Parasız Yaşamak Mümkün mü?

ALLAH'ın izni ile
parasız yaşamak : yiyecek içecek , sağlık , giyim , barınma , kişisel Bakım vs gibi para verilmeden karşılanırsa olur .

para kazan tüm ihtiyaçlarını karşıla , artan paranı dağıt

kredi kartından harca otomatik ödeme ver paraya elini sürme .

Bu şekilde değilde başka bir düzende düşünmüştüm bu olayı.

Merak ettiğim konu şu.

Bu kşi şu an için kalacak yer barınma yeme içme için para olmasada bir karşılık ödüyor. Bu emek bilgi v.s.

Zamanı geldiğinde diyelimki yaşlılıktan alzaymır oldu elden ayaktan düştü. O zaman ne olacak?

Herkesin gelecek kaygısı ile kurduğu sosyal düzenin dışında geleceğini nasıl idame ettirecek?

Son düzenleme:

Merak ettiğim konu şu.

Bu kşi şu an için kalacak yer barınma yeme içme için para olmasada bir karşılık ödüyor. Bu emek bilgi v.s.

Zamanı geldiğinde diyelimki yaşlılıktan alzaymır oldu elden ayaktan düştü. O zaman ne olacak?

Herkesin gelecek kaygısı ile kurduğu sosyal düzenin dışında geleceğini nasıl idame ettirecek?
Serkan sen bildiğin kominist olmuşsun. Bir tövbe et mübarek ramazanda [emoji3]

Paranın icat edilmesinden önceki insanların yaşama şeklini öğrenirseniz, tüm cevapları bulacaksınız.
Para , altın ya da diğer ekonomik araçlar olmazsa insanlar zekatını ne olacak verecek . Mesela araba satan zekatını araba olarak mi verecek. Bu aç ve ihtiyaç sahibi olan insanın neyine yarayacak . Paranın ve diğer ekonomik araçların dolaşımda olması hem insan fıtratına hem dine hem de akla gayet uygundur bence . Olmaması abesle iştigal.

Merak ettiğim konu şu.

Üstat, bu fikir bence sosyal kurumların olmasına engel değil. Böyle bir toplumda sosyal kurumların daha işlevsel ve ulaşılabilir olabileceğini düşünüyorum.
Para , altın ya da diğer ekonomik araçlar olmazsa insanlar zekatını ne olacak verecek . Mesela araba satan zekatını araba olarak mi verecek. Bu aç ve ihtiyaç sahibi olan insanın neyine yarayacak . Paranın ve diğer ekonomik araçların dolaşımda olması hem insan fıtratına hem dine hem de akla gayet uygundur bence . Olmaması abesle iştigal.
Para; üretilen mal veya hizmetin karşısında ezici bir değer kaybı yarattığı zaman sorun oluyor. Şu an birçok toplumda yaşanan sıkıntı da budur.
Düşün, doların girdiği bir ülkeden alışveriş yapmak istediğimizde bugün ortalama olarak 7TL verip 1Dolar alabiliyoruz. Bunun sosyal matematiği çok basittir; 1Emek=7Emeğe ya da 1Buğday=7Buğdaya

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri