Parazit Önleyici Bobin Nedir?

qoqobikare

Üye
Merhaba Elimde Süpürgeden Çıkma Çalışan 1 Fazlı Elektrik Motoru Var Ben Bunu Bıçak Bileme Gibi İşlemlerde Kullanacağım Ama Devir Hızı Çok Fazla Bunu Yavaşlatmak İçinse Triyaklı Dimmer Devresi Buldum Ama Devrede Anlayamadığım Şey
"Parazit Önleyici Bobin 100uH" Bu Tam Olarak Ne Oluyor Elektronikcilerde Ne Demem Gerek Acaba?
triyakli-ac-seri-universal-motor-hiz-kontrol-devresi.png

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bahsettiğiniz bobin, o cıhaz çalışdıgı anda, cevredeki elektriklki alici (radyo tv. gibi) cihazlarda yayın almasına engel elektromanyetık alan, parazit olmasını engelemeye yömelik aparattır.
Elektronikçilerde Ne Diye Bulabilirim?

Bu 100uH dediği Direnç mi oluyor yoksa?

motorun çektiği akıma göre şok bobini yada indüktör diye sorabilirsin. 100 mikrohenri.

Bu 100uH dediği Direnç mi oluyor yoksa?
Direnç değil bobindir. Lakin sizin 100uh lik bobin elektronikçilerde çok kolay bulunmasına rağmen bir güç motorunda kullanacağınız için ( yüksek akım için ) hazır bulmanız biraz zor. Çünkü şok balast bobinidir. Bunun olmaması durumunda yakındaki ve aynı hattaki tüm elektronik ve hassas elektrikli cihazlarınız olumsuz etkilenir.

Motor gücünüzü bilmiyorum ama 1.5mm galvanizli teli en az 1cm çaplı ferromanyetik karkasa 100sarım sararak (en son üzerini bantlayın) yapabilirseniz, bu değeri yakalayağınızı düşünüyorum.
Benimki sadece teori . Daha iyi bilen ustaların da yorumunu bekleyiniz.

Motorunuzun akımı nedir. Motor gücü /220= motor akımı.
Motor akımı 4 amperden küçükse uygun.
Bu bobin zaten zaruri değil fakat olmasında fayda var.

Genel olarak elektrik süpürgelerinin üzerinde 2000-3000 watt arası güç değerleri yazar.
Bu ise 220 volt ile çarparsak 10 amperlik akıma denk gelir. Tabiki İlk kalkış anma akımı daha yüksek olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri