Patlayan inverter için yardım.

Normal çalışan tam sinüs inverterim bu birden cazır cuzur ettikden sonra çat çut diye patlayıp duman çıkardı. Sebebini anlayamadım. İnverterin 220 çıkışında kontaktör bağlamıştım. Kontaktör akü bitip inverter kapınıca şehir şebekesinden devam ediyordu. 3 haftadır sorunsuz çalışıyordu. Ustalardan yardım rica ediyorum. Bu parlayanlar Mofset mi. Kendim alıp değiştirsem çalışırmı. Havyam var azıcık da olsa bu işlere merakım var.
IMG_20201129_102426.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20201129_102253.jpg
    IMG_20201129_102253.jpg
    321.6 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20201129_102713.jpg
    IMG_20201129_102713.jpg
    416.2 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20201129_102659.jpg
    IMG_20201129_102659.jpg
    361.7 KB · Görüntüleme: 24
Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Mosfetleri yenilersen çalışma ihtimali var. Kisadevre olan mosfetleri tespit et. Tavsiyem sökmeye çalışma. Bacaklarını ortadan kes, aynı bacaklara yeni mosfetleri lehimle

Yardımınız için teşekkür ederim Kısa devre olanı nasıl anlarım. Kolay bir yolu varmı acaba. Ayrıca piyasada bulabilir miyiz

Multimetre ile buzzer ikazı konumunda direkt mosfet bacaklarından bakilacak

mosfetin ayaklarındaki dirençlerde yanmıştır garanti olması için onları da değiştirmelisin, sağlam ölçtüm deme garanti olması için değiştir.

Ufak bir tüyo vereyim, illa deneyin demiyorum. Burada yazılı kalsin ihtiyacı olan olabilir mahiyetinde. Ortadaki yanan iki mosfetin bacaklarını kesip alın ve çalıştırın. Başka bozukluk yoksa eskisinden iyi çalışacaktır. Tarafımca denenmiş olup hala kullanmaktayım. Paralel bağlı mosfetler sorun çıkartıyor çünkü her gate için ayrı direnç kullanmıyorlar. Burada da tek direnç diyot çifti iki mosfete hizmet veriyor gibi görünüyor.

Tabi bu denenecekse cihazın sigortası 1 amper bir sigortayla geçici olarak değiştirilmeli ki hasar olacaksa da küçük olsun. Ya da dışarıdan ekstra bir küçük sigorta ile denenmeli. Cihaz çalışırsa normal sigortasiyla kaldığı yerden devam edilir.

Mosfetler degisecekse 4ü birden aynı marka model ile değişmeli. Tavsiyem maliyet gozeterek PJP60N08 veya irf3710

Son düzenleme:
Yardımları görüyorum fakat ne yazık ki atladığımız göz ardı edilen noktalar var. Bu üye sadece lehim yaparım demiş zaten elinin altında ölçü alet dahi olmayabilir. Görünen 2 mosfet fakat dördü de arızalı olabilir, yine devrenin tamamı göremediğimizden toplamda kaç tane var bilinmiyor. Resmin tamamı elimizde yok . Bu açıdaki resme göre sadece yorumda bulunuyoruz, benim gördüğüm ilk karedeki 4 fet de gitmiş.

Sadece arkadaşa v kendimize vakit kaybettirmiş olabiliriz, arkadaş ölçüm yapabiliyor mu ölçü aleti var mı öncelikle bunu belirtsin ona göre devam edebiliriz. Elbet dileyen gözü kapalı yardımını esirgemeyebilir.

4 mosfet gitmiyor. Kısa devre olanlar kendine paralel olan diğerlerini koruyor. Yani 90% diğer ikisi sağlam. Aynı durumu yaşadım. Tabi ki bozulmuş olma ihtimali de var. Hatta driver katına kadar bile bozulmuş olabilir ama ben sanmiyorum

12v ile beslense de mosfet bacaklarinda voltaj 60v civarına çıkıyor. Adamlar 70 volt mosfet kullanıyor. Yük durumuna göre bir anda 70v seviyesine çıkabilir ya da bun çin malı mosfetlerden kaynaklı olarak 70v deyip bazıları 60v da infilak edebiliyor. Biri kısa devre olunca karşısındakini de patlatıyor. Kısacasi tasarım ve parça kalite hatasi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri