pc + usb + pıc + rf modül

tahsin684

Üye
arkadslar kolay gelsin mekatronik okuyorum bi sene kaldım proje ödevi aldım bi bilgisayardan usb ile pıc haberlesecek bilgisayardan arayüz ile yazılan yazıyı rf modül ile alıcı kısıma iletilecek 16*2 lcd ekranda göreceğiz bu konuda yardımcı olacak kimse varmı bu projeyi yapmam lazım tekrar kalacağım yoksa nereden baslamam lazım neler yapmam lazım şimdiden ilgilenen arkdaslara teşekkürler

yokmu arkadaslar kimse bilmiyormu ete hocamda yokmu burada

aslında yapıcagın işlem basit Sana en kolay sekilde program yapman icin proton basic veya pic basic denen programları oneririm.
USB olayı Seni zorlar. Cunku USB kontrolu yapabilmen icin aynı zamanda PC icinde Program yazmayı biliyor olman lazım..
usb olcaksa 18f2550 pic veya USB destekli baska bir picte olabilir.
18f2550 nin 15-16 pinleri USB icin 17-18 ise Seri iletişim icindir.
Tek yonlu RF iletişim icin
RF verici modulun data ayagını Picin 17 nolu TX pinine ,
baglarsın ...

Alıcı Tarafında USB iletişim olmıyacaksa Alıcı tarafında yapıcagın işleme gore 16FXX serisi bir Pic kullanabilirsin..
Yukarıdaki gibi Alıcı modulun Data ayagını yine picin RX ayagına baglarsın..
En azından buraya kadar Donanımı hazırlarsan RF modul USB Connector ve Picleri alırsan . Programlama Kısmınıda daha sonra konusabiliriz.

cevabınız için teşekkürler ..ben pıc basıc kullanıyorum kafama takılan soru şu pıc ile usb haberleşmesini yapmak için belirli bir protokol varmı yani hazır kodları varmı direk kodları kopyalasak usb ile pıc in haberleşmesi sağlanabilirmi daha sonra gönderilecek verileri girmem gerek diye düşünüyorum doğrumudur

Bircok programın hazır kodu var. Pic basic kullanmadıgımdan onun komutlarını tam bilmiyorum ama olmalı..
birde pic basicte HID ile ilgili bir Plugin , Wizard , Tool gibi birşey varsa onu kullan.. Sana otomatik bir Sablon olusturur.
sen icine kodları yazarsın..
Pic basicte bak bakalım varmı boyle birşey. varsa onu kullanmaya calıs..
Bu bir Descriptor denen dosya olusturmaya yarıyor..
Bu descriptor dosyası senin yaptıgın programa include ediliyor..

OutBuffer8
in buffer 8
Vendor ID ve Product ID Deger ne ise o kalsın ...

Bu ayarlarla bir kod olustursun..
olusan kodu paylaş.. burda

acıkcası hıd konusunda bilgim yok sadece pc arayüz kurulum gerekmiyor onu biliorum nasıl proğramlanır hiç bilgim yok

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri