paralel kabloda akım taşıma dengesizliği

ewet ölçümü pens ampermetre ile yapıtığımızda % 50 farkı görüyoruz acaba ölçüm hatasındaki sebep manyetik alanmıdır çünkü kablolar birbirine yakın.
bu durumda en sağlıklı ölçüm multi metre ile yapılır diye bilirmiyiz
.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ewet ölçümü pens ampermetre ile yapıtığımızda % 50 farkı görüyoruz acaba ölçüm hatasındaki sebep manyetik alanmıdır çünkü kablolar birbirine yakın.
bu durumda en sağlıklı ölçüm multi metre ile yapılır diye bilirmiyiz
.

Multimetre ile nasıl ölçeceksiniz.Direkt bağlantılı 10 Amper ölçebiliyorlar maksimum.

alıcı noktasında fazlar arasındaki mesafeyi genişletip akım trafosu aracılığı ile multimetre den veya digital ampermetreden ölçüm yapmak gibi düşündüm ama tabi gerçekten ölçüm sorunu kabloların bir biri le yakınlığındanmı kaynaklanıyor önce bundan emin olmamız gerek yok yere tekrar ayrıyeten bir iş yapmak anlamsız olur.
bir diğer çelişkide tavadaki titreme kablolar arasında mesafe olduğundan titremeye yol açıyor kablolar demet halindeykende titreme bitiyor bu seferde ısıya yol açıyor. bu sorunu nasıl çözebiliriz.
buna eklemek istediğim diğer bir konuda eğer fazlar arası mesafeyi açmamız gerekirse akım trafosu için faz aralarındaki mesafe ne kadar olmalıdır yani 1*240mm*2 bu kablo 600 amp akım çaktiğinde çevresine ne kadar manyetik etki yapar ölçüm cihazlarına karşı manyetik etki etmemesi için fazlar arasında ne kadar mesafe bırakacağımızı nasıl hesaplarız

Son düzenleme:
Parelel bağlı tek damarlı kablolarda; akım dağılılımı kablonun karakteristiği ve döşeme yöntemine bağlı olarak değişir. (yorum yapan arkadaşlar öncelikle parelel kablolarda akım dağılımı konusunda araştırma yapıp öyle yorum yapsınlar. Yetersiz bilgi vermek imandan eden yarım hoca, candan eden doktorluk gibi oluyor.)

Yapacağım benzer bir uygulama(2x(3x(1x240)+240) öncesinde bu konuyu araştırmıştım. Belli bölümde kablo tavası üzerinde gidecek olan belli bölümde yer altında gidecek olan tek damarlı parelel kabloların nasıl döşenmesi gerektiği ile ilgili bulduğum dökümanlardan birisi bu konu ile ilgilidir.

Bu dosyanın içeriğinde yapılmış bir araştırmanın verileri ve döşeme şeklinin uygun olanın ne olduğu verilmektedir.

Kendi uygulamamda ise başlangıçta kablollar R S T T S R şeklinde yan yana dizildiğinde kablo tavasında zırlama oldu. baştaki R S nin üzerine T fazını sondaki S R 'nin üzerine T fazını koyduğumuzda tavadaki zırıltının kesildiği görüldü ve hala o şekildedir. Akım ortalama 450-500 A ve maksimum 750 A civarındadır ve kablolar dengeli olarak yüklüdür. Mesafe ise 200 metre civarıdır.

Dökümanda da belirtildiği üzere kablo tavası, kablonun direncini ve reaktansını yükselttiğinden aşırı ısınmalar ortaya çıkabilecektir.

Döşeme şeklinin R R S S T T veya değişik şekillerde olması da kabloda akım dağılımına etki ettiğinden ve bu etki bilinmediğinden, döşendikten sonra yanan tesislerde varmış.(sadece duydum.)

Dolayısıyla bundan sonraki uygulamalarımda muhtemelen tek damarlı kablo değil, standart 3xA+A/2 kablo kullanmam gerektiği sonucuna vardım.

saygılar...

Son düzenleme:
Kabloların birbirlerinden etkilenmemeleri için ya 3x kabloda olduğu gibi üçgen şeklinde ve arada 14cm olacak şekilde .yada düz bir hat şeklinde R-S-T T-S-R şeklinde dizilmelidir.

arkadaşlar konuya gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizlere minnettarım hepinizi saygıyla selamlıyorum önerileriniz benim için çok kıymetlidir önerileriniz dikkate alıp yapılmış uygulamada önerileriniz dikkate alınarak değişiklikler yapılacaktır.

Parelel bağlı tek damarlı kablolarda; akım dağılılımı kablonun karakteristiği ve döşeme yöntemine bağlı olarak değişir. (yorum yapan arkadaşlar öncelikle parelel kablolarda akım dağılımı konusunda araştırma yapıp öyle yorum yapsınlar. Yetersiz bilgi vermek imandan eden yarım hoca, candan eden doktorluk gibi oluyor.)

Yapacağım benzer bir uygulama(2x(3x(1x240)+240) öncesinde bu konuyu araştırmıştım. Belli bölümde kablo tavası üzerinde gidecek olan belli bölümde yer altında gidecek olan tek damarlı parelel kabloların nasıl döşenmesi gerektiği ile ilgili bulduğum dökümanlardan birisi bu konu ile ilgilidir.

Bu dosyanın içeriğinde yapılmış bir araştırmanın verileri ve döşeme şeklinin uygun olanın ne olduğu verilmektedir.

Kendi uygulamamda ise başlangıçta kablollar R S T T S R şeklinde yan yana dizildiğinde kablo tavasında zırlama oldu. baştaki R S nin üzerine T fazını sondaki S R 'nin üzerine T fazını koyduğumuzda tavadaki zırıltının kesildiği görüldü ve hala o şekildedir. Akım ortalama 450-500 A ve maksimum 750 A civarındadır ve kablolar dengeli olarak yüklüdür. Mesafe ise 200 metre civarıdır.

Dökümanda da belirtildiği üzere kablo tavası, kablonun direncini ve reaktansını yükselttiğinden aşırı ısınmalar ortaya çıkabilecektir.

Döşeme şeklinin R R S S T T veya değişik şekillerde olması da kabloda akım dağılımına etki ettiğinden ve bu etki bilinmediğinden, döşendikten sonra yanan tesislerde varmış.(sadece duydum.)

Dolayısıyla bundan sonraki uygulamalarımda muhtemelen tek damarlı kablo değil, standart 3xA+A/2 kablo kullanmam gerektiği sonucuna vardım.

saygılar...
Hocam merhaba bu konu ile alakalı elinizdeki dökümanı paylasirsaniz cok sevinirim saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri