Paylaşımsız ekran kartı hk.

mstyalvac

Üye
Sevgili arkadaşlar size şöyle bir soru soracağım;
Eklenen resimdede belirtildiği gibi

Toplam kullanılabilir Grafik belleği

Ayrılmış Video Belleği

Sistem video belleği

Paylaşılan sistem belleği

bu terimleri açıklayabilecek arkadaşlarım yardımcı olurlarsa sevinirim.

mesela verilen örnekte ayrılmamış ekran kartı belleği 512 MB değilmi

1790 olan ayrılmış video belleği nedir?

ekran kartını bu bilgiler ışığında arttırmam mümkünmüdür?

birde şu paylaşımlı paylaşımsız ekran kartı nedir biraz açıklarsanız memnun olurum..,

Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    76.6 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
bak benim biilgisayarımla aynı ekran kartın o paylaşımsız 512 mb paylaşımlı yani remlerden kullanarak 1790 a çıkıyor

Paylaşımlı ekran kartı; kendi belleği yok, bilgisayarın belleğini ortaklaşa kullanıyor demektir.
Aynı şekilde paylaşımsız olunca ise ekran kartının kendi belleği var, bilgisayara yük olmuyor demektir.

Siz başlıkta paylaşımsız ekran belleği demişsiniz ama sizin koyduğunuz resim paylaşımlı bir ekran kartına ait.

Ekran kartı için bilgisayar 512 MB bellek ayırmış. Örneğin 4 GB ise belleğiniz, bunun %25'i ekran kartına tahsis edilmiş durumda demektir.

Ama siz ekran kartını ayarlayarak bu rakamı 1790 MB'a kadar arttırabilirsiniz. Bu sefer de bilgisayarın belleğinden feragat etmiş olursunuz.

1278 MB ise daha bilgisayardan kendisine kaynak ayırmasını talep edebileceğiniz ekran kartı belleği miktarını gösteriyor.

Bu bir laptop ekran kartı. Bu ekran kartı yeni moda. 512 mb kendi ram ı var. yani on-board değil. ama şıkıştığı zaman senin kendi ramlerinden de kullanabilir. şu anda senden 1278 yiyor mesela. arkada photoshop felan çalışıyor sanırım :D

Bunun laptop ekran kartı olduğu belli. Neticede mobility radeon ekran kartı. Ancak merak ettiğim şey, toplam kullanılabilir bellek diyor. toplam kullanılan bellek demiyor ?

Bunun laptop ekran kartı olduğu belli. Neticede mobility radeon ekran kartı. Ancak merak ettiğim şey, toplam kullanılabilir bellek diyor. toplam kullanılan bellek demiyor ?

Toplam Kullanılabilir Grafik Belleği:Örnek olarak 1023 MB yazsın bu değer bilgisayarınızın maksimum grafik belleğini gösterir.
Ayrılmış Video belleği:Örnek olarak 256 MB yazsın bu değer bilgisayarınızın ayrıca başlıbaşına bir ekran kartı olduğunu gösterir ki bu iyi bir şeydir.Eğer bu değer 0 (sıfır) ise bilgisayarınızın ayrıca bir ekran kartı yok demektir ki bu kötüdür.Ekran kartı işlevi Anakartın üstündeki(bu duruma Onboard yada Tümleşik ekran kartı denir) bir elektronik parça yerine getirir.
Sistem Video Belleği:Onboard yada Tümleşik ekran kartı var mı yok mu değeri nedir onu gösterir. Eğer burada 0 (sıfır) yazıyor ise Anakartın üstünde(onboard) bir ekran kartı yoktur demektir ki bu iyidir.Laptopların tamamının ekran kartı onbord dır.Bazı laptoplarda ekran kartı desteği için ayrıca ram üniteleri bulunabilir.
Paylaşılan Sistem Belleği:Ram'in(hafıza) ekran kartına ihtiyaç olması halinde vereceği maksimum desteği gösterir.Örneğin burada 767 MB yazsın.Bilgisayarınızın ramıda 2000 MB(yani 2*1024=2048 küsüratlarla biz bunu kısaca 2000 MB kabul edelim) ise bunun 767 MB'ı ekran kartına yardım edecek kalan 2000-767=1233 MB hafıza olarak kullanılacak demektir ki buda pekçok bilgisayar için yeterlidir.

Toplam Kullanılabilir Grafik Belleği:Yukarıdaki örneğimize göre 256+0+767=1023 MB olur.

(ALINTIDIR)

Ama siz ekran kartını ayarlayarak bu rakamı 1790 MB'a kadar arttırabilirsiniz. Bu sefer de bilgisayarın belleğinden feragat etmiş olursunuz.

Bellekten feragat edip ekran kartını 1790MB a kadar arttırma olayı nasıl yapılır?

şu anda senden 1278 yiyor

1278 yiyor derken şu an Ekran kartının Kullanılan belleğimi?

remlerden kullanarak 1790 a çıkıyor

Bunu otomatik olarakmı yapıyor?

Bellekten feragat edip ekran kartını 1790MB a kadar arttırma olayı nasıl yapılır?

1278 yiyor derken şu an Ekran kartının Kullanılan belleğimi?

Bunu otomatik olarakmı yapıyor?

BUNU OTOMATİK OLARAK YAPIYOR. AMA SANIRIM BIOSTAN BU DEĞER SABİTLEYEBİLİRSİN. DENEMEDİM AMA BENCE YAPILABİLİR.şu anda senden 1278 yiyor DEMEK SENİN BİLGİSAYARINDAKİ RAM LERDEN 1278MB AYIRMIŞ KENDİNE DEMEK.

şu anda senden 1278 yiyor DEMEK SENİN BİLGİSAYARINDAKİ RAM LERDEN 1278MB AYIRMIŞ KENDİNE DEMEK.
otomasyon

açıklamalar için teşekkürler..

Zaten 3GB ram var,bunun 1278 MB'ını kullandığı 512MB içinmi ayırmış,eğer öyleyse bu kötü bir durum değil mi?
BIOSTAN BU DEĞER SABİTLEYEBİLİRSİN

nasıl yapılacağı hakkında bilgin varmı?

açıklamalar için teşekkürler..

Zaten 3gb ram var,bunun 1278 mb'ını kullandığı 512mb içinmi ayırmış,eğer öyleyse bu kötü bir durum değil mi?

Nasıl yapılacağı hakkında bilgin varmı?

bu kötü bişey değil. Tam grafik değerlerini sağlayabilmek için 1790 mb ram a ihtiyaç duymuş. Kendi ram'i 512 mb olduğu için geri kalanını senin 3 gb in içinden kendine ayırmış. Bunu devamlı kullanmaz ama, ihtiyaç duyduğunda kullanır. Her bıos aynı değil. Nasıl yapacağını bilemiyorum. Ama bıos larda olabileceğini düşünüyorum. Ama şimdi düşündüm de bıos anakartla ilgili bişey olduğundan orda öyle bi ayar olacağını düşünmüyorum. Sen iyisi mi ekran kartı ayarlarından ayarlamaya çalış. Bıos konusunda yanlış yönlendirdiğim için kusura bakma.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri