PC bazlı ölçüm aletleri ve ölçüm sohbetleri

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
PC bazlı osilaskoplar için iki önemli unsur bulunmaktadır.
İlki donanım kalitesi.
İkincisi ise yazılım unsurudur.
Konumuz içerisinde yeri geldiğince bu iki unsura değinerek, PC bazlı osilaskoplar ve ölçüm aletleri ile ilgili sohbet ve ölçümler paylaşılacaktır.
Aynı unsurlar diğer ölçüm aletleri ile de ilgilidir.

LM 1875 amplimizin ton kontrol devresine Multi_instrument osiloskop programı içerisindeki ses jeneratöründen 18KHz ,-20db sinyal gönderdim.PC Osiloskop problarımı L/N input devresi çıkışlarına bağlayarak ADOBE AUDITION PPM de -20dB görecek şekilde ayarladım.Sonra probları ton kontrol devresinin çıkışlarına bağlayarak tiz potu ortada ve sonda olarak ölçümler yaparak MI osiloskopta ve ADOBE PPM de gözlemledim.

@Mr_YAMYAM hocam bu resimlerdeki ölçümleri değerlendirebilir misiniz?Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 18KHz -20dB LN input çıkışı.jpg
    18KHz -20dB LN input çıkışı.jpg
    326.5 KB · Görüntüleme: 18
  • 18KHz -20dB ton kontrol ADOBE.jpg
    18KHz -20dB ton kontrol ADOBE.jpg
    340.5 KB · Görüntüleme: 18
  • 18KHz -3 dB Tiz pot sonda.jpg
    18KHz -3 dB Tiz pot sonda.jpg
    335.3 KB · Görüntüleme: 16
  • 18KHz tiz pot sonda MI osilaskop.jpg
    18KHz tiz pot sonda MI osilaskop.jpg
    417.7 KB · Görüntüleme: 17
  • 18KHz  -20dB tiz pot ortada MI osilaskop.jpg
    18KHz -20dB tiz pot ortada MI osilaskop.jpg
    349.7 KB · Görüntüleme: 16
Ölçümler harika.
L/N input girişi bizim sinyal ve genel karakteristiğimiz göstermektedir.
Ton kontrol çıkışını ölçtüğümüzde ise 18KHz harici diğer frekanslarda da artış olduğu (Yaklaşık 10db) görülmektedir. Bu son derece normal olup, bu seviyenin sistem gürültü eşiğinin altında olması önemlidir. Yani bizim sistem gürültümüz -70 lerde ise burada görülen 18KHz harici frekansların artış seviyesi -86db ler civarıdır.
Bu sebeple ampli ölçümümüzdeki ton kontrol devresini ilave ettiğimizde amplimizde gürültü artışı görülmemektedir.
Videoları çekerken değerler görüntüde uzak kalmış o yüzden anlaşılamıyor.Ama şöyle bir şey var ki, LM1875 in minimum ve maximum gürültüsü Technics e göre daha düşük.Özellikle Technics'in ton kontrol butonu açıkken gürültü artıyor.Ama bizim LM1875 de öyle olmuyor,bas,tiz loudness sonuna kadar açık olsa da gürültü artmıyor.
Tiz potunu açtığımızda ise diğer frekanslarda kanallar arası farklı harmonikler görülüyor.
İşte bu farkların sebepleri MALZEME TOLERANSI başta olmak üzere malzeme kalitesi ile ilgilidir.
Aynı zamanda potların bağlantıları için kullanılan kablolar, pot toleransları, ve benzer unsurlar etki etmektedir.
Bu durum bize montaj ve tasarım prosedürlerini ifade etmektedir.
18KHz te pot max açık iken yaklaşık 16-17db lik artış görülmektedir.
Bu son derece iyi bir değerdir. Muhtemelen 20KHz te veya 22KHz te 20db kazanç olacaktır.

20KHz, -17dB sinyal ile de tiz pot ortada ve sonda olarak yaptığım ölçüm resimleri

Ekli dosyalar

• 20KHz  tiz pot sonda.jpg
    20KHz tiz pot sonda.jpg
    350.5 KB · Görüntüleme: 11
  • 20KHz -17dB tiz pot ortada.jpg
    20KHz -17dB tiz pot ortada.jpg
    355.1 KB · Görüntüleme: 8
  • 20KHz  tiz pot sonda MI osilaskop.jpg
    20KHz tiz pot sonda MI osilaskop.jpg
    395 KB · Görüntüleme: 7
  • 20KHz -17dB tiz pot ortada MI osilaskop.jpg
    20KHz -17dB tiz pot ortada MI osilaskop.jpg
    331.6 KB · Görüntüleme: 7
Evet.
20KHz i sonuna kadar açtığında kayda değer harmoniksel bozulma görülmüyor.
Şimdi eğer o deneme sürümünde distorsiyon ölçümü yapabiliyorsan bir test et.

Özel bilgiler.
SA.png
KAYNAK:
https://en.wikipedia.org/wiki/Spectrum_analyzer

@Mr_YAMYAM hocam merhaba LM1875 entegrelerim geldi.2 entegreyi de aynı olsun diye değiştirdim.Ampli göreve hazır :D

Ekli dosyalar

• LM1875 entegre.jpg
    LM1875 entegre.jpg
    223.5 KB · Görüntüleme: 11
Yedek almadıysan artık ampli ölçümünü sonlandırabiliriz.
Aslında amplinin çıkış katı ölçümünün pek te önemi kalmadı.
Neden dersen LM1875 ile yeterli güce ulaştık.
Bir amplinin çıkış katından ziyade ön devrelerinin hassasiyeti önemli olduğuna göre ön devrelerimiz ne kadar kaliteli olursa amplimiz de o denli kaliteli olacaktır.
Bu arada ben de osilaskop programını inceledim.
CAL.PNG
CAL2.PNG
CAL3.PNG
CAL4.PNG
CAL5.PNG

Evet hocam ampli ile ilgili gayet iyi sonuçlar elde ettik.Ampli ile ilgili ölçümleri sonlandıralım.
Peki bu incelediğiniz osilaskop programında 18KHz üzerinde siz de sinus eğrilerinde bozukluklar yaşadınız mı?

Evet hocam ampli ile ilgili gayet iyi sonuçlar elde ettik.Ampli ile ilgili ölçümleri sonlandıralım.
Peki bu incelediğiniz osilaskop programında 18KHz üzerinde siz de sinus eğrilerinde bozukluklar yaşadınız mı?
Evet.
Ancak benim ses kartım en fazla 44.1kHz örnekleyebiliyor.
Dolayısı ile bu sorunun ses kartından mı yoksa osilaskop programından mı kaynaklandığını belgeleyemedim.
Ancak deneme sürümlü osilaskopta böyle bir sorun olmuyorsa, beleş osilaskop programı bu soruna sebep oluyor demektir.
O GADAR DA OLUR :D

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri