğim.
Foşurtunun temel nedeni ampli giriş elemanlarından da olabilir.
Giriş elemanlarından kaynaklı bir gürültü ise Sasen'e yapmış olduğumuz L/N input state devresi sorunu halledecektir. Bunun için ise minik bir OP-AMP devresi ve +/- 12V regüle gerilime ihtiyacımız var.
Ama foşurtunun sebebi pre ampli de olabilir. Çünkü volüme potu burada.
Gürültünün kaynağını öğrenebilmek için ilk önce ampliyi tek denemek lazım dediğin gibi. Ampli de tek çalışmıyor 12V ile bağlanarak preampliden izin istiyor. :)

Bu ses çok yüksek değil ama radyo sesine benziyor dediğim gibi.

Sormak istediğim bişey vardı aklıma gelmişken yazayım.
Preamplideki x-bass tuşu acaba loudness işlevi mi görüyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri