Pasif crossover devresinde kapasitör

Herkese iyi forumlar,
Aşağıya şeklini eklediğim pasif crossover devresini gerçekleştirmeye çalışıyorum. Fakat şu an düşününce farkettim. R çıkışı ile gnd arasına attığım kondansatör mid çıkışını, R ile GND arasına attığım bobin ise bass çıkışını etkiliyor. Araya diyot atsam değişecek bir şey olmaz diye düşünüyorum. Bu durumda ikisinin birbirini etkilemesini nasıl engellerim? Yani bass için olan crossover devresi ayrı bir giriş çıkış gibi çalışacak, mid range için olan ayrı bir şekilde çalışacak. Bunu nasıl düzeltebilirim?
IMG_20210406_194221.jpg

Resimdeki devre yüksek ve düşük frekansta amfi çıkışını aşırı yükler.
https://www.elcircuit.com/2018/11/2way-passive-crossover-mid-hi.html
Buradaki devreyi tavsiye ederim.
Cevabınız için teşekkürler hocam. Gösterdiğiniz devrede tweeter ve mid-hi için devre oluşturulmuş. Bass için yok sanırım. Ve sizin gösterdiğiniz devre speaker önüne hazırlanıyor. Benimki de tam tersi amfiye girmeden önce yani bir telefondan veya Bluetooth modülünden ses alınırken işleniyor. Fazla komponent kullanmadan basit bir şeyler yapmak istiyorum. Zaten elimde 6 adet tpa3118 amfi var ve hoparlörlerim maksimum 50 watt. Toplamda 6 hoparlöre ses vereceğim ve yüksek seste dinlemeyi sevmeyen biriyim. Maksat eğlence olsun diye yaptım. Bu kondansatörün veya bobinin etkilemesi benim için asıl problem. Farklı bir devre kullanmak istemiyorum.

@Mr_YAMYAM hocam sizin de fikirleriniz varsa belirtir misiniz?

Şase ile canlı uçlar arasında olan elemanlar seri elemanlardan sonra konulmalıdır.
120uF 10mH den sonra.
2.2mH 68uF tan sonra.

Şase ile canlı uçlar arasında olan elemanlar seri elemanlardan sonra konulmalıdır.
120uF 10mH den sonra.
2.2mH 68uF tan sonra.
Hocam dediğiniz gibi yaptım. Kondansatör sağ kanalı komple etkiliyor. Sağ kanaldan aynı anda bass crossover ve mid crossover yapamıyorum

2 parelel eleman 120u ve 2.2m , seri 10 -22 ohm civarı direnç ekleyip deneyebilirsiniz.

Hocam dediğiniz gibi yaptım. Kondansatör sağ kanalı komple etkiliyor. Sağ kanaldan aynı anda bass crossover ve mid crossover yapamıyorum
Devre bir ampliye irtibatlanacaksa amplinin giriş empedansı doğrultusunda eleman değerleri değişmelidir.
Giriş empedansının 10K olduğunu varsayarsak...
120uF yerine 100nF
68uF yerine 68nF
Ayrıca bobinler de 10K gibi yüksek empedansta iş görmez.
Bobinler yerine direnç konulmalıdır.
10K giriş empedansı için dirençler takribi 10K olabilir.

2 parelel eleman 120u ve 2.2m , seri 10 -22 ohm civarı direnç ekleyip deneyebilirsiniz.
Denedim hocam şimdi onu, işe yaramadı.
Devre bir ampliye irtibatlanacaksa amplinin giriş empedansı doğrultusunda eleman değerleri değişmelidir.
Giriş empedansının 10K olduğunu varsayarsak...
120uF yerine 100nF
68uF yerine 68nF
Ayrıca bobinler de 10K gibi yüksek empedansta iş görmez.
Bobinler yerine direnç konulmalıdır.
10K giriş empedansı için dirençler takribi 10K olabilir.
Sizin dediklerinizi de denedim ama sonuç yok hocam midler hatta tizler bile bas vurmaya çalışıyor

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri