PC bazlı osilaskoplar.

Değerler OPTİMAL.
Tam 20db olmasa da TURNOVER frekansı doğrultusunda normal değerler.
Ton kontrol hesaplarını yaparken takribi turnover frekansı belirlemiştim.
Bu frekanslarda da elde edilen değerler son derece ideal.
Ancak 18Hz değil 18 KİLO hertz de ölçüm almalısın.
18Hz bass bölgesinin uç noktalarıdır.
(LAF aramızda benim tasarımımın hilelerinden birisi) :D
Dolayısı ile 18Hz te daha fazla kazancımız vardır. Kimseler duymasın :)
Şimdi 18KHz te ve 20KHz te aynı testi yap ve sonuçlarını görek.

Ancak 18Hz değil 18 KİLO hertz de ölçüm almalısın.
Hep bas seslere odaklanınca Kilosunu görmemişim. :D Bu ölçümde de doğal olarak tiz potu ortada olacak ve sonuna kadar açarak da ölçüm yapacağım değil mi?Yine 0,7V -3dB olacak bir şeyleri yakmam değil mi hocam?🔥
18Hz bass bölgesinin uç noktalarıdır.
(LAF aramızda benim tasarımımın hilelerinden birisi) :D
Ben de bilmeden testini yapmış oldum iyi oldu:)

Yarın bu testi yapar size sonucu yazarım.Teşekkür ederim.

Hep bas seslere odaklanınca Kilosunu görmemişim. :D Bu ölçümde de doğal olarak tiz potu ortada olacak ve sonuna kadar açarak da ölçüm yapacağım değil mi?Yine 0,7V -3dB olacak bir şeyleri yakmam değil mi hocam?🔥

Tek yakabileceğin op-amp ki mümkün değil, devrede şimdi sadece o çalışıyor.
Diğer yerleri kısa devre edersen karışmam tabii :D
Orta frekanslarda desibeli yükseltince Çan şeklinde frekans görünüyor .Mesela 440Hz ,1KHz ama ben baslarda 40Hz ve 18Hz de bu çan şeklini göremedim.Bu ne ile ilgilidir?
Çan şeklindeki SA görüntüsü yan kanalların ve dolayısı ile harmoniklerin arttığını ifade eder.
Seviyeyi yükselttikçe harmonik artışı olağandır.

Hocam 18KHz 0,7V -3 dB sinyal jeneratöründen sinyal gönderdim.Problar x10 kademesinde iken tiz pot ortada -35 dB, tiz pot sonda -21dB okunuyor.

20KHz 0,75V -3dB sinyalde ise Problar X10 kademesinde iken tiz pot ortada -35dB ,tiz pot sonda -21dB okunuyor.

Sormak istediklerim şunlar:

1-Sinyal jeneratöründen 18Khz ve 20KHz de sinus eğrilerinin tepeleri sivri oluyor.(Resimdeki gibi). Bu yüksek Herzlerde böyle midir?Yoksa sinyal jeneratörü ayarı ile ilgili midir?

2- 18KHz ve 20KHz de tiz potunu sona getirdiğimde LM1875 in PPM inde -3 dB den -6dB e düşme oluyor.Yani bir led sönüyor.Tiz potu tekrara ortaya alınca -3dB e çıkıyor.

3-ADOBE PPM de sol ve sağ kanal sinyalleri arasında 18KHz ve 20KHz de dB farkı var.Ama tiz potu tam açınca bu fark kapanıyor.Bu durum Tiz potu ile mi alakalı?

4-18KHz de 0,7V sinyalde LM1875 PPM -3dB ledi yanarken, 20KHz de ölçüm için 0,75V a çıkarmam gerekiyor ki -3dB ledi yansın.Yoksa -6 dB deki led yanıyor.Bunun sebebi nedir?

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 18KHz Tiz pot ortada -35dB.jpg
    18KHz Tiz pot ortada -35dB.jpg
    367.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 18KHz tiz pot sonda -21dB.jpg
    18KHz tiz pot sonda -21dB.jpg
    371.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 20KHz tiz pot ortada -35dB.jpg
    20KHz tiz pot ortada -35dB.jpg
    341.4 KB · Görüntüleme: 4
  • 20KHz tiz pot sonda -21dB.jpg
    20KHz tiz pot sonda -21dB.jpg
    350.3 KB · Görüntüleme: 4
  • osilaskop sinus.jpg
    osilaskop sinus.jpg
    205.1 KB · Görüntüleme: 6
Şimdi gudurtular başladı :D
Öncelikli olarak bu frekansların sinyal jeneratöründen mi bozuk olduğunu tespit etmeliyiz.
LM li PPM e şimdilik takma. Ancak gözün kulağın adobe PPM de olsun.
Sinyal jeneratöründen -20db seviyesinde 18KHz ver. Bu frekansı direk olarak problar X1 de iken ve ton kontrolden önce L/N input çıkışından adobe PPM ile ölç. -20db göstersin.
Aynı zamanda osilaskop ve SA görüntülerine de bak.
Bu durumda sinyaller hala bozuk ise bunun sebepleri...
1 Sinyal jeneratörü olarak kullandığın PC nin ses kartı 18KHz tam örnekleyemiyordur.
2 Giriş yani scop pc bu sinyali örnekleyemiyordur.
3 Girişte kullandığımız 47pF lar bozabilir mi acaba?
Eğer sinyal jeneratörünün PC de de osilaskop programın var ise oradan da sinyallere bak. Sinyal jeneratörü PC de osilaskop bozuk gösteriyorsa sinyal jeneratörümüz bu frekanslarda çalışmıyor demektir.

İlk olarak osilaskop PC deki osilaskop yazılımının sinyal jeneratöründe 18Khz 0,7V sinyal verdim.Bu bilgisayardaki Audigy ses kartıda sinus eğrilerini bu şekilde gösteriyor.Heralde ses kartları örnekleyemiyor.

Ekli dosyalar

• 18Khz 0,7V sinyal görüntüsü.jpg
    18Khz 0,7V sinyal görüntüsü.jpg
    215.6 KB · Görüntüleme: 6
Vaziyet KEL. Acele GEL :D
Bu durumda öncelikle ses kartının örnekleme frekansını yukarı çekmelisin.
Eğer PC nin ses kartı 96KHz örnekleyebiliyorsa, play örnekleme frekansını 96KHz yap.

Sinyal jeneratöründen -20db seviyesinde 18KHz ver. Bu frekansı direk olarak problar X1 de iken ve ton kontrolden önce L/N input çıkışından adobe PPM ile ölç. -20db göstersin.
Aynı zamanda osilaskop ve SA görüntülerine de bak.
Bu ölçüm sonucu da resimdeki gibi

Ekli dosyalar

• 18KHz -20dB .jpg
    18KHz -20dB .jpg
    333.8 KB · Görüntüleme: 6
Evet anlaşıldı ki sinyal jeneratörün bu frekansı doğru üretmiyo.
Ya ses kartın örneklemiyo, ya da program dandirik.
Ses kartın 44.1KHz ten daha yüksek frekansları örnekleyebiliyorsa play ayarlarından bi bak.

Vaziyet KEL. Acele GEL :D
Bu durumda öncelikle ses kartının örnekleme frekansını yukarı çekmelisin.
Eğer PC nin ses kartı 96KHz örnekleyebiliyorsa, play örnekleme frekansını 96KHz yap.
Ses kartını 96KHz örneklemeye ayarladım.Sonuç aynı.Ses kartları sorun bu frekansları doğru örnekleyemiyor heralde.Her şey buraya kadarmış demek :D
Şöyle bir şey denedim.21 gün deneme süresi olan Multi -instrument 3,9 yazılımı ile denedim .96KHz de durum böyle bence diğer yazılımda sorun olabilir.

Ekli dosyalar

• 96KHz örnekleme ayarı ile.jpg
    96KHz örnekleme ayarı ile.jpg
    229.3 KB · Görüntüleme: 6
  • örnekleme .jpg
    örnekleme .jpg
    62.8 KB · Görüntüleme: 6
  • Multi_instrument yazılımındaki durum.jpg
    Multi_instrument yazılımındaki durum.jpg
    332.1 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

Yeni mesajlar