PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Compliance Equivalent Volume (Vas) değeri 54 litre olarak verildiğine göre senin kabinlerin iç hacmi 54 litre veya daha fazla ise Fo değerini tam olarak alabilirsin.
Bu da 28Hz Fo demektir. Fo da kayıplar fiziksel olarak normal olduğuna göre yaklaşık 4Hz gibi bir eğri ile sıfır kazanç faktörüne ulaşırsan 32Hz i şimdiki kolonlardaki 40Hz seviyesinde yani +/-5db oynama ile alabilirsin demektir. Eğer akustik etkenlerin de etkileşimlerinin olmadığını sayarsak ve hoparlörün frekans eğrisinin daha düzgün olduğunu da varsayarsak 32Hz-22kHz +/-3db gibi bir frekans responsu yakalanabilir ki neredeyse bazı profesyonel kabinlere yakın demektir.
Hoparlörün lineer excursion değeri 4.75mm olduğu için de daha az membran hareketi var demektir. Bu da iç hacmin biraz daha az olması anlamına gelir.
Hoparlör duyarlılığı 90db/SPL olduğuna göre senin vestraların 2 adedine bedel bir kazancı varmış. Demekki bu hoparlörün 1 tanesi bile senin 2 westra hoparlörüne bedel. Eh 28Hz Fo olduğuna göre ödenecek 150 EURO gibi ücretin gayet normal olduğu görülecektir.
Kabaca kıyaslama yaparsak, senin westra kabinlerin ortalama fiyatı 1000$ seviyesinde ise bu hoparlörlerden 2 adet 300euro artı diğer masrafları da toplarsan hemen hemen aynı fiyata denk gelecektir.
Ancak alt frekans bölgesinde yani 32Hz lerde kazancın daha iyi olacağı için de ayrı bir kıymet arz edecektir.
Yani bu hoparlörlerden birer adet kullanmak koşulu ile önceki kabin gibi bir kabin daha yaparsan, tek bass tek mid ve çift tweeter ile böyle bir kabin için en az takdir ücreti 1500$ gibi olacaktır.
Hocam bu zehri bir kez aldıktan sonra insan hep daha iyisini istiyor valla :D
Bu bahsettiğiniz değerler gerçekten çoğu hoparlör kabinlerinde alamayacağımız cinsten.
Eğer kafayı kırarsam yani yeni kabin yapmak istersem belki bu siteden belirlediğimiz ürünlerden sipariş verebilirim. Öncesinde yine haber ederim tabii.

Bu arada bizim kabinlerin rezonans chamber kısmı hariç sadece alttaki bass bölgesinin iç hacmi yaklaşık 58∿60 cm3 dü yanlış hatırlamıyorsam. (Kaba hesap yaptım detaylıca hesaplamadım.)
Dışarıdan ölçüsü ise cm olarak 104x25x44.

Son düzenleme:
Hocam bu zehri bir kez aldıktan sonra insan hep daha iyisini istiyor valla :D
Bu bahsettiğiniz değerler gerçekten çoğu hoparlör kabinlerinde alamayacağımız cinsten.
Eğer kafayı kırarsam yani yeni kabin yapmak istersem belki bu siteden belirlediğimiz ürünlerden sipariş verebilirim. Öncesinde yine haber ederim tabii.

Bu arada bizim kabinlerin rezonans chamber kısmı hariç sadece alttaki bass bölgesinin iç hacmi yaklaşık 58∿60 cm3 dü yanlış hatırlamıyorsam. (Kaba hesap yaptım detaylıca hesaplamadım.)
Dışarıdan ölçüsü ise cm olarak 104x25x44.
Cahal civelek @Yunusgr
104x25x44=114400 eder. Bölü 1000 o da eşittir 114 litre.
14 litreyi kalınlık için ayır. İç hacim yaklaşık 100 litre.
25 litresini resonance chamber'e ayırırsan temiz 70-75 litre iç hacim varmış.
Zaten mecburen bass reflex kabin için iç hacmi büyük tutmuştuk.
Bu hacim çoğu hoparlörün VAS değeri için idealdir.

Sitedeki bilgilerin doğru olduğunu varsayıyorum. Eğer en son bahsettiğim hoparlörün Fo su 28Hz ise ben bile ağzımı şapırdatıyorum. Ama yurt dışı alışveriş şansım yok.
Ama ürün markalı ve özellikle bilindik saygın markalardan olduğu için yalan yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Kafayı kırmanın ucunda yaklaşık 300EURO gibi bir para mevzusu var. TL bazında günümüzde 10500 bilemedin 12000TL eder. Ufak masraflar içinde. Tabii ki mid ve tweeterlar da belli meblağ tutacaktır. Hatta uygun bir crossower bile başlı başına masraf.
Ama kabin bittiği zaman şu andaki kabinlerinde olduğu gibi keyfi de olacaktır.
Haa diyelim ki yaptın ve satmak istedin.
Audio-fil herifler dinlerse elini öper yüzünü bile ısırırlar böyle bir kabin için. Bir ara gablosu için 1000$ sayan herifler de var.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri