Parkur İçin Sayıcı Devresi

Merhaba arkadaşlar;
Spor parkuru için saniye sayıcı devre yaptım 5 volt ile çalışıyor devre
Displeyleri büyütmek istiyorum ama 5.5 volt ile çalışan display yok 12 volt beslemeli display var fakat devrem 5 volt tek amacım displeyleri büyütmek görünmesi açısından şuanlık devre çalışıyormu diye delikli plakete dizdim
Displayleri sürmek için SN74LS48N VE SN74LS90 ENTEGRELERİNİ KULLANDIM VE 555 ENTEGRESİ VAR CLOK PALS İÇİN

Ekli dosyalar

• IMG_20210313_173527.jpg
    IMG_20210313_173527.jpg
    247.2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
kullanacağınız display ( akımı ve voltajı ) göre kullanacağınız tüm malzemelerin datasetlerinden araştırma yapmanız .
kolay gelsin sağlıcakla .

Son düzenleme:
Şimdi sorun 12 volt kullanmak mı istemiyorsun yoksa devrene 12 volt için hangi elemanları bağlayacağını mı bilmiyorsun? Büyük 7 segmentlerin 12 volt olması daha az akım çekmesi içindir. Yani kendin ledleri paralel olarak dizip kendi displayini yaparsan entegreler o kadar ledi 5v ile süremeyecektir. Yani işin içinde entegre varsa o kadar akım için 12 volta ihtiyaç vardır. Transistör kullanarak akımı paylaştırabilirsin ama gerek var mı buna gerçekten. 12 voltta sürecek entegreler var internetten arayabilirsin.

Şimdi sorun 12 volt kullanmak mı istemiyorsun yoksa devrene 12 volt için hangi elemanları bağlayacağını mı bilmiyorsun? Büyük 7 segmentlerin 12 volt olması daha az akım çekmesi içindir. Yani kendin ledleri paralel olarak dizip kendi displayini yaparsan entegreler o kadar ledi 5v ile süremeyecektir. Yani işin içinde entegre varsa o kadar akım için 12 volta ihtiyaç vardır. Transistör kullanarak akımı paylaştırabilirsin ama gerek var mı buna gerçekten. 12 voltta sürecek entegreler var internetten arayabilirsin.
12V kullanmak istiyorum benim devrem şuan 5 voltta çalışıyor ama displayi büyüttüğüm zaman 5 voltta döyle büyük display yok hepsi 12 Voltta çalışıyor amacım o 12 voltu nasıl sağlarım dısplaylarım de ortak katotlu yani displaye 12 volt nasıl sağlarım

Sanıyorum 4026 entegresi hem sayma hemde 7 segment sürme işini birlikte yapabilir. 555 çıkışını bu entegrenin clock girişine bağlayabilirsin, 2. basamak için ilk entegrenin /10 çıkışını 2. entegrenin clock girişine bağlayabilirsimn. Bu şekilde zincir üretebilirsin. 12 voltta çalışır.

Untitled.png

seven-segment-counter-circuit.png

c2 22uf 555 in çıkışında garip olmuş. bu entegrenin cd modeli 20 volta kadar destekliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri