Panoyu tasarlarken nasıl başlayacağım ve ilerleyeceğim hakkında

Üye
8 adet 24V v.a.v ve 8 adet sıcaklık&nem sensörü ve 8 adet yerden ısıtma sistemi oransal vanayı panosunu tasarlayıp plc ile kontrol edip sıcaklık ve nemi sabit tutmaya çalışıcam .V.a.v ların motorlar 4va 2w herbiri diğerleri daha belli değil bu sistemin panosunu yaparken oda içi olduğu için muhtemelen monofaze çekicem panoya 230V ...işte bundan sonra birsürü senaryo çıkıyo ortaya bana bu konuda küçük bi fikir verene çok ama çok duacı olurum.1.si 230V aldım izolasyon trafosu kullanmak mantıklımı öncesinede 300mA kakr izolasyon trafosundan sonrada 30 mA kakr yada direk 230v -24V güç kaynağımı kullanmam gerekir ve toplamda 20 a bir güç kaynağı kullanmam abartımı olur veya zararlı olur mu her Vav için cam sigorta kullanmam gerekirmi yeniyim daha bu alanda ilk projem olucak nasip olursa yardımcı olucak abilerim ve tecrübeli kardeşlerime şimdiden teşekkür ederim!

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
V.a.v. Dediğin nedir anlamadım?
İzolasyon trafosundan sonra koyduğun kaçak akımın pek bi anlamı yok. Sisteminde 230 volt Şebeke ile çalışan bir cihazın yoksa izolasyon trafosunada gerek yok şebekeden aldığın enerjiyi sigortadan geçir güç kaynağına bağla güç kaynağının çıkışınada sigortalar koy. Güç kaynağı akımı fazla olması bir engel teşkil etmez ama maliyetini arttırır.

• Beğen
Tepkiler:
V.a.v. Dediğin nedir anlamadım?
İzolasyon trafosundan sonra koyduğun kaçak akımın pek bi anlamı yok. Sisteminde 230 volt şebeke ile çalışan bir cihazın yoksa izolasyon trafosunada gerek yok şebekeden aldığın enerjiyi sigortadan geçir güç kaynağına bağla güç kaynağının çıkışınada sigortalar koy. Güç kaynağı akımı fazla olması bir engel teşkil etmez ama maliyetini arttırır.
çok ama çok sağolasın! ,vav 24 volt ile çalışan havalandırmayı analog açıp kapamaya yarayan 4-20mA ile , bir motor 4va 2w gücünde. kısaca sıcaklık ve nem sensöründen gelen set değerine göre bu vav ve vavın önündeki ısıtıcı ve yeterli gelmezse yerden ısıtma oransal olarak açılıp kapanacak. şebekeden aslında bir priz koyarsam (pano içi )anca onun için gerekebilir izolasyon trf ama onun içinde sanırsam dediğiniz gibi pek de gerek yok ...Tekrardan çok teşekkür ederim son olarak güç kaynağımın Amper seçimini yaparken net olarak dikkat etmem gerek kriter nedir.Motorlar 4Va diyor 2w, sensörler 1vA diye 8 er adet diye devam ediyor daha ısıtıcının ve oransal vananın çektiği akımda hesaplanarak net çekilen akımı hesaplayacağım ama motor 2w 24v ile çalşıtığı içi 2/24 = 83 mA çekiyor diyip 8*83=664mA çeker hepsi aynı anda çalışır diye hesap edebilirmiyim diğerlerinide ekleyerek minimum çekilen A bulup ona göre güç kaynağı seçsem...Tekrardan TEŞEKKÜRLER
Değişken Hava Hacimli (Debili) (VAV- Variable Air Volume Klima santralinden gelen havanın giriş çıkışındaki motorlu vanalar

Anladığım kadarı ile damper gibi bir cihaz sanırım. Bütün cihazların aynı anda çalışacakmış gibi düşün güçlerini topla ve 1,2 ile çarp çıkan sonuca göre güç kaynağı kullanabilirsin.
Prizi Bakım arıza durumunda kullanacaksan eğer zaten trafo koymana gerek yok illa kullanacam dersen gücünü yüksek tutman lazım.
Isıtıcıyı ne ile besleyeceksin? Şebeke mi? 24 volt mu? 24 voltsa eğer onu da hesaba eklemeyi unutmayın.

• Beğen
Tepkiler:
Anladığım kadarı ile damper gibi bir cihaz sanırım. Bütün cihazların aynı anda çalışacakmış gibi düşün güçlerini topla ve 1,2 ile çarp çıkan sonuca göre güç kaynağı kullanabilirsin.
Prizi bakım arıza durumunda kullanacaksan eğer zaten trafo koymana gerek yok illa kullanacam dersen gücünü yüksek tutman lazım.
Isıtıcıyı ne ile besleyeceksin? Şebeke mi? 24 volt mu? 24 voltsa eğer onu da hesaba eklemeyi unutmayın.
Allah razı olsun abim trifaze,monofaze akım hesabını biliyorum ama orda kafam karışmıştı sağolasın,aynen abi bakım arıza durumunda , ısıtıcıda şebeke muhtemelen, ona ve oransal vanaya ne karar verdiler henüz bilmiyorum eğer 24 ise onuda oransal vananında gücünü eklerim çekilen akımı hesaplarım projesinide çizerim burdan paylaşırım sanada dua ederim <3 .Çok sağol abi tekrardan ,aynen damper gibi hatta o diyebiliriz. Ben olurda takılırsam burdan yazarım ,çizimide paylaşırım müsait olursan bakarsın, müsait olmasanda zaten çok yardımcı oldun çok sağolasın!

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Elimden geldiği kadar yardım ederim sen çizimlerini paylaş başka arkadaşlarda bildiklerini tecrübelerini paylaşır.

• Beğen
Tepkiler:
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Elimden geldiği kadar yardım ederim sen çizimlerini paylaş başka arkadaşlarda bildiklerini tecrübelerini paylaşır.
buyur abi kabataslak çizdim biz göz atsan makbule geçer

Ekli dosyalar

• ProfiCAD1BOCEKOTOMASYON.pdf
    64.8 KB · Görüntüleme: 39
PLC güç kaynağı yani doğrultucu kaliteli olmalı. Giriş kaçak akım rölesi (30mA olacak) öncesi sigorta gerekli. Aydınlatma anahtar öncesi sigorta. Isıtıcı grubu girişine mümkünse ayrı sigorta hatta kaçak akım olursa daha iyi olur.
Sigortaları nötr kesmeli kullanırsan arıza bulman pratik olur.

PLC güç kaynağı yani doğrultucu kaliteli olmalı. Giriş kaçak akım rölesi öncesi sigorta gerekli. Aydınlatma anahtar öncesi sigorta. Isıtıcı grubu girişine mümkünse ayrı sigorta hatta kaçak akım olursa daha iyi olur.
çok sağol, çok teşekkür ederim
PLC güç kaynağı yani doğrultucu kaliteli olmalı. Giriş kaçak akım rölesi (30mA olacak) öncesi sigorta gerekli. Aydınlatma anahtar öncesi sigorta. Isıtıcı grubu girişine mümkünse ayrı sigorta hatta kaçak akım olursa daha iyi olur.
ısıtıcı grubu girişine ana linyeye mi ayrı sigorta tmş gibi sonrasınada herbiri için ayrı sigorta öncesinede 300ma kaçak akım yanlışmı anladım?

Isıtıcılar direkt mi çalışacak?
Eğer kontaktörle çalışacaksa çift kutuplu sigortaya gerek yok.
Aydınlatma için kesinlikle sigorta koymalısın. ( otomatik sigorta olabilir)
Fan için kullandığın cam sigortaya gerek yok oda otomatik olabilir ayrıca termostat koyabilirsin.
@kral kobra nın da söylediği üzere kumanda ve priz hattı için 30mA kaçak akım kullanabilirsin.
Isıtıcılar için 300mA kullanman uygun olabilir.
Kaçak akımlardan sonra çift kutuplu otomatik sigorta koymanı öneririm.

Ben bu şekil kullanıyorum

IMG_9348.JPG

• Beğen
Tepkiler:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular