Parasız Yaşamak Mümkün mü?

Pierre, şirinler çizgi romanını yazarken de parasız dünyayı düşünmüş, tabi sosyalizime girdiği için uzun süre yasaklı kalmış.
günümüz dünyasında simgesel bir kaç kişi yaşayabilir, gerisi mümkün değil.

Para , altın ya da diğer ekonomik araçlar olmazsa insanlar zekatını ne olacak verecek . Mesela araba satan zekatını araba olarak mi verecek. Bu aç ve ihtiyaç sahibi olan insanın neyine yarayacak . Paranın ve diğer ekonomik araçların dolaşımda olması hem insan fıtratına hem dine hem de akla gayet uygundur bence . Olmaması abesle iştigal.
insanlık parayla dogmadı para insan icadıdır sonradan gelişmiş neolotik dönemi araştırırsan insanların parasız nasıl ve hangi yöntemlerle yaşadıgını anlayabilirsin zor degil aslında parasız yaşamak ama devrim gerektiren bir iş bunun için dünyayı degiştirmen gerek
parasız yaşamak zor degil ama insanları parasızda yaşanabilegine ikna etmek zor bir durum bence

Para , altın ya da diğer ekonomik araçlar olmazsa insanlar zekatını ne olacak verecek . Mesela araba satan zekatını araba olarak mi verecek. Bu aç ve ihtiyaç sahibi olan insanın neyine yarayacak . Paranın ve diğer ekonomik araçların dolaşımda olması hem insan fıtratına hem dine hem de akla gayet uygundur bence . Olmaması abesle iştigal.
Seninle ıssız bir yerde yaşadığımızı varsayalım.
Ben inek ve küçükbaş hayvan yetiştiriyorum. Sen ise çiftçilik yapıyor ve tavuk yetiştiriyorsun.
Bu durumda paraya ya da altına hiç ihtiyacın olmayacağı gibi, birkaç kg peynir alabilmek için bana altın da versen kabul etmem.
Çünkü benim ihtiyacım olan şeyler, saman, yem, buğday, un gibi yiyebileceğim şeyler yerine hiçbir işe yaramayan altın gümüş veya benzeri metaller hiç değer arzetmeyecektir.
Keza benden alabileceğin yün, deri, yorgan gibi ısıtıcı ihtiyaçlarını da başka türlü karşılayabileceğini sanmıyorum.
Toplumsal yaşamda esasen paranın çok anlamı yoktur.
Para bir kıymeti temsil eder ve her ihtiyaç malzemesinin de bir kıymeti bulunmaktadır.
ZEKAT konusuna gelirsek...
Çok küçük iken dedemin bir HAK buğdayı köydeki fakir insanlara dağıttığını çok iyi hatırlıyorum. Bu insanlar fakir olmasına karşın, zaman zaman dedeme bağ bahçe işlerinde yardımcı olduklarını da biliyorum.
Bu gibi davranışlar asla karşılık olarak verilmez, sadece DİNİ vecibeler doğrultusunda yapılırdı.
Benim ''DEDE BUĞDAYIMIZI NEDEN BAŞKALARINA VERİYORSUN'' satıp onların da parasını alsan olmazmı? dediğimde, dedemin sözlerini hala unutmadım.
Köylün aç açık ise ALLAH katında onlara yardım etmelisin.

Eninde sonunda paraya bağımlı olacaksınız kurtuluş yok. Lidyalılar boşuna mı bulmuşlar? Bu konu başlığını açtığın ortam internet ve bu ortamı sağlamak için bir alt yapıya ihtiyaç var bu alt yapıyı yumurta süt karşılığında yapman biraz zor değil mi?

Bireysel anlamda tabi ki ütopyalarda yaşıyorsan ve beklentin çok değilse belki yaşarsın, ancak eğer bir devlet sistemine sahip isek (ki var çok şükür) burada bir sistemin olması gerekli buna ister dijital para de ister altın de fark etmez bir değer değişiminden başka bir şey yoktur.

Seninle ıssız bir yerde yaşadığımızı varsayalım.
Ben inek ve küçükbaş hayvan yetiştiriyorum. Sen ise çiftçilik yapıyor ve tavuk yetiştiriyorsun.
Bu durumda paraya ya da altına hiç ihtiyacın olmayacağı gibi, birkaç kg peynir alabilmek için bana altın da versen kabul etmem.
Çünkü benim ihtiyacım olan şeyler, saman, yem, buğday, un gibi yiyebileceğim şeyler yerine hiçbir işe yaramayan altın gümüş veya benzeri metaller hiç değer arzetmeyecektir.
Keza benden alabileceğin yün, deri, yorgan gibi ısıtıcı ihtiyaçlarını da başka türlü karşılayabileceğini sanmıyorum.
Toplumsal yaşamda esasen paranın çok anlamı yoktur.
Para bir kıymeti temsil eder ve her ihtiyaç malzemesinin de bir kıymeti bulunmaktadır.
ZEKAT konusuna gelirsek...
Çok küçük iken dedemin bir HAK buğdayı köydeki fakir insanlara dağıttığını çok iyi hatırlıyorum. Bu insanlar fakir olmasına karşın, zaman zaman dedeme bağ bahçe işlerinde yardımcı olduklarını da biliyorum.
Bu gibi davranışlar asla karşılık olarak verilmez, sadece DİNİ vecibeler doğrultusunda yapılırdı.
Benim ''DEDE BUĞDAYIMIZI NEDEN BAŞKALARINA VERİYORSUN'' satıp onların da parasını alsan olmazmı? dediğimde, dedemin sözlerini hala unutmadım.
Köylün aç açık ise ALLAH katında onlara yardım etmelisin.

Artık insanların salt ihtiyaçlarının gıda ve giyim malzemeleri olduğu mutlu yuzyillari çoktan geride bıraktık. O devirlerin çoğunda da para vardı ve olacak . Bu aklın ve mantığın gereği.

insanlık parayla dogmadı para insan icadıdır sonradan gelişmiş neolotik dönemi araştırırsan insanların parasız nasıl ve hangi yöntemlerle yaşadıgını anlayabilirsin zor degil aslında parasız yaşamak ama devrim gerektiren bir iş bunun için dünyayı degiştirmen gerek
parasız yaşamak zor degil ama insanları parasızda yaşanabilegine ikna etmek zor bir durum bence
Para tapılacak bir olay değil. Hakkaniyetli bir ticaret icin aklın gereği. Benim diyelim tavuğum var , sizin koyununuz var . Bunların reel bir karşılığının ne olduğunu bilmeden hakkaniyetli bir takas nasıl olur . Al beş tavuk ver , bir koyun mu ? Böyle ticaret olur mu ? Artık dünya insanların sonsuz hırsları üzerinden dönüyor. Kimsenin başkasına havadan 1 lira kaptırmaya tahammülü yok . Mesela evimize bilmem ne faturası fazla geldi mi hop oturup hop kalkıp niye fazla gelmiş diye fatura üzerinde binbir çeşit analiz yapıyoruz. Hiç dağıtım şirketi bana sabah akşam hizmet veriyor , helâli hoş olsun diyen insan var mı ortalıkta. Para olmayacakmış . Ancak gülerim ben buna .

Artık insanların salt ihtiyaçlarının gıda ve giyim malzemeleri olduğu mutlu yuzyillari çoktan geride bıraktık. O devirlerin çoğunda da para vardı ve olacak . Bu aklın ve mantığın gereği.
Mutlaka.
Günümüzde internet kullanıyorsak bedelini ödeyeceğiz.
ISS firması senden aylık kullanım bedeli olarak 100 yımırta istemiş olsaydı da farketmezdi.
Önemli olan senim talep edilen 100 yımırtayı üretip üretemediğindir.

Günümüz kalabalık toplumlarında sadece yemek içmek ele alınmamaktadır.
Hatta yemek içmek öylesine ucuz ki, normalde insanın yaşayabilmesi için elzem olmayan birçok konuda anormal harcamalar sözkonusudur.
Eğer sen ayda 100 yumurta değil, milyonlarca yumurta üretebiliyor olsaydın, ve büyük bir toplumda yaşıyor olsaydım, yine her türlü ihtiyacını karşılayabiliyor olacaktın.
Yumurta üretimini günümüz toplumlarında da yapabildiğini varsayarak diyelim ki..
Sen ayda 1 milyon yumurta üretip satabiliyorsan, hemen hemen her türlü ihtiyacını karşılayabiliyorsun demektir.
Keza bu toplumda yaşayan diğer insanlar da kendilerine has başka ürünler üretebiliyorlar ise o insanlar da her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdi.
Sonuç olarak 100 yumurtanın ederi 100TL ise ve internet hizmeti aylık 100TL bedelli ise, sonuç eşitlenmektedir.
Konu, esasen politik olmayıp bilimsel içeriklidir.
Ancak paranın kazanılabilmesi ve kullanım alanları politika içerikli olduğu için
her yönde değerlendirilebilmesi ve özellikle politize edilmesi son derece normaldir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri