pardus da format nasıl atılır?

fetihnesli

Üye
dizüstü pc im var, harddisk im bozuldu,
bu yüzden pardus2011 çalışan cd ile idare ediyorum ama cd rom sürekli çalışmadan aşırı ısınıyor. harddisk im in sağlam yerlerini kullanmak için format atmam lazım yardımcı olurmusunuz?

mxblst4 bende çalışmadı,
windows da çalışan format dosyaları *.exe olduğundan çalışmıyor,

Ornegin ext4 format atacaksan root olarak mkfs.ext4 /dev/sda1 diyorsun. sda1 kismi, format atmak istedigin partitionin adi. fdisk -lc ile diskinde hangi partitionlar var gorebilirsin.

A.r.o da hocam, vaktiniz varsa biraz daha açık izah edebilirmisiniz?
pardusun yabancısıyım, root olarak derken nasıl yani? mkfs.ext4/dev/sda1 komutunu nerde nereye yazıyoruz?,
bende birde kurulan cd var. onunla bilgisayarı çalıştırıyorum, ama 4 farklı seçenekli harddisk düzenleyici(alan yarat,boş alanları kullan v.b.) sayfası gelmeden önceki sayfada "depolama alanları düzenleniyor" yazıyor öyle bekliyor, 5 saat bekledim hala aynı yazı yazıyor...

birde hocam, windowssuz ms-dossuz pardussuz pc ye nasıl format atılır? pardus la izah ettiğinizde anladığım kadarı ile format atamayacağım:(

merhaba

ben aynı durumla karşılaştıgım zaman izlediğim yolu anlatayım yardımcı olur belki.

1.) önce paragon partition manager programını buluyorum.galiba 120 MB idi.
2.) dizüstündeki diski söküyorum ve başka bilgisayara (masaüstüne sata diskleri bağlamak kolay)bağlıyorum.ve o bilgisayara paragonu yüklüyorum.sonra hdd regeneratoru yüklüyorum.(Dmitriy Primochenko Online)
hdd regenerator ile arızalı diski taratıp diskin hangi bölümleri arızalı (bad sector)
tesbit ediyorum.
düzeltirse ne ala.
3.) düzeltilmezse paragon programı ile arızalı diskin arızasının oldugu yere göre uygun şekilde partitionu bölümlüyorum.
arızalı kısmı unknown partition olarak bırakıyorum .
kalan saglam kısımları formatlayıp bir süre daha idare ediyorum.

4.)ta ki yeni disk alana kadar bu şekilde kullanırım.

hdd'nin komple iptal olmasını beklemeden yeni disk almanızı da öneririm.

"birde hocam, windowssuz ms-dossuz pardussuz pc ye nasıl format atılır?"
sorusuna ben bir cevap biliyorum ama matrix filmindeki Elektromagnetik şok dalgası.görmüşsündür.
hani ahtapot robotları iptal eden EMP(ElectromagneticPuls) gibi.o da anca ileri fizik lab.larında var.
ama dalga geçiyorum sanma sakın.
ben bildiğimi yazıyorum sadece.

iyi çalışmalar.

Pardus ile ilgili forum.pardus-linux.org linkindeki forumdan detaylı bilgi alabilirsin.

ahmetbogus tşk. ettim, illa L liğini gösterecen yani :)
işletim sistemi olmadan mxblst4 proğramı ile format atma yani diski temizleme yapılıyorda bende çalışmadı.
dediğin önergeleri yapacağım,A.r.o
hayırlı günler

işletim sistemi olmadan mxblst4 proğramı ile format atma yani diski temizleme yapılıyorda bende çalışmadı.

hayırlı günler

bildiğim kadarıyla mxblst da bir çeşit linux işletim sisteminin kısıtlı sürümünü kullanıyor.
nerden mi anladım "Starting Caldera Dr-Dos" yazısından .
bu caldera linux dagıtımı eskiden kullanmıştım.
zaten diger kurtarma cdleri de linux yada windowsun yada başka OS'ların kısıtlı sürümlerini kullanırlar.
iyi çalışmalar

pardus.org.tr den detaylı bilgi alabilirsiniz...

Eğer Pardus kurulu diskin içinde önemli verilerin yoksa, ilk defada kurduğun gibi, pardus cd'sini bilgisayara tak, bilgisayarı bu cd ile aç ve Pardus kurulu bölümü formatlayarak, Pardus'u yeniden kur.
Pardus bölümünde önemli verilerin varsa, bilgisayarı bir Linux Live CD (mesela Ubuntu, Mepis, PCLinux OS, Mandriva vs.) ile aç. Verilerini başka bir disk bölümüne aktar. Hatta grub ile sorun yaşarım diyorsan, /boot/grub/menu.lst dosyasını da, başka bir disk bölümüne kopyala. Yeni Pardus kurulumundan sonra, Grub'u, örnek olarak aldığın eski menu.lst dosyasına bakarak da düzenleyebilirsin. Bu arada merak etme, yeni kurulum sırasında Grub yeniden kurulacak. Bu sebeple grub ile herhangi bir sorunun olmayacak. Fakat, Pardus'u yeniden kurduktan sonra, ekran kartı, yazıcı vs. sürücülerini yeniden kurman, önceden kullandığın tema dosyalarını yeniden yüklemen gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri