Panoyu tasarlarken nasıl başlayacağım ve ilerleyeceğim hakkında

Isıtıcılar direkt mi çalışacak?
Eğer kontaktörle çalışacaksa çift kutuplu sigortaya gerek yok.
Aydınlatma için kesinlikle sigorta koymalısın. ( otomatik sigorta olabilir)
Fan için kullandığın cam sigortaya gerek yok oda otomatik olabilir ayrıca termostat koyabilirsin.
@kral kobra nın da söylediği üzere kumanda ve priz hattı için 30mA kaçak akım kullanabilirsin.
Isıtıcılar için 300mA kullanman uygun olabilir.
Kaçak akımlardan sonra çift kutuplu otomatik sigorta koymanı öneririm.

Ben bu şekil kullanıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 53928
Tekrar tekrar teşekkür ederim , sağol abi saha kısmında baya eksiğim var biz hep programlama kısmında geliştirdik kendimizi :( bide tecrübesiz olunca, haklı olarak bu mühendisler daha priz bağlayamıyo diyolar, haklılar.

ısıtıcıları 24v tetiklemeli röle ile kontrol etsem olmazmı abi?dayanmazmı ,kontaktör kullanmak daha sağlıklıysa onla kumanda ederim, İlk projede panoyu patlatıcam galiba :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tecrübe edinerek öğreniliyor bu işler hiç canını sıkma zamanla iyice pekiştirirsin.

Isıtıcalar küçük güçteyse röle ile çalıştırabilirsin ama ben pek önermem onun yerine kontaktör kullanmak daha mantıklı. Sürekli aç kapa yapacaksa eğer ses sıkıntı olur dersen solid state relay kullanmanı öneririm.

Tecrübe edinerek öğreniliyor bu işler hiç canını sıkma zamanla iyice pekiştirirsin.

Isıtıcalar küçük güçteyse röle ile çalıştırabilirsin ama ben pek önermem onun yerine kontaktör kullanmak daha mantıklı. Sürekli aç kapa yapacaksa eğer ses sıkıntı olur dersen solid state relay kullanmanı öneririm.
çok sağol abi tekrardan

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri