Paralel Port Kontrolü [Led Yakma ve Söndürme İşlemleri]

3L3CTRO

Üye
Delphi ile paralel Portların kontrolü

Bilgisayarın Paralel Portu ile hemen hemen her cihaz kontrol edilebilir. Tabi amaca uygun bir elektronik devre kullanmak şartıyla.. Örneğin 220Volt bir lambayı yakmak için Paralel Port kontrol devresinin röleleri veya triyakları sürmesi gerekmektedir.. paralel porttan gelen 5 Voltluk bir gerilim ile transistor ler sürülebilir bu taransistörler röleleri yada triyakları sürebilir…Bu yazımızda paralel portun Data uçlarına bağlı olan 8 adet Ledi efektli olarak ve tamamını yakmayı öğreneceğiz.. öncelikle elektronik devreden başlayalım…

Malzeme Listesi
1 adet Erkek LPT konektörü
8 adet 100 ohm Direnç
8 adet LED (Ben yeşil kullandım siz istediğiniz rengi kullanabilirsiniz..)
1 adet delikli plaket

Lehim makinesi,lehim teli parça kablo da gerekli olacaktır…

Devrenin hazırlanışı

devre.jpg

Devre Elemanları yukarıdaki Devre şemasına göre delikli plaket üzerine lehimlenmelidir.. Hata olmamalıdır.. Ledlerin + uçları dirençlere bağlanmadır..+ ucu bulmak için ayağın uzunluğuna bakmanız yeterlidir..genellikle uzun olan uç + uçtur..

Konektörde ( 2-3-4-5-6-7-8-9 uçlarını ) ve 18-19-20-21-22-23-24-25 uçlarını birleştirip - uç yada birleştirmeyerek bu uçlardan herhangi birini kullanabiliriz..

Elektronik devre bittikten sonra sırada yazılım var.. Yazılımı Delphi 7 de hazırladığımdan dolayı sizede Delphi 7 kullanarak anlatacağım..

Öncelikle Smallport bileşeni gerekli olduğundan dolayı bu bileşenin kurulumu ile başlıyoruz..

Kurulum :

1 - Smallport.pas dosyasını Component olarak Install edin. ('componet\instal component' ediniz)
2 - Win9x için (Smport.vxd) dosyasını Windows\System Klasörüne Kopyalayınız.
Nt,Win2000,WinXp için (SmPort.sys) dosyasını Windows\System32 Klasörüne Kopyalayınız.

Kurulum bittikten sonra bileşeni Component palette / system tabında bulabilirsiniz..

Tabi kurulumdan sonra bileşenin bulunduğu klasörü library bölümüne eklemeniz gerekmektedir.. bunun için ;

1) Tools –Environment options-Library – Library parts tan eklemelisiniz..

Şimdi bu Ledleri yakıp söndürebileceğimiz yazılıma geldi..Yazılımı, diğer gerekli dosyaları ve 2 adet Videoyu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.. Yazılım tarafımca yazılmıştır..Dağıtılması serbesttir..Programa 2 adet Led efekti ekledim bunları inceleyerek ve uygulayarak sizde bu tür Ledleri kontrol edebilirsiniz.. İlerleyen Zamanlarda paralel port kontrolleri ile ilgili dökümanlar sunmaya Devam edeceğim..

Dökümanları ekten indirebilirsiniz..

Hazırlayan ve uygulayan : SsEeRrCcAaNn [3L3CTRO]

Kolay gelsin..

Ekli dosyalar

• LED_Yakma_Paralel_port.rar
    387.5 KB · Görüntüleme: 1,451
(LED'ler ters bağlı...).

biliyorum normalde doğru bağlı acele ile çizdiğim için böyle oldu kusura bakmayın.. ii hatırlattınız en kısa zamanda düzelteceğim... iyi çalışmalar...
Doğru LED şeması ve Ekteki rar Dosyası..

Ekli dosyalar

• LED_Yakma_Paralel_port.rar
    409.3 KB · Görüntüleme: 290
Biz de QBasic7 ile bazı uygulamalar yapmaya çalışmıştık.Bir süre başaramadık.
Ancak daha sonra öğrenmiştik ki 11.pin olan Busy'yi şaseye vermek gerekiyormuş (Busy --> 0 --> Hazır)...

Biz de QBasic7 ile bazı uygulamalar yapmaya çalışmıştık.Bir süre başaramadık.
Ancak daha sonra öğrenmiştik ki 11.pin olan Busy'yi şaseye vermek gerekiyormuş (Busy --> 0 --> Hazır)...

Ben vermedim ve gayet iyi bir şekilde çalışıyor videolardan da görebilirsiniz.. Bende Öğrenmek amaçlı Delphi Kullanarak yaptım..Sorun çıkmadı..

Kolay gelsin..

içerikte bulunan veriler konusunda teşekkür ederim düne kadar bunu bulmakta imkansızdı.

usta programın hata veriyor .
Access vioaltion at adress 77 CDB in modüle ntdll dll .... v.s hata veriyor ...

Konu 2009 da açılmış, yazan arkadaş mesajınızı görse bile bu programlama dilini bırakıp unutmuş dahi olabilir.

arkadaşlar benim bunu C ile yapmam lazım.Program hazır ama nasıl yapcamı bilmiyorum açıkçası.Arduino gibi programı yazıp sonra porta mı yüklememiz lazım??yardımcı olursanız sevinirim..

Merhaba;

Bu işle uğraştığın için sana danışma ihtiyacı duydum. ben paralel portla çalışmaya yeni başlayacağım. Fakat usbden dönüştürücü kablosunun işe yaramadığını FİFO adlı bir devreyi bulmam gerektiğini söylediler ve sanırım TR'de yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz??

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri