PC bazlı osilaskoplar.

L-R çıkış groundunu ses kartına giden konnektördeki mavi kabloyu L/N devreden sök ve direk PSU sıfır noktasına bağla.
Ya da boştaki şase ucunu boş pinden direk sistem sıfır noktasına bağla.

Yoh, artık TAKDİR gelir.
Sanırım iki aletin ne yaptıklarını anlamaya başlamışsındır.
Bir anda uzman olman beklenilmez. Ancak genel olarak anladığında yavaş yavaş tam anlamıyla öğrenirsin.

ÖNEMLİ NOT:
Sinyal jeneratöründe birşey dikkatimi ve omuzumu çekti.
Alt köşede faz açısı ayarı görülmektedir.
İki kanala da FARE sesi ver.
Faz açısını sırasıyla 30' 45' ve 60' olarak ayarlayarak osilaskoptaki phasa analyzer ve adobenin fhase analayzeri ile incele.
Aynı zamanda bu faz farklarını osilaskopta da göreceksin.
Fazı geride olan kanalın sinüs işareti diğerinin biraz gerisinde görülecektir.
Sizin verdiğiniz çalışmalarla anlamamak mümkün değil hocam.Birinde olması diğerinde çözüyorum.:)Teşekkürler.

Faz açısını dediğiniz gibi inceledim.Faz açısı 0 olduğunda 2 kanalın sinüs eğrileri üst üste oluyor.Phase analayzerda bakınca mono sinyal olarak görülüyor.Ama 30' fark verince hemen elips oluşmaya başlıyor ve osilaskopta da sinüs sinyalleri birbirinden uzaklaşmaya başlıyor.45' ve 60' de bu elips daha büyüyor.Osilaskoptaki 1 ve 2 . kanal sinüs eğrileri iyice birbirinden uzaklaşıyor.

Benim daha önce 2 mono kaydın birinin fazını kaydırarak elde ettiğim PSUEDO stereo gibi olmuyor mu? Burada da osilaskoptaki faz kaydırması ile oluşuyor.

Bir de bu faz kaydırması ile phase analayzer da gördüğümüz elipsin genişlemesi sesdeki CORR değerini de değiştirmiş oluyor mu?Ben öyle düşündüm.Bilmem yanlış mı?

Adobenin phase analyzerında osilaskopun sinyal jeneratöründeki sesi kayıt modunda iken görüyorum.Orada da yine osilaskopta faz açısını değiştirince Adobe pase analyzerda elipsin çapı genişliyor.

Son düzenleme:
Bu deney faz farkının anlaşılabilmesi içindi.
30' faz açısı takribi 0.7 civarı corr değerine sahiptir. Yani ki hoparlöre karşıdan baktığımızda 3 te biridir. (Daha önce anlatmıştım.)
İşte bu ölçüm saf sinyal ile yapılmış olsa da stereo sistemlerde bir enstrumanın kayıttaki faz açısının ne olacağı konusunda fikir vermesi açısındandır.
Yani sen bir enstrumanı kaydederken 0.7corr değerine göre kaydedebilirsen doğru kayıt yapmış olursun.
Haliyle bir enstrumanda birçok ses yani frekans olduğu için faz analizerde daire şeklinde görülmez. Tizlere doğru kenarlara yayılan bir şekilde görülür.
45 ve 60' lerde hacim daha büyüdüğü için enstrumanı bu hacim dahilinde kaydediyorsun demektir. CORR değerleri de 0.5 ve arttıkça 01 civarıdır.
Yani faz açısı büyüdükçe corr 0 a yaklaşır. Faz açısı 0 ise CORR +1 dir.
Ters faz olursa (Uçlar ters bağlı ise) aynı ölçüde eksi1 den sıfıra doğru yaklaşır.

YANİ...
50cm ebatındaki bir kemanı stereo çizgisinde 50cm...
100cm ebatındaki bir enstrumanı 100cm gibi kaydedebiliyorsan kaydın ilmine göre tam demektir.
Tabii ki tüm enstrumanların stereo çizgisindeki hacimleri ve boyutları farklı olacaktır. Üstelik her bir enstruman için ayrı ayrı hacim ayarlaması yapman zordur.
İşte bu sebeple en az 4 mikrofon gereklidir demiş ve sana stereo çizgisinin alış diyagramını çizmiştim.
Yani 4 adet mikrofon kullanırda tüm enstrumanları uygun şekilde yerleştirir ve seslerini takdir ettiğin ölçüde eşit kaydedebilirsen 4 mikrofonun önünde 10 tane enstruman olsa bile kayıt doğrudur.

Adobu normal kullanımda görebilmek için PPM in üzerine sağ tık yapıp MONITOR REC LEVEL yapmalısın.
Böylece sistemdeki ölçülecek sesi adobe ön izleyecektir. Yani kayda girmeden ne kaydedeceğini gör ÜLEN diyecektir :D
Adobenin faz analizeri ile scopun analizeri temelde aynı eğriyi gösterirler.
Yanlız scopta seviye ayarı yapabildiğin için şekli istediğin boyutta görebilirsin.
Adobede ise şekli alttan ve yandan zoom yaparak büyütebilirsin.

Son düzenleme:
Hocam bu çalışmalar ile daha önce hiç kullanmadığım phase analyzer ,phase meter frekans analyzer hakkında çok değerli bilgiler edindim.Çalışma prensiplerini öğrendim.Mikrofon kullanımı hakkında çok güzel bilgilendirmeler yaptınız.Çok teşekkür ederim.Sizden öğreneceklerimiz bitmez :D İyi ki varsınız:)

Osilaskop bağlantılarını yarın tamamlayacağım.Çalıştırmadan önce size tekrar danışırım.Bizim bu devremiz bilgisayar her çalıştığında çalışır vaziyette olacağı için ses kartnı kullanıyor olacak.Müzik çalmak istediğimde ses kartında çakışmalar olur mu?Veya DVD ROM da CD çalarken bu devrede çalışır durumda olacağı için sorun olur mu?Acaba bir anahtar koymak gerekli mi?Yani osilaskopu kullanmak istediğimiz zaman devreyi çalıştırmak mantıklı mı?

Osilaskop bağlantılarını yarın tamamlayacağım.Çalıştırmadan önce size tekrar danışırım.Bizim bu devremiz bilgisayar her çalıştığında çalışır vaziyette olacağı için ses kartnı kullanıyor olacak.Müzik çalmak istediğimde ses kartında çakışmalar olur mu?Veya DVD ROM da CD çalarken bu devrede çalışır durumda olacağı için sorun olur mu?Acaba bir anahtar koymak gerekli mi?Yani osilaskopu kullanmak istediğimiz zaman devreyi çalıştırmak mantıklı mı?
PC nin ses kartı zaten daima çalışır.
Bizim devremiz de birkaç mA çeken küçük bir devredir. Çalışsa da çalışmasa da zararı olmaz.
PC ile müzik dinlerken ses kartının hiçbir zararı olmaz. Yanlız ölçüm yapacağın zaman ses kartının girişini kullanacaksın. Hani CD/ROM girişini bağlayacağız ya onu. Ama ses kaydederken veya ölçüm yaparken müzik dinlersen karışabilir.
Bu karışmayı mikserden halledebilirsin. Muhtemelen tek bir girişi seçebileceksin. Dolayısı ile müzik dinlerken de osilaskopu kullanabileceksin.
Burada tek yapman gereken şey PC de çalan bir müziği ölçerken kayıt aygıtlarından WAVE mute edilmiş olmalıdır. Yani ya PC de çalan bir eseri ölçeceksin ya da osilaskop için CDROM girişini. Birisinden birisini seçmezsen hangisi seçili ise onu ölçebilirsin.
Devreyi çalıştırmadan önce 2X10V u tam olarak ayarlamalısın. 2X12V girip 2X10V alacaksın.

Hocam kutulama işi bitti.PSU 2X10V olarak ayarladım.Bilgisayara montajını yaptım.Ama sizden olur almadan güç kablosunu bağlamadım.Her şey tamam diyorsanız.Güç kablosunu devreye bağlayacağım.
CD/ROM girişini bağlayacağız ya onu. Ama ses kaydederken veya ölçüm yaparken müzik dinlersen karışabilir.
Ben de onu sormak istemiştim .Ses kartı ayarlarından kapattığımızda sorun olmayacaksa önemli değil.Bazen aygıt çakışması olabiliyor.Umarım olmaz .Artık deneyip göreceğiz.

Ekli dosyalar

• P_20210515_114556.jpg
    P_20210515_114556.jpg
    197.4 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20210515_114746.jpg
    P_20210515_114746.jpg
    222.6 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20210515_115542.jpg
    P_20210515_115542.jpg
    210.5 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20210515_120157.jpg
    P_20210515_120157.jpg
    150.6 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20210515_121820.jpg
    P_20210515_121820.jpg
    166.1 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20210515_121844.jpg
    P_20210515_121844.jpg
    174.5 KB · Görüntüleme: 7
Ben de onu sormak istemiştim .Ses kartı ayarlarından kapattığımızda sorun olmayacaksa önemli değil.Bazen aygıt çakışması olabiliyor.Umarım olmaz .Artık deneyip göreceğiz.
Aygıt çakışması olmaz. Bizim aygıtımızın adreslemesi yoktur ki çakışsın.
Sadece PC de müzik dinlerken ölçüm yapacağımız zaman ya PC de çalan bir eseri ölçeceğiz (İnput WAVE) ya da harici bir cihazın ölçümünü yapacağız (input CD/ROM)
Buradaki wave ses kartının digital oynatma hattıdır. Yani PLAY durumunda PC de çalan eserin incelenmesi için WAVE girişi kayıt girişi olarak seçilecek o kadar.
Bağlantılarda hata görmedim dayan gitsin ...

Osilaskopa 12v gerilimi verdim.Şimdi çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacağım.Programı da açtım.

Osilaskopa 12v gerilimi verdim.Şimdi çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacağım.Programı da açtım.
Devremizin çıkışını ses kartında CD/ROM girişine vermişsen önce kayıt için bu bağlantıyı seçeceksin.
Sonra PC yi açıp osilaskop ve adobeyi çalıştıracaksın.
Adobede ve PC de ölçülmek istenen kayıt girişi seçilmiş olacaktır.
Adobeyi monitör rec level yapıp, osilaskopa da RUN-ULAN komutu vereceksin. Yani çalıştıracaksın.
Probların canlı uçlarına elini değdirdiğinde hem osilaskopta hem de adobede karmaşık sinyalleri görmen lazım.
BNC nin yanindaki switçhler kısa devre durumunda yani mute olmamalıdır.

Böyle sinyaller var.

Ekli dosyalar

• Prob Sinyal.jpg
    Prob Sinyal.jpg
    260.9 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366