PC'ler ve teknolojik sohbetler.

SANYO ve başka firmalar bir çok entegre üretmiş olsalar da bunlar genel amaçlı VU metre standardında çalışıyor.
Bizim gibi PPM cileri düşünen yok.Üretseler günaha mı girecekler.Elimizde şöyle orjinal entegreler olsa yaptığımız işi keyifle yapsak ve güzel sonuç alsak olmaz mı? :D Burada gudurup duruyoruz.

-20db demek 1V referans seviyeye göre 100mV demektir. Yani 100mV sinyallerin altını göremiyoruz demektir. Halbuki bizim DIN PPM de en alt seviyemiz -40db ise 10mV sinyalleri görüyor ve ölçüyoruz demektir.
Alt seviyenin aşağılarda olması ölçüm aralığımızı ifade eder. Özellikle kayıt işleri için son derece önemlidir.
Zaten @sasen1 in gudurması bundan dolayıdır. Çünkü kendisi de kayıt kuyut işleri ile haşır neşir.
@Mr_YAMYAM hocam sizin projesini ve montajını gerçekleştirdiğiniz EBU PPM de Seviye -57db olduğu için yaklaşık 2mV gibi bir hassasiyette. EBU PPM ondan milleti Gudurtuyor demek ki. Hesaplaması ,montajı ,kalibrasyonu ayrı dert. Ben Sizin dışınızda bu projeyi yapan hiç görmedim.

@Mr_YAMYAM hocam sizin projesini ve montajını gerçekleştirdiğiniz EBU PPM de Seviye -57db olduğu için yaklaşık 2mV gibi bir hassasiyette. EBU PPM ondan milleti Gudurtuyor demek ki. Hesaplaması ,montajı ,kalibrasyonu ayrı dert. Ben Sizin dışınızda bu projeyi yapan hiç görmedim.
Ben bir ses mikserinde görmüştüm . Sanırım yamaha mıydı ne idi.
EBU DIGITAL standardına göre yapılmış son ledi kırmızı 6 led sarı idi.
Ama o mikserin fiyatı da birkaç bin dolar gibi idi.
Entegreler orijinal değillerse 1-2mV sinyallerde saçmalıyorlar. Görmüştün zaten videoda.
Bu saçmalamayı düzeltebilmek için iki farklı devre daha tasarladım. L/N OP-AMP tan 10 çeşit denedim yine de olmadı.
Orijinal LM leri takıyorum şipirdek çalışıyorlar, piyasa işi LM leri takınca guduruyolar.
Elimde de birkaç tane LM3915 galdı gullanmaya gıyamıyom.

Konuyu şimdi gördüğüm için biraz geç yazmış olabilirim.Kusuruma bakmayın.

Lakin bu sistemde şöyle bir sıkıntı var. Zan edilenin aksine fay mekanizması tek hattan yada bir iki tane hattın kilometrelerce uzanmasından müteşekkil değildir.

Bazı bölgelerde fay kırıkları kılcal diyeceğimiz şekilde büyük fayların allta daha küçük birimlere ayrılması şeklinde olabiliyor. daha net anlaşılması için şöyle söyleyyim 50 km lik bir hatta bir tane 50 km lik hat onun içinde 10 km lik 2-3 hat onun içinde de 1-2 km lik biri iki hat şeklide olabilir ve bu böyle uzar gider. Bunun için çok detaylı bir analiz ve araştırma yapılması gerekiyor ki bu kadar detaylı araştırma sadece marmara için var diye biliyorum (bu teyide muhtaç)

Dolayısı ile MTA'nın söz konusu haritasına bakarak karar vermeyin derim. Ana hattan uzak olabilirsiniz ama lokal ve küçük bir hattın ortasına bina yapabilirsiniz sağlam diye.

Tabi birde fay hattının olduğu bölgeye bina yapılır mı yapılmaz mı meselesi var. Uzmanlığım değil o yüzden yine teyide muhtaç şekilde yazayım ama yapılır.Burada mesele binayı risk derecesine göre bilimsel şartlarda yapmak.Yoksa yine görüldü ki hattın üzerinde diyebileceğimiz yan yana iki binadan biri tuzla buz olmuş ,birinde cam bile patlamamış ,sapa sağlam.

Tabi tavsiyem müstakil ev olacaktır imkanınız varsa.Hem yaşam standartları hem de bu tür riskler açısından en güvenli yol bu gibi gözüküyor(doğru bina yapılması kaydı ile).

Bizde bir slogan var..artık laşkalaştığı için ciddiye alınmıyor ama işin özü bu aslında:

"Deprem öldürmez, bina öldürür"
Bulunduğum bölgede fay görünmüyor MTA'ya göre. Burası için detaylı bilgi olmadığı için sanırım. Muhtemelen vardır fakat kaynaklar sınırlı dediğiniz gibi.

Bize 5 km yakınlıkta sanırım 5 ay kadar önce 3.4 büyüklüğünde sarsıntı olmuştu sadece 2 saniyelik gürültüsünü duyduk o kadar.
Bulduğum kaynaklara göre genel anlamda bu bölgedeki büyük depremlerin periyod aralığı dar olsa da olasılığı düşükmüş diğer bölgelere göre. 6.5 büyüklüğünde deprem olma olasılığı 50 yıl içinde %15miş.

En mantıklısı müstakil ev olamıyorsa bile oturulacak binanın sağlamlığını kontrol edip yerleşmek sanırım. Çünkü dediğiniz gibi deprem öldürmüyor bina öldürüyor. Deprem sadece bir doğa olayı.

....... oturulacak binanın sağlamlığını kontrol edip yerleşmek sanırım.
Bina + zemin

Bu iş tek yakla koşmaya benzer. Tehlikeden kaçacaksanız iki ayağınızın da (bina ve zemin) sağlam olması gerekiyor. Tek ayakla (Bina( kaçamazsınız ve tehlikeye yakalanırsınız.

@Mr_YAMYAM hocam bir süredir testleri çalışıyorum ,teknik sorularda paylaşılan şu iki soruyu nasıl çözebiliriz.? Bu iki soruda takıldım. Yani doğru cevaplar verilmiş internet üzerinde çözümü var ama ben anlayamadım tam olarak nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorum. ? Sizin bu konuda bilgi seviyeniz profesyonel biliyorum. Nasıl hesaplama yapıyoruz ?

Ekli dosyalar

• Adsız1-vert.jpg
    Adsız1-vert.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 8
@Mr_YAMYAM hocam bir süredir testleri çalışıyorum ,teknik sorularda paylaşılan şu iki soruyu nasıl çözebiliriz.? Bu iki soruda takıldım. Yani doğru cevaplar verilmiş internet üzerinde çözümü var ama ben anlayamadım tam olarak nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorum. ? Sizin bu konuda bilgi seviyeniz profesyonel biliyorum. Nasıl hesaplama yapıyoruz ?
Dalga boyu hesabı ışık hızı bölü frekanstır.
Işık hızı sabittir sn'de 300.000km Yani 300.000.000 metre.
Basit olarak 300.000.000Hz lik yani 300MHz lik bir frekansı ele alırsak...
Işık hızı/frekans formülüne göre 1metre eder. Tam dalga boyu.
Yarım dalga anten tam dalganın yarısı =0.5m
Çeyrek dalga anten tam dalganın 4 te biri =25cm
Demekki 300MHz frekansında rezonansa gelebilecek anten yarım dalga ise 50cm, çeyrek dalga ise 25cm olacaktır.

20. soruyu bu şekilde çözdüm
10 Mhz rezonansa gelen çeyrek dalga bir antenin boyu
300 MHZ x 0,025m = 7,5m dir.

25. soruyu çözemedim.:(

20. soruyu bu şekilde çözdüm
10 Mhz rezonansa gelen çeyrek dalga bir antenin boyu
300 MHZ x 0,025m = 7,5m dir.

25. soruyu çözemedim.:(
Bu da ne. 0.025 metre nereden çıktı? :D
Adsız1-vert.jpg

Yamyam hocam söktüğüm hurda amplilerden çıkan bazı elemanlar. Opamplar Sony str de305'ten söküldü :)
Kondansatörlerin üzerindeki M logosu murata markasına ait sanırım. Bunlar kaliteli midir? Mavi olanda R harfi var sadece. Bu da Roederstein olabilir mi?

5596c2c9-01d7-4d11-a46c-da00be8fd56f.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri