Pardus 2007.3 Lynx lynx Çalışan CD

novell35

Üye
PARDUS 2007
Pardus 2007'nin son sürümü, Bilim ve Teknik'in Nisan sayısıyla birlikte ücretsiz veriliyor. Bu CD'yi alarak bilgisayarınızda ulusal işletim sistemimizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pardus, TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

Özgür yazılımlar kullanıcılarına diledikleri gibi çalıştırma, çoğaltma, inceleme ve değiştirme, ve yeniden dağıtma özgürlüklerini koşulsuz olarak verirler. Bu özgürlükler sayesinde kapalı kodlu ve sahipli yazılımlara göre daha fazla güvenlik, esneklik ve tasarruf sağlarlar.

Pardus 2007, proje kapsamında 18 Aralık 2006 tarihinde yayımlanan işletim sistemi sürümüdür. Tek bir CD ile kısa sürede ve kolayca işletim sistemi ve çok sayıda yazılım paketi sisteme kurulur, hızla ve kolayca üretken hale gelinir.

lynxlynx.png

Pardus 2007.3 Lynx lynx
Pardus 2007 işletim sisteminin güncellenmiş ara sürümü Pardus 2007.3 Lynx lynx yayınlandı....

Pardus, kullanıcılarına en güncel uygulamaları ve en son güvenlik yamalarını da internet üzerinden GNU GPL Genel Kamu lisansı ile özgürce sağlıyor. Bu güncellemelerin boyu zamanla oldukça yüksek değerlere ulaşıyor ve kurulum ardından tüm güncellemelerin çekilmesi hem kurulum zamanını, hem de internet kullanımını artırıcı etki yapıyor. Bu sakıncayı ortadan kaldırmak için Pardus ekibi, ortalama üç aylık periyotlarla güncellenmiş ara sürümler yayınlıyor. Pardus teknolojilerinde yapılan son değişiklikler de bu ara sürümlerle kullanıcılara ulaştırılabiliyor.

Güncellenmiş ara sürümler, Türkiye'ye özgü ya da soyu tehlikede hayvanların Latince isimlerini sürüm adı olarak taşıyorlar. Pardus 2007.3 ismini tüm dünyada rastlanan en bilinen Vaşak ailesinin Anadolu'ya özgü bir alt türü olan Lynx lynx 'den alıyor...

Yeni özellikleriyle otomatik olarak bulunduğunuz yeri tanıyan Ağ yöneticisi, daha hızlı bir PiSi, başlatılabilir disk seçimi yapabildiğiniz yeni YALI ve birçok güncel özgür uygulamaya ulaşmak için Pardus'larınızı güncelleyebilir ya da yeni sürümü indirebilirsiniz.

Pardus 2007.3 Lynx lynx Çalışan CD

md5sum: 5e7bffec6ae461f7997d0226a03da608
sha1sum: 5feb82d3b445301995f117c0c0094c2dafc604d5

Çalışan CD bilgisayara kurulmadan CD okuyucunuz üzerinden çalışan Pardus sürümüdür. Pardus'u bilgisayarınıza kurmak için Pardus 2007.3 Lynx lynx Kurulan'ı tercih etmelisiniz. Daha eski sürümlere ftp arşivinden ulaşabilirsiniz.

Download Linki

https://www.pardus.org.tr/

pardus-31.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri