parotoner bakır değil de neden demir çubuk?

ustalarım mrb..paratoner ile biraz araştırma yaptım...paratoner neden bakır değil de demir çubuk?...bakırın direnci daha düşük oldugu için bakır kullanmak daha mantıklı değilmi?..bir de bu paratonere ayrı bir topraklamaya mı bağlanır yoksa binanın var olan topragına mı? sorular basitse simdiden özür diliyorum..saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ustalarım mrb..paratoner ile biraz araştırma yaptım...paratoner neden bakır değil de demir çubuk?...bakırın direnci daha düşük oldugu için bakır kullanmak daha mantıklı değilmi?..bir de bu paratonere ayrı bir topraklamaya mı bağlanır yoksa binanın var olan topragına mı? sorular basitse simdiden özür diliyorum..saygılar...
merabalar....paratoner matal sivri uç, iletken tel ve topraklama levhasından olusur..bu levha topraga gömülerek iletken telle metal sivri uca bağlantı yapılarak işlem gerçekleştirilir..binanın topraklamasından ayrıdır..saygılar ve sevgiler....

Ya siz bakır çubuğu üzerinden bilmem kaç bin jeule enerji geçtikten sonraki halini düşünsenize...
Bence atomlarına ayrılır, yok olur gider.

Kolay gelsin...

Ya siz bakır çubuğu üzerinden bilmem kaç bin jeule enerji geçtikten sonraki halini düşünsenize...
Bence atomlarına ayrılır, yok olur gider.

Kolay gelsin...
meraba seagete ustam..yani yüksek enerjiye demir bakırdan daha dayanıklı oldugu için tercih ediyo demek..affınıza sığınarak bişey daha sormak istiyorum..iletken tel kesiti kaçlık olarak seçiliyo paranotör sistemde acaba?

meraba seagete ustam..yani yüksek enerjiye demir bakırdan daha dayanıklı oldugu için tercih ediyo demek..affınıza sığınarak bişey daha sormak istiyorum..iletken tel kesiti kaçlık olarak seçiliyo paranotör sistemde acaba?

Paratoner tesisatı yapmadım sadece teorik birkaç bişey. Bu konuda aktif o işi yapanlardan yardım isterseniz daha sağlıklı olur.

Bu konuda pek bir bilgim yok...

Ha yıldırım ne işe yarar derseniz bak onu biliyorum:
Bulutlardaki iyonize olmuş azot moleküllerinin formunu değiştirir. Böylece dünyamızda bitkiler ve ağaçlar bunlardan faydalanır(doğal olarak gübrelenirler, sanırım nitrat dönüşümü gibi bir şey oluşuyor.)
Ayrıca mart sonunda ve nisan ayında yağan yağmurlar yüksek derecede kükürt ihtiva eder ve ilaçlama etkisi yapar. Böylece açılan çiçekler/tomurcuklar bir çok parazitden korunmuş olur.

Bedava yaşıyoruz hem de ne bedeva....

Kolay gelsin....

Edit: sülfat değil nitrat olacak dı.
Ayrıca havadaki ses patlayan nitratın sesidir.
Bir çeşit gökyüzünün ossuruğu olarak kabul edebilirsiniz.(Tedy bear filminden alıntıdır :) )

Burada maddenin direnci değil de dayanımı önemli diye düşünmekteyim, youtube'da sanırım video izlemiştim aynı uzunluktaki alüminyum ve bakır tellerin akım taşıma kapasitesi (bu konuyla değil de iletim hattı olarak bakırın kullanılması ile ilgili). Bakır tel sağlam kalırken alüminyum bir kaç saniyede kendi saldı ve koptu. Sn. Seagate'in dediği gibi anlık çok yüksek amperli gerilimlerde bakır iş yapamadığı denemiş ve görülmüştür ki yerine demir veya diğer meatller kullanılmış. Sn. DGn FRT'ın dediğine hem katılıyorum ayrı topraklama çekilir, hem katılmıyorum paratonerin "sivri uç" olması gerekmiyor bina ve yapılardan yüksek olması yeterli fırtınada, yağmurda şimşekleri çekmesi için.
bu soruma detaylı cevap verecek ustalarım yok mu acaba?
Paratoner kurulumu yapan firmalar aramızda yoksa seni tatmin edecek detaylı bilgi bulabileceğini sanmyorum, diğer arkadaşlarımdan özür dileyerek Sn.acemi elektrikçi.

Burada maddenin direnci değil de dayanımı önemli diye düşünmekteyim, youtube'da sanırım video izlemiştim aynı uzunluktaki alüminyum ve bakır tellerin akım taşıma kapasitesi (bu konuyla değil de iletim hattı olarak bakırın kullanılması ile ilgili). Bakır tel sağlam kalırken alüminyum bir kaç saniyede kendi saldı ve koptu. Sn. Seagate'in dediği gibi anlık çok yüksek amperli gerilimlerde bakır iş yapamadığı denemiş ve görülmüştür ki yerine demir veya diğer meatller kullanılmış. Sn. DGn FRT'ın dediğine hem katılıyorum ayrı topraklama çekilir, hem katılmıyorum paratonerin "sivri uç" olması gerekmiyor bina ve yapılardan yüksek olması yeterli fırtınada, yağmurda şimşekleri çekmesi için.

Paratoner kurulumu yapan firmalar aramızda yoksa seni tatmin edecek detaylı bilgi bulabileceğini sanmyorum, diğer arkadaşlarımdan özür dileyerek Sn.acemi elektrikçi.
syn by lent haklısın..genel ifade kullanmışım gibi geldi..türleri arasında sivri uçlularda var..sivri uçlu olma zorunlulugu yok..saygılar kardeş..

paratonerde neden demir kazık kullanılsın ki bakır kazıklar kullanılır. ayrıca paratoner topraklaması kablolarla değil bakır lamalarla veya bakır yuvarlak topraklama şeritleriyle topraklama yapılır. slm

Soru paratoner çubuğu , topraklaması çubuğu değil !

Demir kullanan Faraday.
Pirinç üzeri krom kaplamada olur...

Yıldırım da ses havanın ani genleşmesinden kaynaklanır.
Formu değişen azot değil oksijen(>ozon) .
Bitkiler köklerindeki azotobakter ler vasıtası ile azot alır.

Aşağıdakilerin incelenmesi fikir verebilir :

[url]http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=14&cad=rja&ved=0CHMQFjAN&url=http%3A%2F%2Fweb.firat.edu.tr%2Ffeeb%2Fkitap%2FC12%2F135.pdf&ei=hbfZUY37GorIsgaWkYCoDQ&usg=AFQjCNEukMrcO-SmWzdyHXs5tHZt-OqgUw&sig2=M00Jv7JSGIhZC8z971LgLA

[/URL]

Yakalama çubuğu | Tarık's Blog

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri