Park aydınlatma topraklama

hasankerim

Üye
Tek Soru farazi 25 mt aralıklı 10 direk üzerinde 250 w Sodyum buharlı armatür için Topraklama hesapları na ihtiyacım var temel topraklama dan bahsetmiyorum Lütfen bilgisi olan yazsın detaylı hesap arıyorum iyi çalısmalar. çizimle ekleme yapabilirseniz sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yok hocam Gerilim düşümü değil Topraklama görsel ve hesap olarak bir örnek arıyorum açıkçası anlamlandıramıyorum temel topraklama yapmıyorum bir trafodan da topraklamıyorum panodan itibaren topraklayacağım !!! yukarıdaki yazdığım şeyler aynen geçerli

Tek cevap :)
Sürekli imalatını yaptırdığım bir uygulamadır. Dağıtım şirketi aydınlatma tesisinin kabulü esnasında 1)Uygulama projesine göre uygulama yapılmışmı diye bakar. 2)Topraklama dirençlerini ölçer.

Gelelim işin proje kısmına, burada dağıtım şirketi ve TEDAŞ projeyi onaylarken herhangi bir topraklama hesabı istemez. Bunun sebebi de yönetmelikler gereği olması gereken minimum topraklama iletken kesitinin yüksek istenmiş olmasındandır. Bunun sebebide topraklamanın 1 kez yapılıp uzun süre hizmet etmesi gerekliliğindendir. Çünkü tesis sayısı o kadar çok ki dağıtım şirketi bırakın periyodik kontrolü yapılan işlerin kabulüne bile zor yetişiyor.
Yol ayadınlatmalarında direkler arası 35mm² çıplak bakır çekilir, hat sonuna işletme topraklaması istenir. Hattın başına, ortasına ve sonuna koruma topraklaması için elektrod çakılır. Çıplak bakır toprak içine yatırıldığı için işlem usülüne uygun yapılırsa (en kötü toprak direncinde dahi) değerler düşük çıkar.
enkucukkesit.png

Bu arada 250w armatürü 25m aralıklarla koyarsanız kolunuzdaki kılları rahatlıkla sayabilirsiniz :D

Son düzenleme:
=) 10 mt direk aralığı dememişim pardon hocam. tamam güzel uygulamada zaten bunuyapıyoruz srun yok <4 noktasında başarı sağlarsın ancak bana projeye hesaplama olarak bunu nasıl işleyeceimi ve tedaş ın bunu nasıl kabul edeceği hakkında bir fikir verirmisin ?

=) 10 mt direk aralığı dememişim pardon hocam. tamam güzel uygulamada zaten bunuyapıyoruz srun yok <4 noktasında başarı sağlarsın ancak bana projeye hesaplama olarak bunu nasıl işleyeceimi ve tedaş ın bunu nasıl kabul edeceği hakkında bir fikir verirmisin ?

Yazdımya hocam okumadınız mı ? :oops:
"Gelelim işin proje kısmına, burada dağıtım şirketi ve TEDAŞ projeyi onaylarken herhangi bir topraklama hesabı istemez. "

Yazdımya hocam okumadınız mı ? :oops:
"Gelelim işin proje kısmına, burada dağıtım şirketi ve TEDAŞ projeyi onaylarken herhangi bir topraklama hesabı istemez. "
hocam İstiyor :/ ne yazıkki adana toroslar A.Ş ye proje taktim ettiğimizde temel topraklama gibi yapıyoruz ve kabul görüyor ama ben bu durumu kendimde sindiremedim yani bu bu değil bişeyler yanlıs ve doğrusunu öğrenmeye çalısıyorum topraklamayı koymazsan topraklama hesabı eksikdiyerek yolluyor(bence kendileride tam olarak ne yapıldığını anlamıyor , dediğin gibi burda bişiler olsun diyor sahadaki ekip zzaten genel ölçümü yapacaktır diye düşünüyor olabilir mi ?

hocam İstiyor :/ ne yazıkki adana toroslar A.Ş ye proje taktim ettiğimizde temel topraklama gibi yapıyoruz ve kabul görüyor ama ben bu durumu kendimde sindiremedim yani bu bu değil bişeyler yanlıs ve doğrusunu öğrenmeye çalısıyorum topraklamayı koymazsan topraklama hesabı eksikdiyerek yolluyor(bence kendileride tam olarak ne yapıldığını anlamıyor , dediğin gibi burda bişiler olsun diyor sahadaki ekip zzaten genel ölçümü yapacaktır diye düşünüyor olabilir mi ?

Ben resmi bir kurumda kontrol mühendisiyim ve işim bu. Yaptırdığım tesislerin kontrollüğünü yapıp Dağıtım şirketine ve TEDAŞ'a devrini gerçekleştiriyorum. Böyle bir şeyide ilk defa sizden duydum.

İşin kabülü esansında dağıtım şirketi ve TEDAŞ her bir direğin ! topraklama klemensinden topraklama megeri ile ölçüm yapar. Uygun bulunmazsa ilave elektrod çakılır. Bugüne kadar hiç ilave elektrod çaktırmadım (20 yıldır).

Zaten hesap işi teknik manada da saçma. Toprağa çakabileceğin elektrod 1m yada 1,5m gidipte 3m çakacak halin yok. Kesit desen yönetmelikler sınırlamış ve faz kesitine göre oldukça yüksek. Hele hele park ve bahçe aydınlatmasında tam trajikomedi bir durum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri