PCB tasarlamak istiyorum ama...

Hardware design konusunda kafamı iyice bozmuş durumdayıp
Artık bu konuyu her ayrıntısıyla öğrenip hayatıma bu alanda yön vermek istiyorum ama internette araştırdıkça konu derinleşmeye başladı ve ben nereden ansıl başlayacağımı bilemiyorum
Kafam karmakarışık bir hal aldı
Lütfen bana bu konu yardımcı olun
Nasıl başlayacağım? Nasıl ilerleyeceğim? gibi konularda
Şimdiden teşekkür ederim

Etiketleme olmamış konuya çağırmak istediğiniz kişinin haberi olmayacak. Tam niki ile cagirmaniz gerekiyor.

@Mr_YAMYAM üstad belki yardımcı olur .
Çok zor.
Bahsi geçen harware PC donanımları ise, günümüz teknlojisi donanımlarını tasarlayabilmek çok ciddi mühendislik bilgisi gerektirmektedir.
Örneğin bir donanımın çalışma frekansı 200MHz ise öncelikle öğrenilmesi gerekenler bu frekanstaki iletkenlerin davranış şekilleri ve real özellikleridir.
ÖRNEK:
200MHz frekansta 10cm uzunluğundaki bir iletken aslında iletken değildir. İletkenin diğer ucu ile ilişkili olarak bu iletkenin, ANTEN, KONDANSATÖR, BOBİN gibi davranışları sıklıkla görülmüştür.

Hardware design konusunda kafamı iyice bozmuş durumdayıp
Artık bu konuyu her ayrıntısıyla öğrenip hayatıma bu alanda yön vermek istiyorum ama internette araştırdıkça konu derinleşmeye başladı ve ben nereden ansıl başlayacağımı bilemiyorum
Kafam karmakarışık bir hal aldı
Lütfen bana bu konu yardımcı olun
Nasıl başlayacağım? Nasıl ilerleyeceğim? gibi konularda
Şimdiden teşekkür ederim
İşte bu laf çok önemli " hayatıma bu alanda yön vermek istiyorum"
Kararından dolayı seni kutlarım, böyle azimli işe başlamak sonuca ulaşmak için çok önemli. Çok zorlukla karşılaşabilirsin ancak vazgeçmemeni tavsiye ederim, sana, kısaca, kendi tecrübemi anlatayım, 1985 yılında P-CAD programı ile tanıştım, o zamanlar DOS işletim sistemi altında çalışıyordu. Bu programı ODTÜ'ye ücretsiz vermişlerdi ayrıca ASELSAN kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam, her neyse, öğrenirken çok zorluk çektim, yavaş yavaş alıştım hatta ORCAD diye bir program vardı (ki hala var) ona geçmek istedim, fakat PCAD in avantajlarını bir daha anlayınca ona yoğunlaştım. Şu an PCAD in son 2006 versiyonu var ancak ben PCAD 2002 kullanıyorum, gerçekten mükemmel Rolls Royce gibi.
Bu konuda bir işe girmek istiyorsan büyük firmaların kullandığı programları öğrenmek en doğrusu yani güçlü programları.
Basit programlar çoğu firma tarafından kullanılmıyor ama kendin bir şeyler yapmak için kullanacaksan daha basit programlarla daha hızlı yol alırsın.
Benim tavsiyem Altium Designer programını kullanman, PCAD ve diğer birçok program zaten onların. Öğrenme aşamasında programın ne kadar desteğini alabileceksin işte bu önemli.
Öncelikle bu programı nasıl elde edeceğin önemli, okullara (okuyan öğrencilere) ücretsiz veriliyor ancak okul e-mailini her seferinde göndermen lazım veya aylık yüksek paralarla program kiralanıyor. Çalışan crack bulabilirsen ne mutlu sana.
Tebrikler, sakın yılma.

Çok zor.
Bahsi geçen harware PC donanımları ise, günümüz teknlojisi donanımlarını tasarlayabilmek çok ciddi mühendislik bilgisi gerektirmektedir.
Örneğin bir donanımın çalışma frekansı 200MHz ise öncelikle öğrenilmesi gerekenler bu frekanstaki iletkenlerin davranış şekilleri ve real özellikleridir.
ÖRNEK:
200MHz frekansta 10cm uzunluğundaki bir iletken aslında iletken değildir. İletkenin diğer ucu ile ilişkili olarak bu iletkenin, ANTEN, KONDANSATÖR, BOBİN gibi davranışları sıklıkla görülmüştür.
Evet çok zor olduğunu araştırdıkça farkettim ve şematik devre tasarlamanın başlangıç için çok önemli olduğunu farkettim. Bunu yapabilmem için de önce kompanentleri sonra da kompanentlerin datasheet'ini incelemem gerektiğini öğrendim.
2021 de Elektronik teknolojisi bölümünden mezun oldum, oradaki hocalarımız bize datasheet'in öneminden hiç basetmemişlerdi.
Şuan üniversite zaman baştam savma yaptığım güç elektroniği ve mikrodenetleyiciler gibi derslerin ödevlerimi ortaya çıkarıp onları inceliyorum galiba bu yolda çok önemli bir konu ite yandan çok uçsuz bucaksız bir derya gibi de geliyor.
Ben hardware design alanında daha basit tasarımlar üzerinden ilerleyerek gelişmeyi düşünüyorum sadece merak ettiğim ilk önceliğim ne olmalı bu alanda alaylı kişilerden tavsiye almak bana çok fayda sağlayacak veya benim gibi düşünen diğer abilerime kardeşlerime.
İşte bu laf çok önemli " hayatıma bu alanda yön vermek istiyorum"
Kararından dolayı seni kutlarım, böyle azimli işe başlamak sonuca ulaşmak için çok önemli. Çok zorlukla karşılaşabilirsin ancak vazgeçmemeni tavsiye ederim, sana, kısaca, kendi tecrübemi anlatayım, 1985 yılında P-CAD programı ile tanıştım, o zamanlar DOS işletim sistemi altında çalışıyordu. Bu programı ODTÜ'ye ücretsiz vermişlerdi ayrıca ASELSAN kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam, her neyse, öğrenirken çok zorluk çektim, yavaş yavaş alıştım hatta ORCAD diye bir program vardı (ki hala var) ona geçmek istedim, fakat PCAD in avantajlarını bir daha anlayınca ona yoğunlaştım. Şu an PCAD in son 2006 versiyonu var ancak ben PCAD 2002 kullanıyorum, gerçekten mükemmel Rolls Royce gibi.
Bu konuda bir işe girmek istiyorsan büyük firmaların kullandığı programları öğrenmek en doğrusu yani güçlü programları.
Basit programlar çoğu firma tarafından kullanılmıyor ama kendin bir şeyler yapmak için kullanacaksan daha basit programlarla daha hızlı yol alırsın.
Benim tavsiyem Altium Designer programını kullanman, PCAD ve diğer birçok program zaten onların. Öğrenme aşamasında programın ne kadar desteğini alabileceksin işte bu önemli.
Öncelikle bu programı nasıl elde edeceğin önemli, okullara (okuyan öğrencilere) ücretsiz veriliyor ancak okul e-mailini her seferinde göndermen lazım veya aylık yüksek paralarla program kiralanıyor. Çalışan crack bulabilirsen ne mutlu sana.
Tebrikler, sakın yılma.
Teşekkür ederim.
Programları incelediğimde Altium Designer ı kullanmayı düşündüm ama mevcut şartlarda karşılayamayacağım ücret. Öğrenci mail adresimle başvurdum onu bekliyorum. O sırada ücretsiz olan KiCad programını da piyasada tercih eden firmalar olduğunu farkettim bunu da 2. Bir program olarak tercih edeceğim ücretsiz olması sebebiyle.
Peki bu piyasada şematik tasarım konusunu nasıl halledebiliriz öğrenme aşamasında kafamızdan basit bir proje oluşturup onu simule etmeye mi çalışalım yoksa olan tasarımları çok ayrıntılı bir şekilde inceleyip üzerinde oynamalar mı yapalım.

Son düzenleme:
Söylediğiniz konu çok zor ancak imkansız değil yani araştırıp öğreneceksiniz sonra uygulayacaksınız herkes size kendi fikirini söyleyecektir ama kesinlikle kararı siz verin.

1. Evvela daha önceki konuyu halledelim, pcb ve şematik için, PCAD 2002 veya 2004 programını tavsiye ederim bunu ücretsiz bulabilirsiniz en azından bir hafta bununla ilgilenip bir profesyonel program içinde neler var onları görebilirsiniz daha sonra diğer programlara bakıp karşılaştırabilirsiniz. Bilgisayarınızda biraz yer işgal etmesi haricinde hiçbir zararı olmaz, faydası büyük olur.

2. Simülasyon programı kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim ben Multisim 13 kullanıyorum, devrenin nasıl çalıştığını, problemleri görebilirsiniz. Dizaynınızı değiştirip tekrar tekrar deneyebilirsiniz.
Simülasyon programı kullanırken devrenin tamamını yapmanıza gerek yok önce bir kısmını veya size problem olabilecek bir kısmını yapıp deneyebilirsiniz daha sonra adım adım ilerlersiniz.

3. Kafanızdan bir problem veya proje oluşturmanıza gerek yok zaten o kadar çok ihtiyaç var ki kime sorsanız size bir şeyler söyler.

4. Bu forumda vaya başka formlarda yapmak istediğinizi yazarsanız, size mutlaka bir geri dönüş olacaktır.

Şimdiden başarılar dilerim, kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri