PCB koruycu katmanını silmek,

ltcelik

Üye
Arkadaşlar SMD ile üretilmiş bir devre kartından mini bozuk olan mini USB portunu sökerken acemilik edip acele davrandım ve korktuğum başıma geldi.. padleri de kaldırıp kopardım..

PCB koyu renk opak bir bir malzeme ile kaplanmış olduğundan yolları takip edip uç da alamıyorum..

Niyetim padlerin etrafındaki kaplamayı bir miktar kaldırıp uç almak..

Bunun için bu kaplama malzemesini güvenli bir biçimde inceletip silebileceğim bir yol-yöntem var mı
Şimdiden teşekkür ederim...

İzopropil alkol ile silmeyi dene yardımcı olur belki
izopropil alkol aksine hiç zarar vermeden temizlikte kullanılır.Solvent bazlı temizleyici lazım ama koruyucunun ne olduğunu bilmeden bunu bulmak zor.

Eğer elinizde hurda PCB varsa selülozik tinerle bir deneyin önce.

sayın mehmet.bey dediği gibi falçata yada neşter türü bir kesici ile hafif hafif kazıyarak halledilebilir ama özel boya sökücülerde var ben plakette denemedim...
izopropil alkol aksine hiç zarar vermeden temizlikte kullanılır.Solvent bazlı temizleyici lazım ama koruyucunun ne olduğunu bilmeden bunu bulmak zor.

Eğer elinizde hurda PCB varsa selülozik tinerle bir deneyin önce.
usta selilozik tiner boyayı çıkarmıyor...uzun süre içinde beklerse birşey diyemem tabii....

Son düzenleme:
epoxi bazlı bir katman olduğunu sanıyorum.. endüstriyel çözme ile uğraşanlar porçöz - asit- uyguluyorlarmış sanırım..

nazikçe uygulamayı deneyeceğim..

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri