Paralel Port Kartı ekleme

Benim güzel kardeşim , yazdıklarımı bazıları gibi , vay sen bana hakaret edemezsin şeklinde değil de teknik açıdan değerlendirdiğin için teşekkür ederim.
Mach3 ile 6 adet eksen kontrol edebilirsin.
Referanslar sorun değil zaten var hem de ister makine ister parça .
Ayrıca mach3 de ( aslında tüm gcode standartlarında olduğu gibi ) Mxx komutları röle çıkışlarına hükmeder.
Kodlarda M gördüğü yerlerde onunla ilişkili pini on/off yapar.
Spindle için pwm çıkışı var.
Win ortamında usb üzerinden bağlı kartlarda 2 paralel port desteği zaten neredeyse standart.
CNC ile ilgili bölümü okusan motor kontrol portları haricinde bağlanan kartların 54 pin e kadar destek sağladığını görürsün.
2. pci almışsın zaten , mach3 ile her iki paralel portu da kullanabilirsin , yani 30 pin..
Dos ortamında program yazacak biri boşa tırmalayıp duracağına , win ortamında , bilmese de kısa zamanda programları kullanmasını öğrenir ve çalışmalarını verimli yönde yapabilir.
Korkma win ısırmaz.

kontol pinlerinde oluşan bu son hata olmasaydı, işi bitirmiştim..
yukarıda bahsettileriin hepsini makinaya zaten yaptırabiliyorum..
ilgili pini olması gereken zamanda aktif etmekten başka yapacak birşeyi kalmamıştı..
pek bilgimin olmadığı elektonik kisminda sorun olduğunu düşünüyorum..
kontol kartı 30 dolarlık bir oyuncak,
http://www.google.com.tr/imgres?img...iact=rc&uact=3&dur=399&page=1&start=0&ndsp=24

data ve kontrol pinlerinin dışarıya aktarabildiği akım şiddetleri birbirinden farklıymış..
data pini 24mA iken kontrol pini 7mA imiş..
belki sürücüyü tetiklemeye gücü yetmiyordur...

Kontrol pinleri ile yapılan işlemde;
motor + yöne (1 pin aktif) sorunsuz hareket ediyor.. 10mm girilen değeri 10mm olarak hareket ediyor..
motor - yöne (2 pin aktif) tırlama yaparak 10mm girilen değeri 8-9mm olarak hareket ediyor.
aynısını X ekseni içinde yapıyor...
hazır 8 kanal röle kartı bulabilirsem, 3 adet pinle bunları kontrol edebilecek bir kart yapmaya çalışacağım..
forumda bir arkadaş display entegresi 7447 yi önermişti..
bu hafta sonu işim bu olacak sanırım...

hay aksi şu paralel port kartı çalışsaydı keşke...

Kazım hocam, yazılanları gözden geçirince, birşey dikkatimi çekti.. merak ettim..
yukarıda bahsettiğiniz M kodlarına ilişkin,
NC kodlarını olaşturan CAM programı hangi röleyi ne zaman açacağını nasıl tanıtabilirimki.?
atıyorum 500. satırda 4 numaralı valfin açılması gerekiyor..
mastercam AUTON, powermill, solidCam gibi programlar bunu nasıl bilecekte NC dosyasını ona göre hazırlayacak..?

Ehh bir zahmet onları da sen ekleyiver.
Notepad kullanmasını biliyor musun ?

yüzlerce satır arasında nerden bileceğim ne neresi, hocam.. :)
idare eder derecede bilirim notpedi.. :)

CimcoEdit ya da benzeri programlarda simülasyon çalıştırıp bakarsın..
2 eksen bir şeyin binlerce satır kodu olacağını sanmıyorum.

haklısınız g02-03 komutları varsa çok satır tutmaz, ama noktasal hareket varsa(ki bende öyle) bayağı satır tutar.. hazırladığım program doğrudan haberleşme ile çalışmakta, bir takım değişkenler üzerinden yapılan hesaplar sonucu üretilen palslar söz konusu. kaldığı yerden devam etmek gibi bir lüksüm yok.. şimdilik.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri