PC/PPI kablosunun çeşitleri var mı ?

MuraTh ' Alıntı:
Buradan İnceleyebilirsin Kullanım Klavuzuda var Fiyatı 25ytl Yazıyor Ama Fiyat ne Kadar Günceldir Bilmiyorum

http://www.denizelektronik.com/rs485.htm

1220 metre uzaklıktan veri alımı / gönderimi sağlanabilir!

Aynı hatta birden fazla haberleşme birimi bağlanabilir!

Kit üzerinde Mikrodenetleyici için klemens, bilgisayar bağlantısı için
DB9 bağlantısı vardır.

Günümüzde kablosuz iletişim alanında pek çok gelişme olduğu halde uzun mesafe kablolu iletişim
halen popülaritesini korumaktadır. Radyo frekans ile haberleşme sistemlerini kullanmamak için
pek çok sebep vardır: Maliyet, karmaşık yapı, parazit.

RS232 protokolü muhtemelen en çok kullanılan, geliştirmesi ve uygulaması çok kolay olan bir
protokoldür. Mikrodenetleyici uygulamalarında pek çok kez karşımıza çıkar. Ancak bu
protokolün bazı sınırlamaları vardır: RS232 Standardı en fazla 15 metre kablo kullanmamızı
söyler. Bu sınır, iyi bir kablolamayla, düşük data oranları kullanarak ve gürültüsüz alanlarda
biraz daha aşılabilir. Buradaki ana problem; ortak toprak hattına bağlı olarak tanımlanan data
sinyallerinin, mesafe uzadıkça toprak hattındaki gürültüyle bilgi kaybına yol açmasıdır.
Bir diğer problem ise RS232 protokolünde sadece karşılıklı iki cihazın haberleşebileceğidir.
Bir kaç cihaz bu protokolde haberleşemez, bu durumda farklı bir çözüme ihtiyaç duyulur.

RS485 protokolü bu sorunları çözen standartlardan biridir. Günümüzde pek çok alanda
kullanılmakta olan popüler bir haberleşme sistemidir. Bu sistem ilk defa 1983 yılında RS422
standardının gelişmiş düzeyi olarak kullanıma geçti. RS485 ile RS232 arasındaki temel fark,
RS485 ‘in iki tel arasındaki değişken voltaj metodu ile bilgi transferi yapmasıdır.
İki tel arasındaki sinyalin polaritesi sayısal durumu belirler, toprak sinyali sadece akımın geri
dönüş yolu olarak kullanılır.

dELAb RS485 kiti kullanılarak, RS485 protokolü ile 1220 metreye kadar burgulu kablo kullanarak
ve 10 Mbs’e kadar bilgi aktarım oranında haberleşme yapmak mümkündür.

RS485 kitinde kullanıcıya pek fazla yapacak bir şey kalmaz. Kablo bağlantıları yapıldıktan
sonra uzak haberleşme için protokol sinyalleri devre tarafından yapılacaktır. Kullanıcı üniteye
RS232 protokolünde veri gönderir, kit bu veriyi RS485 olarak data hattından alıcıya iletir.
Alıcı ise RS485 sinyalini RS232 olarak karşı tarafa ulaştırır. İki cihaz için haberleşme şeması
sayfada yer almaktadır. dELAb RS485 kiti ile en fazla 32 cihaz aynı RS485 data hattına
bağlanabilir ve birbirleri ile haberleştirilebilir.

Bu çip üreticlerinin üretim safhasına göre de değişmektedir. Bazıları bu sayısıı 256 olarak
belirtmektedirler. Kullanıcı bu markalara da dikkat etmelidir.Böyle bir uygulamada, bir
haberleşme sisteminin geliştirilmesi gerekir. Data hattında her uç birim aynı anda veri transferi
yapmamalıdır. Eğer bir ünite veri gönderirken diğeri de göndermek isterse data hattında girişim
sebebiyle veri kaybı olacaktır. Bunu engellemek için uygulanan yöntem, ünitelerden birini Master
(Asıl) ve diğerlerini Slave (Yardımcı) olarak tanımlamaktır. Her Slave üniteye bir adres verilir.
Master bu üniteleri adres vererek sorgulayabilir. Veya, data hattının meşgul olup olmadığı
sorgulanır, meşgul değil ise veri transferi yapılır.

Merhaba dediğin cihazı aldım ama bitürlü bağlantı kuramadım. yardımcı olrsanız çok sevinirim. acaba plc port pin bağlantılarını bulamadım 3 A ve 8 B yaptım olmadı 220 -390 -390 dirençlerle sonlandırma yaptım oda olmadı naapıcam şimdi. Rpc sunucusu flan diyo

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ben pc'den pLc makinasına bağLantı yapmak istiyorum.ModeLi S 7 300. Elimde makinanın programı var.Makina kendini resetlemiş ve ben tekrar bu programı makinaya atmak istiyorum.

1 - Bu kabLoyu kendim yapamam mı ? (Eski modeL printer kabLoLarını birLe$tirerek Com1 )Lpt) üzerinden çıkarak plc ye bağlanamam mı?)
2 - BağLandıktan sonra bilgiyi direk olarak transfer yoluyla aktardığımda işlem tamamlanmı$ oLuyor mu yoksa ekstra işlemler uygulamam gerekir mi ?
3 - Başka alternatifler var mı?

teşekkürLEr :/

YanLı$ yere mi yazdım acaba isteğimi,çok aciL cevap verirseniz sevinirim.

Ben pc'den pLc makinasına bağLantı yapmak istiyorum.ModeLi S 7 300. Elimde makinanın programı var.Makina kendini resetlemiş ve ben tekrar bu programı makinaya atmak istiyorum.

1 - Bu kabLoyu kendim yapamam mı ? (Eski modeL printer kabLoLarını birLe$tirerek Com1 )Lpt) üzerinden çıkarak plc ye bağlanamam mı?)
2 - BağLandıktan sonra bilgiyi direk olarak transfer yoluyla aktardığımda işlem tamamlanmı$ oLuyor mu yoksa ekstra işlemler uygulamam gerekir mi ?
3 - Başka alternatifler var mı?

teşekkürLEr :/
plc ye bağlandıktan sonra download yaparak programı yükledikten sonra extra bir işlem yapmıyorsun.kendin yapamam mı sorusuna gelince bende orjinal kablosu var içini açıp ben kopyalayabilirmiyim diye düşündüm.ama içini görünce bunun imkansız olduğunu gördüm.içinde bir sürü devre var ve plakette altlı üstlü yollar vardı.ve vazgeçtim

pc ppı kablosu ilede her şeyle haberlşemiyosunuz ekranlara yükleme yapmak için de pc/mpı kablosu mu almak gerekli
örneğin tp 170 op 77 a serisi panellere ppı kablosu ile yükleme yapamıyoruz veya bn yanlışmı biliyorum en iyisi pc/mpı kablosu değilmi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri