Pc işlemci fanı hakkında

veysel28

Profesyonel Üye
Arkadaşlar kafama takılan bi soru var cevaplarsanız sevinirim geçenlerde masa üstü pc nin işlemci fanının dönüş yönüne dikkat ettim fan havayı dışardan içeri alacak şekilde dönüyordu anlamadığım nokta benim bildiğim soğutma işlemi ısı atarak yapılır bu fan neden havayı içeri alıyor normal midir?

Biraz araştırma yaptım ama tam manasıyla böyle olur diyen yok.Sizin görüşleriniz nelerdir?

Benim şimdiye kadar masaüstü pc toplarken görüp şahit olduğum tüm işlemci fanları sizin dediğiniz şekilde çalışıyor sn.veysel28,bu tespitiniz de çok normaldir.Bu şekilde çalıştığı iyice bilindiğinden,bazı pc kasaları konstrüksiyonları (Örneğin everest markası gibi) dış ortamdan aldığı soğutma havasını,özel gittikçe daralan bir konik davlumbazdan işlemciye emilerek girecek şekilde düzenleniyor,içeride işlemci heatsink (Soğutma aparatı)'i soğutulurken ısınan sıcak hava,kasa havalandırma fanından dışarıya doğru,pc kasasının arka-üst kısmındaki ızgaralı fan yerleşim yerinden dışarıya verilmektedir.

Emme etkisi değil de,yer değiştiren havanın aşağı doğru çarpma-süpürme etkisiyle soğutma şekli verim alınan bir alternatif yöntem olarak testler sonucunda mutlaka elde edilmiş olmalıdır diye düşünüyorum.Yoksa yukarıya doğru verilen şeklindeki soğutma şeklinde de,netice olarak soğutma pekala yapılabilir.Bir de işlemciye çok yakın çalışan kuzey köprüsü chipseti,RAM'lerin de dolaylı yoldan bir miktar soğutulması gözetilip bu yöntem benimsenmiş olabilir diye düşünmekteyim.Diğer sıradan fanlarda yazı yazan,yani markanın olduğu yönden bize doğru hava üflenir,yalnızca işlemci fanlarında bunun tersidir,marka,yazının olduğu kısımdan bize bakan yüze tam ters yönde,tam aşağı doğru hava üfürülür.Yani sıradan fanlarla işlemci fanları arasında yalnızca bu küçük fark bulunur.Kolay gelsin.

Normal masa ustu pclerin islemci fanlari havayi icine ceker diger on ve arkadaki fanlara egzoz fan denir bu fanlar havayi kasandan disari ceker yanliz dediginiz gibide mevcuttur genelde yatik tip masa ustu pclerin fanlari disa ceker ve salyangoz. Tiptir bende hp yatik kasa var ondan biliyorum vede islemci sogutucusunun icinde akiskan var ise fan disari ceker saygilar.

A10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Açıklamalarınız için teşekkürler.

diğer fanlar kasa içerisindeki havayı dışarı atar içeride kalan serin havayıda işlemci fanı işlemcisine gönderir iilemci fanı ile pc fanı arasındaki temel farktır bu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri