PARATONER

elektan

Üye
Slm ustalarım ben paratonel tessisatı yapıcagım acaba binanın temel topraklamasına baglantı yaparsam sorun olurmu cevaplarınızı bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayın elektan paratoner tesisatının topraklaması mutlaka binadan ayrı ve uzakta olmak zorunda. bununda standartlarını ögrenmek için konuyu iyi araştırmanız gerekli.sanırıom siz paratoner tesisatını ilk defa yapacaksınız.radsan veya amper adlı firmaların sitelerini ziyaret etmenizi öneririm.gerekli bilgilerin çogunu buralardan bulabilirsiniz.ayrıca paratonerlerle ilgili şartnamelerini okumanız gerekli.hayırlı çalışmalar

Selam,
Verilen bilgi tamamen yanlış.
Mevcut yürürlükteki topraklama yönetmeliğine göre bütün sistemler dolayısı ile paratoner topraklaması ve temel topraklaması birleştirilmek zorundadır.
(Paratoner derken umarım yakalama ucu yapıyorsunuzdur.)
Yapılması gereken uygulama şöyle. Temel topraklamasından gelen uçları ve paratonerden gelen uçları bina çevresine tesis edeceğiniz eşpotansiyel kuşaklama iletkeninde birleştirmelisiniz.
Kolay gele.

vahoo'ya katılıyorum,aynen soylediği gibi.

Şimdi doğru yanlar da var yorumlar da... yanlışlar da... Sorunun temelinde de...

Birincisi iki yorumun da yönetmelikte yeri var; ama ayrı yapacaksan arada 150 m mesafe olması gerek ki... bunu şehir içinde yapamazsın... O yüzden döngü akımları diğer yüklere zarar vermezin diye eşpotansiyel bara üzerinden yaparsınız.

Ama tüm bunların dışında normalde evdeki bir armatürün iptali veya yeni bir armatürün eklenmesinin dahi projeye işlenmesi gerek ki... paratoner gibi bir konuda da bu gerek bence (tabi binanın tadirat yapılacak bir elektrik projesi varsa...). Yani ileri de bir sorun olmasın...

Son düzenleme:
Slm ustalarım ben paratonel tessisatı yapıcagım acaba binanın temel topraklamasına baglantı yaparsam sorun olurmu cevaplarınızı bekliyorum
arkadaşım bina topraklamasına bağa veya bağlama far etmez ama 1.5 metrelik dört beş adet bakır topraklama çubuğu kullan ve birbiri ile arası çubukların boyunun 1.5 katı olmalıdır

arkadaşım bina topraklamasına bağa veya bağlama far etmez ama 1.5 metrelik dört beş adet bakır topraklama çubuğu kullan ve birbiri ile arası çubukların boyunun 1.5 katı olmalıdır

Fark etmez olur mu... sonra toplağa akan akım diğer topraklama sisteminden de devresini tamamlar, başta hassas yükler olmak üzere maddi zarara sebebiyet verir.

Fark etmez olur mu... sonra toplağa akan akım diğer topraklama sisteminden de devresini tamamlar, başta hassas yükler olmak üzere maddi zarara sebebiyet verir.
temel topraklaması derken arkadaş bina elektrik topraklaması demiyor, temeldeki betondaki demirleri kast ediyor

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri