pc - plc seri haberleşme

tny

Üye
merhaba,
küçük bir uygulama için pc-plc bağlantısı yapmak istiyorum.
bütçe çok kısıtlı olduğu için özel haberleşme modülleri kullanamam.
kendi üzerinde veri aktarımı için kullanılabilecek rs232 portu olan kompakt plc tavsiye edebilir misiniz?
çok fazla data aktarımı olmayacak, 9600 desteklese bile yeterli.

LS (LG) lerde seri port var ancak bu port sadece program upload-download için mi yoksa genel kullanım için mi bilmiyorum, eğer öyleyse ls de uygun olabilir.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Plc mi lazm yoksa sadece kuplörde yeterli midir? Birde pc de neyle haberleşeceksiniz.Kendiniz bir program yazacaksınız

• Beğen
Tepkiler: tny
Plc mi lazm yoksa sadece kuplörde yeterli midir? Birde pc de neyle haberleşeceksiniz.Kendiniz bir program yazacaksınız

pc tarafında kendi yazacağım bir program olacak. pc aynı zamanda farklı bir işlem daha yapıyor, bunu yerine getirdiği zaman plc'ye sinyal vermeli.
bunu paralel portla da yapabilirim mutlaka ama endüstriyel bir uygulamada paralel porta bel bağlmak istemem.
seri olarak haberleşebilirsem daha iyi olacak.

bunu paralel portla da yapabilirim mutlaka ama endüstriyel bir uygulamada paralel porta bel bağlmak istemem

Parallel porta sorun yaşayacağını sanmıyorum. Özellikle PCI'dan takılan parallel port kartları oldukça sağlam oluyor. Yalnız parallel port ile PLC arasına optakuplorlu bir devre yapman iyi olur.

• Beğen
PLC ile haberleşme yapacaksanız mutlaka 232 veya 485 kartı eklemeniz gerekiyor programlama portlarıyla haberleşme yapıp data aktaramazsınız. benim bildiğim en ucuz ve kolay yöntem eğer illa PLC olacaksa S7200 cpu221 ve rs232 haberleşme modulu olacaktır yada dahada basit ve ucuz bir şey arıyorsan ve pic biliyorsan pic programlamak en ucuz yöntem gerekirse sana pic devresi ve bağlantısı konusunda yardımcı olurum.

• Beğen
@emrah: ilave masraf yapmak istemiyorum pcye, yoksa tabi ki bu mümkün.

ileride arama yapacaklar için buraya da yazayım;
delta nın dvp es serilerindeki rs 232 portu standart ascii ile haberleşmeyi destekliyormuş.
sanırım bunu kullanacağım.
fatek in de buna benzer bir plcsi varmış.

yanıtlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri